Valresultat Färgelanda 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Färgelanda med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (31,2 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Färgelanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Färgelanda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,3 %
Röstberättigade
4 991
Avgivna röster
4 359
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Färgelanda

Riksdagsvalet 2018 i Färgelanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 37932,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 14426,6 %
MModeraterna57013,3 %
CCenterpartiet52412,2 %
KDKristdemokraterna2465,7 %
VVänsterpartiet1904,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1252,9 %
MPMiljöpartiet de gröna701,6 %
Övriga partier521,2 %

Landstingsvalet 2018 i Färgelanda

Landstingsvalet 2018 i Färgelanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 11926,5 %
SDSverigedemokraterna1 01424,0 %
CCenterpartiet82419,5 %
MModeraterna50411,9 %
KDKristdemokraterna2546,0 %
VVänsterpartiet1794,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1744,1 %
MPMiljöpartiet de gröna751,8 %
Övriga partier852,0 %

Kommunvalet 2018 i Färgelanda

Kommunvalet 2018 i Färgelanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 33831,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 04324,3 %
SDSverigedemokraterna96622,5 %
MModeraterna43410,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2375,5 %
VVänsterpartiet1724,0 %
KDKristdemokraterna461,1 %
MPMiljöpartiet de gröna461,1 %
Övriga partier70,2 %

Partiernas utveckling i Färgelanda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Färgelanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Färgelanda per valår
Parti200620102014201820222026
SD4,2 %8,6 %24,0 %32,1 %38,2 %34,5 %
S38,1 %34,1 %34,3 %26,6 %26,7 %22,0 %
M17,5 %24,5 %13,0 %13,3 %13,0 %15,5 %
C18,9 %14,9 %13,8 %12,2 %6,8 %8,1 %
KD5,6 %5,2 %3,7 %5,7 %6,6 %7,3 %
V3,8 %4,1 %3,4 %4,4 %3,1 %3,6 %
L6,4 %4,9 %3,2 %2,9 %2,7 %4,6 %
MP2,0 %3,0 %2,6 %1,6 %1,7 %2,1 %
Övr3,5 %0,8 %2,0 %1,2 %1,2 %2,3 %
Valdeltagande79,4 %83,6 %85,8 %87,3 %85,5 %85,0 %

Valdeltagande i Färgelanda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Färgelanda 2018

Så skiljer sig Färgelanda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 32,1 % i Färgelanda mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 14,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +14,5
  • C +3,6

Svagare än i riket

  • M −6,6
  • V −3,6
  • MP −2,8
  • L −2,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Färgelanda, från 24,0 % till 32,1 % (+8,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,3 % till 26,6 % (−7,6).

  • SD +8,1
  • S −7,6
  • KD +2,0
  • C −1,6
  • V +1,0
  • MP −1,0
  • FI −0,9
  • L −0,3

Valdeltagande i Färgelanda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,3 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Färgelanda på plats 149 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Färgelanda är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,2 % i Färgelanda 1 till 85,2 % i Högsäter och norra kommundelen.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Högsäter och norra kommundelen (35,9 %) och sitt svagaste i Färgelanda 1 (28,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Färgelanda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 31,2 % i kommunvalet mot 12,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,0 procentenheter.

  • C +19,0
  • SD −9,5
  • KD −4,6
  • M −3,1
  • S −2,3
  • V −0,4

Största parti i Färgelanda sedan 2006

Största parti har skiftat i Färgelanda under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Färgelanda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna34,5 %85,0 %
2022Sverigedemokraterna38,2 %85,5 %
2018Sverigedemokraterna32,1 %87,3 %
2014Socialdemokraterna34,3 %85,8 %
2010Socialdemokraterna34,1 %83,6 %
2006Socialdemokraterna38,1 %79,4 %

Valresultat per valdistrikt i Färgelanda 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Färgelanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Färgelanda, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Färgelanda 1S39,2 %S34,5 %82,2 %
Färgelanda 2-StigenSD29,6 %C31,3 %84,5 %
Högsäter och norra kommundelenSD35,9 %C42,0 %85,2 %
Ödeborg-TorpSD32,9 %S27,5 %85,0 %

Utforska valdistrikten i Färgelanda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018