Valresultat Göteborg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Göteborg med 23,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (20,5 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Göteborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 350 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 418 425
- Avgivna röster
- 352 660
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 83 097 | 23,8 % |
| MModeraterna | 69 432 | 19,9 % |
| VVänsterpartiet | 48 946 | 14,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 47 040 | 13,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 25 337 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 24 893 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 24 286 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 19 283 | 5,5 % |
| Övriga partier | 7 331 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 79 808 | 22,7 % |
| MModeraterna | 59 191 | 16,9 % |
| VVänsterpartiet | 52 902 | 15,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 33 001 | 9,4 % |
| DEMDEM | 29 893 | 8,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 27 061 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 22 917 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 19 750 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 17 935 | 5,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 4 955 | 1,4 % |
| Övriga partier | 3 437 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 72 514 | 20,5 % |
| DEMDEM | 60 013 | 16,9 % |
| MModeraterna | 51 449 | 14,5 % |
| VVänsterpartiet | 44 499 | 12,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 29 354 | 8,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 25 602 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 24 576 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 13 989 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 11 773 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 8 152 | 2,3 % |
| VägVVägV | 6 758 | 1,9 % |
| Övriga partier | 5 481 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Göteborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Göteborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har V gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,2 % | 25,2 % | 23,7 % | 23,8 % | 27,7 % | 27,1 % |
| M | 26,6 % | 30,4 % | 23,9 % | 19,9 % | 18,5 % | 18,2 % |
| V | 8,7 % | 8,5 % | 9,4 % | 14,0 % | 12,8 % | 15,1 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 9,6 % | 13,5 % | 14,7 % | 11,8 % |
| L | 10,2 % | 8,4 % | 7,2 % | 7,2 % | 5,9 % | 5,9 % |
| C | 4,5 % | 3,8 % | 3,8 % | 7,1 % | 5,9 % | 6,5 % |
| MP | 8,4 % | 10,7 % | 9,8 % | 6,9 % | 7,9 % | 9,1 % |
| KD | 6,8 % | 6,1 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 4,9 % |
| Övr | 3,1 % | 1,9 % | 8,0 % | 2,1 % | 2,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,7 % | 82,8 % | 84,3 % | 80,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Göteborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Göteborg 2018
Så skiljer sig Göteborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Vänsterpartiet, som fick 14,0 % i Göteborg mot 8,0 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +6,0
- MP +2,5
- L +1,8
- M +0,0
Svagare än i riket
- S −4,5
- SD −4,1
- C −1,5
- KD −0,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Vänsterpartiet mest i Göteborg, från 9,4 % till 14,0 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Feministiskt initiativ, som gick från 6,5 % till 0,8 % (−5,6).
- FI −5,6
- V +4,6
- M −4,0
- SD +3,8
- C +3,3
- MP −2,9
- ÖVR −1,5
- KD +0,9
Valdeltagande i Göteborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,3 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Göteborg på plats 261 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Göteborg är indelad i 350 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 48,5 % i Västra Göteborg, Styrsö-Köpstadsö till 93,7 % i Askim-Frölunda-Högsbo, Sisjön, S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östra Göteborg, Bergsjön, Östra (61,1 %) och sitt svagaste i Askim-Frölunda-Högsbo, Hovås, Södra (3,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 178, Moderaterna i 123, Vänsterpartiet i 43 av 350 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Göteborg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,5 % i kommunvalet mot 19,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- M −5,3
- SD −5,2
- S −3,3
- C −3,2
- KD −2,2
- V −1,4
- L −0,0
- MP −0,0
Största parti i Göteborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Göteborg under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 80,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 84,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 23,9 % | 82,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Göteborg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 350 valdistrikten i Göteborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Angered, Agnesberg | S | 32,5 % | S | 28,3 % | 71,8 % |
| Angered, Angereds Centrum | S | 43,2 % | S | 40,2 % | 68,7 % |
| Angered, Bergum | SD | 24,4 % | S | 18,6 % | 85,8 % |
| Angered, Björsared | S | 24,6 % | S | 23,0 % | 83,8 % |
| Angered, Bläsebo | S | 45,3 % | S | 46,1 % | 62,0 % |
| Angered, Eriksbo | S | 43,7 % | S | 42,2 % | 60,4 % |
| Angered, Gunnilse-Linnarhult | S | 24,0 % | S | 20,8 % | 84,7 % |
| Angered, Gårdsten, Norra | S | 57,1 % | S | 57,1 % | 58,5 % |
| Angered, Gårdsten, Södra | S | 56,3 % | S | 55,4 % | 63,1 % |
| Angered, Gårdsten, Västra | S | 42,8 % | S | 42,8 % | 59,6 % |
| Angered, Gårdsten, Östra | S | 51,7 % | S | 54,6 % | 62,8 % |
| Angered, Hammarkullen, Centrum | S | 55,2 % | S | 49,4 % | 59,1 % |
| Angered, Hammarkullen, Västra | S | 43,1 % | S | 33,7 % | 69,8 % |
| Angered, Hammarkullen, Östra | S | 45,6 % | S | 45,1 % | 60,6 % |
| Angered, Hjällbo, Norra | S | 46,5 % | S | 48,5 % | 62,4 % |
| Angered, Hjällbo, Södra | S | 43,9 % | S | 48,6 % | 61,3 % |
| Angered, Lövgärdet, Nedre | S | 49,9 % | S | 45,8 % | 59,4 % |
| Angered, Lövgärdet, Övre | S | 57,0 % | S | 52,8 % | 61,2 % |
| Angered, Lövgärdets Centrum | S | 53,4 % | S | 49,1 % | 59,0 % |
| Angered, Olofstorp | S | 25,4 % | S | 21,3 % | 87,1 % |
| Angered, Rannebergen, Norra | S | 37,9 % | S | 35,9 % | 70,5 % |
| Angered, Rannebergen, Södra | S | 43,3 % | S | 43,9 % | 66,9 % |
| Angered, Sandeslätt | S | 44,5 % | S | 39,8 % | 71,7 % |
| Angered, Skolspåret | S | 45,0 % | S | 47,1 % | 63,1 % |
| Angered, Trägårdsgärdet | S | 42,8 % | S | 40,0 % | 69,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Altplatsen | S | 30,3 % | S | 24,8 % | 83,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Askim | M | 33,3 % | DEM | 27,7 % | 83,4 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Billdal, N | M | 37,5 % | M | 28,0 % | 91,1 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Billdal, S | M | 39,6 % | DEM | 32,4 % | 92,0 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Brottkärr | M | 47,7 % | DEM | 35,2 % | 92,6 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Flatås, S | S | 25,7 % | DEM | 22,5 % | 84,5 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Flatås, V | S | 20,4 % | S | 17,4 % | 83,4 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Flatås, Ö | S | 25,4 % | S | 20,5 % | 81,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Frölunda | S | 37,0 % | S | 38,6 % | 64,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Frölunda Torg | S | 40,3 % | S | 38,2 % | 68,3 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Gånglåten | S | 36,2 % | S | 34,8 % | 71,9 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Hovås, Norra | M | 34,2 % | DEM | 31,2 % | 88,5 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Hovås, Södra | M | 53,7 % | DEM | 44,3 % | 89,2 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Hult | M | 34,1 % | DEM | 33,3 % | 91,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbo | S | 27,0 % | S | 21,0 % | 74,0 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbohöjd, N | V | 27,9 % | V | 23,0 % | 79,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbohöjd, S | V | 26,1 % | S | 22,3 % | 83,2 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbotorp, S | S | 28,0 % | S | 24,7 % | 78,5 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbotorp, V | S | 23,7 % | S | 20,7 % | 83,6 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbotorp, Ö | S | 25,6 % | S | 19,1 % | 84,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Järnbrott, S | S | 23,5 % | S | 18,6 % | 88,0 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Järnbrott, V | S | 25,9 % | S | 20,3 % | 85,6 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Järnbrott, Ö | S | 29,5 % | S | 26,8 % | 79,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Kaverös, N | S | 28,6 % | S | 22,5 % | 83,2 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Kaverös, S | S | 27,0 % | S | 21,2 % | 82,1 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Kavås | S | 28,1 % | S | 23,7 % | 88,2 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Lindås | M | 35,4 % | DEM | 27,0 % | 92,3 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Lyckhem | M | 39,6 % | DEM | 32,4 % | 91,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Mandolingatan | S | 39,4 % | S | 35,7 % | 76,0 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Marklandsgat. | S | 23,4 % | S | 19,2 % | 83,5 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Nygård | M | 35,1 % | DEM | 28,1 % | 90,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Pilegården | S | 25,6 % | S | 22,6 % | 82,0 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Ruddalen | S | 27,3 % | S | 21,7 % | 79,6 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Sisjön, N | M | 35,0 % | M | 25,0 % | 85,0 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Sisjön, S | M | 35,0 % | DEM | 35,1 % | 93,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Sisjön, V | M | 28,2 % | DEM | 24,3 % | 86,4 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Skintebo | M | 32,4 % | DEM | 24,8 % | 92,3 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Spinetten | S | 37,1 % | S | 32,3 % | 72,9 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Tofta | S | 31,1 % | S | 28,3 % | 79,1 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Trollåsen | M | 45,9 % | DEM | 34,8 % | 89,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Uggleberget | M | 47,2 % | M | 39,8 % | 91,5 % |
| Centrum, Bohusgatan m fl | M | 35,7 % | M | 25,8 % | 88,1 % |
| Centrum, Doktor Forselius Backe m fl | S | 22,5 % | V | 18,3 % | 82,2 % |
| Centrum, Eklanda Norra | M | 24,9 % | M | 20,9 % | 86,2 % |
| Centrum, Eklanda Södra | M | 23,5 % | DEM | 21,9 % | 86,3 % |
| Centrum, Fogelbergsparken | M | 26,1 % | DEM | 26,4 % | 88,0 % |
| Centrum, Framnäs | S | 24,1 % | S | 21,1 % | 82,0 % |
| Centrum, Fredriksdal | M | 26,9 % | DEM | 22,1 % | 83,8 % |
| Centrum, Fridkullagatan m fl | M | 21,8 % | DEM | 17,5 % | 87,2 % |
| Centrum, Friggagatan m fl | M | 25,8 % | M | 20,0 % | 82,1 % |
| Centrum, Getebergsäng | M | 30,9 % | DEM | 24,8 % | 85,3 % |
| Centrum, Guldheden Vattentornet | S | 23,1 % | V | 18,4 % | 83,3 % |
| Centrum, Guldheden Östra | S | 23,2 % | S | 19,3 % | 86,1 % |
| Centrum, Guldheden, Centrala | S | 24,2 % | V | 20,3 % | 84,1 % |
| Centrum, Guldheden, Norra | M | 22,6 % | DEM | 16,9 % | 89,2 % |
| Centrum, Guldheden, Södra | S | 23,4 % | S | 17,7 % | 82,7 % |
| Centrum, Gårda, Norra | M | 28,6 % | M | 22,1 % | 85,2 % |
| Centrum, Gårda, Södra | M | 21,6 % | DEM | 15,6 % | 79,4 % |
| Centrum, Heden | M | 32,9 % | DEM | 31,6 % | 84,6 % |
| Centrum, Hedås | M | 37,4 % | DEM | 34,3 % | 83,5 % |
| Centrum, Inom Vallgraven | M | 28,7 % | DEM | 26,5 % | 79,5 % |
| Centrum, Johanneberg, Nedre | M | 35,5 % | DEM | 31,6 % | 86,2 % |
| Centrum, Johanneberg, Västra | M | 17,3 % | M | 16,8 % | 89,3 % |
| Centrum, Johanneberg, Östra | M | 26,2 % | DEM | 20,7 % | 85,8 % |
| Centrum, Johanneberg, Övre | M | 24,0 % | M | 17,8 % | 82,7 % |
| Centrum, Kristinehöjd, Västra | M | 25,1 % | M | 20,6 % | 81,7 % |
| Centrum, Kristinehöjd, Östra | M | 23,0 % | S | 17,8 % | 86,2 % |
| Centrum, Krokslätt, Norra | M | 27,3 % | M | 23,6 % | 78,8 % |
| Centrum, Krokslätt, Södra | M | 29,5 % | M | 26,4 % | 87,3 % |
| Centrum, Landala | M | 25,3 % | DEM | 22,9 % | 84,4 % |
| Centrum, Landala Egnahem | M | 21,3 % | DEM | 16,2 % | 91,1 % |
| Centrum, Landalabergen m fl | S | 23,7 % | DEM | 19,8 % | 82,6 % |
| Centrum, Landalagången m fl | S | 25,0 % | S | 21,5 % | 81,0 % |
| Centrum, Lorensberg | M | 34,4 % | DEM | 36,2 % | 84,3 % |
| Centrum, Mossen | V | 18,3 % | M | 16,8 % | 87,6 % |
| Centrum, Nordstan | M | 22,6 % | DEM | 22,0 % | 78,8 % |
| Centrum, Odinsgatan m fl | M | 24,3 % | S | 19,6 % | 84,4 % |
| Centrum, Olofshöjd | M | 19,1 % | S | 17,4 % | 79,8 % |
| Centrum, Otterhällan | M | 33,9 % | DEM | 27,0 % | 87,0 % |
| Centrum, Stampen | S | 25,6 % | S | 21,7 % | 85,0 % |
| Centrum, Sten Sturegatan m fl | S | 26,7 % | DEM | 23,4 % | 81,9 % |
| Centrum, Svingeln | M | 24,5 % | M | 22,3 % | 84,4 % |
| Centrum, Valand | M | 35,2 % | DEM | 29,3 % | 77,0 % |
| Centrum, Vasastaden, Norra | M | 31,0 % | M | 24,2 % | 82,1 % |
| Centrum, Vasastaden, Södra | M | 29,7 % | DEM | 24,6 % | 85,6 % |
| Centrum, Vasastaden, Östra | M | 36,6 % | M | 28,3 % | 83,8 % |
| Lundby, Bjurslätt, Norra | S | 26,2 % | S | 22,9 % | 77,7 % |
| Lundby, Bjurslätt, Södra | S | 36,5 % | S | 30,9 % | 72,0 % |
| Lundby, Bräcke, Norra | S | 26,9 % | S | 20,5 % | 85,9 % |
| Lundby, Bräcke, Södra | S | 25,9 % | S | 21,5 % | 82,9 % |
| Lundby, Brämaregården, Norra | V | 25,8 % | V | 22,9 % | 77,5 % |
| Lundby, Brämaregården, Södra | V | 29,5 % | V | 24,7 % | 76,0 % |
| Lundby, Eriksberg, Västra | M | 24,1 % | M | 21,1 % | 87,0 % |
| Lundby, Eriksberg, Östra | M | 27,7 % | M | 22,5 % | 89,9 % |
| Lundby, Flunsås | S | 26,6 % | S | 22,8 % | 76,1 % |
| Lundby, Färjenäs | M | 34,3 % | M | 25,5 % | 92,9 % |
| Lundby, Hilldedal | S | 26,2 % | S | 23,6 % | 86,8 % |
| Lundby, Kvillebäcken, Norra | S | 28,0 % | S | 24,3 % | 75,7 % |
| Lundby, Kvillebäcken, Södra | S | 26,6 % | S | 23,4 % | 78,2 % |
| Lundby, Kvillebäcken, Östra | S | 21,8 % | S | 18,6 % | 84,5 % |
| Lundby, Kyrkbyn | S | 31,0 % | S | 25,8 % | 79,6 % |
| Lundby, Kärrdalen | S | 23,8 % | DEM | 24,3 % | 89,4 % |
| Lundby, Lindholmen | S | 24,4 % | S | 18,2 % | 87,7 % |
| Lundby, Lundby, Norra | S | 28,1 % | S | 23,2 % | 78,1 % |
| Lundby, Lundby, Södra | S | 24,2 % | S | 20,6 % | 78,6 % |
| Lundby, Lundbyvassen | M | 21,0 % | M | 19,0 % | 89,4 % |
| Lundby, Penselgatan m fl | S | 23,9 % | M | 20,0 % | 83,9 % |
| Lundby, Porslinsfabriken | S | 24,0 % | S | 20,8 % | 80,4 % |
| Lundby, Pölsebo-Bratterås | M | 31,5 % | M | 25,2 % | 90,3 % |
| Lundby, Rambergsstaden, Norra | S | 29,8 % | S | 24,0 % | 80,3 % |
| Lundby, Rambergsstaden, Södra | V | 27,9 % | V | 24,6 % | 66,6 % |
| Lundby, Rambergsstaden, Östra | S | 25,5 % | S | 20,6 % | 79,2 % |
| Lundby, Sannegården, Västra | M | 28,6 % | M | 21,4 % | 89,9 % |
| Lundby, Sannegården, Östra | M | 30,4 % | DEM | 23,3 % | 91,1 % |
| Lundby, Slätta Damm | S | 26,0 % | S | 20,7 % | 81,9 % |
| Lundby, Södhallsberget | M | 26,6 % | DEM | 25,9 % | 86,6 % |
| Lundby, Tolered, Norra | M | 23,7 % | DEM | 21,8 % | 86,0 % |
| Lundby, Tolered, Södra | S | 27,7 % | S | 21,3 % | 88,9 % |
| Lundby, Vågmästarplatsen | M | 29,5 % | M | 27,1 % | 87,5 % |
| Lundby, Wieselgrensplatsen | S | 27,2 % | S | 23,6 % | 72,3 % |
| Majorna-Linné, Annedal, Norra | M | 22,7 % | DEM | 22,8 % | 83,0 % |
| Majorna-Linné, Annedal, Södra | M | 22,4 % | DEM | 20,2 % | 84,0 % |
| Majorna-Linné, Chapmans Torg | S | 24,0 % | V | 21,3 % | 82,0 % |
| Majorna-Linné, Djurgårdsgatan m fl | V | 39,4 % | V | 35,9 % | 88,4 % |
| Majorna-Linné, Gatenhielmska | V | 31,0 % | V | 28,6 % | 80,5 % |
| Majorna-Linné, Godhem | V | 32,9 % | V | 29,0 % | 87,4 % |
| Majorna-Linné, Gråberget, Västra | V | 28,3 % | V | 23,3 % | 89,2 % |
| Majorna-Linné, Gråberget, Östra | V | 22,7 % | V | 21,4 % | 78,8 % |
| Majorna-Linné, Gröna Vallen | V | 36,6 % | V | 32,5 % | 83,5 % |
| Majorna-Linné, Haga Västra | V | 25,5 % | V | 21,8 % | 81,0 % |
| Majorna-Linné, Haga Östra | S | 22,5 % | DEM | 21,7 % | 86,7 % |
| Majorna-Linné, Hängmattan | V | 27,4 % | V | 24,3 % | 83,3 % |
| Majorna-Linné, Karl Johans torg | V | 36,8 % | V | 34,9 % | 86,9 % |
| Majorna-Linné, Klareborgsgatan m fl | V | 37,9 % | V | 36,0 % | 85,2 % |
| Majorna-Linné, Klippan | V | 27,0 % | V | 25,5 % | 85,8 % |
| Majorna-Linné, Kommendantsängen | M | 26,2 % | DEM | 22,4 % | 84,1 % |
| Majorna-Linné, Kungsladugård, Västra | V | 36,7 % | V | 33,2 % | 86,2 % |
| Majorna-Linné, Kungsladugård, Östra | V | 33,9 % | V | 31,5 % | 86,1 % |
| Majorna-Linné, Linné | M | 26,6 % | M | 20,4 % | 88,1 % |
| Majorna-Linné, Linnéplatsen | M | 25,2 % | DEM | 25,0 % | 87,9 % |
| Majorna-Linné, Långgatorna | M | 19,8 % | V | 18,0 % | 79,4 % |
| Majorna-Linné, Majorna | V | 29,9 % | V | 25,6 % | 84,4 % |
| Majorna-Linné, Mariaplan | V | 38,1 % | V | 30,9 % | 87,6 % |
| Majorna-Linné, Marieberg | V | 37,4 % | V | 34,5 % | 88,4 % |
| Majorna-Linné, Masthugget, Nedre | V | 26,2 % | V | 23,6 % | 89,7 % |
| Majorna-Linné, Masthugget, Övre | V | 27,6 % | V | 23,0 % | 91,3 % |
| Majorna-Linné, Masthuggstorget | M | 22,4 % | S | 18,4 % | 82,8 % |
| Majorna-Linné, Nilssonsberg | M | 24,5 % | DEM | 23,0 % | 85,6 % |
| Majorna-Linné, Olivedal | M | 24,7 % | DEM | 21,0 % | 85,8 % |
| Majorna-Linné, Oscar Fredrik | V | 23,9 % | V | 20,4 % | 87,9 % |
| Majorna-Linné, Plantagegatan, m fl | M | 24,0 % | DEM | 23,3 % | 86,9 % |
| Majorna-Linné, Risåsen | M | 24,5 % | M | 19,4 % | 88,0 % |
| Majorna-Linné, Sandarne | V | 30,4 % | V | 27,4 % | 82,2 % |
| Majorna-Linné, Silverkällan | V | 36,5 % | V | 34,3 % | 85,7 % |
| Majorna-Linné, Sjömansgatan m fl | V | 27,6 % | V | 24,5 % | 87,3 % |
| Majorna-Linné, Skansberget | S | 23,6 % | DEM | 19,4 % | 84,7 % |
| Majorna-Linné, Skytteskogen | V | 24,5 % | V | 21,1 % | 83,9 % |
| Majorna-Linné, Slottsskogen | S | 23,0 % | V | 18,5 % | 82,4 % |
| Majorna-Linné, Slottsskogsgatan m fl | V | 27,4 % | V | 24,5 % | 83,1 % |
| Majorna-Linné, Stigberget | V | 33,6 % | V | 30,5 % | 87,3 % |
| Majorna-Linné, Svalebo | V | 28,9 % | V | 24,2 % | 79,9 % |
| Majorna-Linné, Sveaplan | M | 26,1 % | DEM | 24,8 % | 88,2 % |
| Majorna-Linné, Söderlingska ängen | V | 36,5 % | V | 33,4 % | 78,6 % |
| Majorna-Linné, Vegastaden | V | 22,7 % | V | 20,3 % | 87,8 % |
| Majorna-Linné, Änggården | M | 24,7 % | DEM | 25,4 % | 82,3 % |
| Norra Hisingen, Aröd | S | 25,3 % | DEM | 21,9 % | 83,7 % |
| Norra Hisingen, Backa Röd | S | 43,2 % | S | 38,4 % | 69,0 % |
| Norra Hisingen, Backa, Norra | S | 41,6 % | S | 35,8 % | 77,8 % |
| Norra Hisingen, Backa, Södra | S | 36,0 % | S | 29,7 % | 74,4 % |
| Norra Hisingen, Backadalen | S | 37,2 % | S | 31,8 % | 67,8 % |
| Norra Hisingen, Brunnsbo, Norra | S | 28,2 % | S | 22,1 % | 81,5 % |
| Norra Hisingen, Brunnsbo, Södra | S | 43,5 % | S | 37,0 % | 72,8 % |
| Norra Hisingen, Bäckebol | S | 39,7 % | S | 35,0 % | 67,8 % |
| Norra Hisingen, Bällskär | S | 31,5 % | S | 23,7 % | 83,6 % |
| Norra Hisingen, Gerrebacka-Ingebäck | M | 28,0 % | S | 23,0 % | 89,5 % |
| Norra Hisingen, Glöstorp | S | 28,7 % | S | 22,9 % | 82,8 % |
| Norra Hisingen, Gunnestorp | S | 29,5 % | S | 23,5 % | 87,5 % |
| Norra Hisingen, Kärra, Norra | S | 36,3 % | S | 30,7 % | 84,6 % |
| Norra Hisingen, Kärra, Södra | S | 30,5 % | S | 25,6 % | 85,9 % |
| Norra Hisingen, Kärra, Västra | S | 29,4 % | S | 25,8 % | 85,4 % |
| Norra Hisingen, Kärra, Östra | S | 37,7 % | S | 32,9 % | 82,1 % |
| Norra Hisingen, Mysterna-Svankälla | M | 29,3 % | M | 22,8 % | 91,9 % |
| Norra Hisingen, Norumshöjd | S | 35,7 % | S | 32,4 % | 69,3 % |
| Norra Hisingen, Rödbo | SD | 25,2 % | DEM | 19,3 % | 82,7 % |
| Norra Hisingen, Sankt Jörgen | S | 25,6 % | S | 21,4 % | 87,6 % |
| Norra Hisingen, Selma Lagerlöfs torg | S | 42,4 % | S | 37,6 % | 77,4 % |
| Norra Hisingen, Skogome | S | 32,7 % | S | 26,2 % | 81,9 % |
| Norra Hisingen, Skälltorp | S | 31,0 % | S | 25,1 % | 79,7 % |
| Norra Hisingen, Säve | SD | 24,5 % | DEM | 26,6 % | 89,8 % |
| Norra Hisingen, Tingstad | S | 33,0 % | S | 29,0 % | 75,1 % |
| Norra Hisingen, Tuve, Norra | S | 26,9 % | S | 21,2 % | 83,2 % |
| Norra Hisingen, Tuve, Södra | M | 24,2 % | DEM | 22,4 % | 85,1 % |
| Norra Hisingen, Tången | S | 29,9 % | DEM | 26,3 % | 86,9 % |
| Norra Hisingen, Wadköpingsgatan m fl | S | 37,1 % | S | 33,9 % | 66,5 % |
| Norra Hisingen, Åketorp | S | 31,7 % | DEM | 25,5 % | 89,6 % |
| Västra Göteborg, Björnekulla | M | 31,2 % | DEM | 28,7 % | 92,9 % |
| Västra Göteborg, Bratthammar | M | 28,8 % | DEM | 25,3 % | 91,1 % |
| Västra Göteborg, Brännö-Asperö | V | 20,5 % | DEM | 19,8 % | 55,8 % |
| Västra Göteborg, Donsö-Vrångö | KD | 38,8 % | KD | 39,9 % | 61,2 % |
| Västra Göteborg, Ekebäck | M | 25,5 % | DEM | 25,0 % | 91,7 % |
| Västra Göteborg, Fiskebäck, | M | 32,4 % | DEM | 28,6 % | 89,1 % |
| Västra Göteborg, Grevegården | S | 41,3 % | S | 40,3 % | 69,1 % |
| Västra Göteborg, Grimmered | M | 30,0 % | DEM | 27,0 % | 92,2 % |
| Västra Göteborg, Guldringen m fl | S | 25,2 % | S | 20,6 % | 85,1 % |
| Västra Göteborg, Hagen | M | 30,6 % | DEM | 27,3 % | 88,9 % |
| Västra Göteborg, Korsåsen | S | 33,2 % | S | 29,9 % | 78,6 % |
| Västra Göteborg, Kungsten | M | 26,3 % | DEM | 22,3 % | 89,3 % |
| Västra Göteborg, Källängen | M | 27,7 % | DEM | 27,2 % | 93,4 % |
| Västra Göteborg, Långedrag | M | 47,7 % | DEM | 37,0 % | 90,7 % |
| Västra Göteborg, Nya Varvet | M | 23,0 % | DEM | 24,2 % | 89,5 % |
| Västra Göteborg, Näset, Norra | M | 40,7 % | DEM | 37,4 % | 91,2 % |
| Västra Göteborg, Näset, Södra | M | 40,1 % | DEM | 35,4 % | 86,8 % |
| Västra Göteborg, Opaltorget, Norra | S | 33,5 % | S | 32,3 % | 78,3 % |
| Västra Göteborg, Opaltorget, Södra | S | 27,3 % | S | 25,8 % | 81,8 % |
| Västra Göteborg, Osberget | M | 38,8 % | DEM | 34,6 % | 92,4 % |
| Västra Göteborg, Påvelund | M | 30,5 % | DEM | 23,2 % | 90,2 % |
| Västra Göteborg, Skattegården | S | 42,6 % | S | 41,4 % | 70,6 % |
| Västra Göteborg, Styrsö-Köpstadsö | S | 17,4 % | DEM | 21,9 % | 48,5 % |
| Västra Göteborg, Tynnered Södra | S | 21,1 % | S | 22,0 % | 84,2 % |
| Västra Göteborg, Tynnered, Norra | S | 20,6 % | S | 18,9 % | 85,7 % |
| Västra Göteborg, Tynnered, Östra | S | 26,8 % | S | 24,5 % | 78,7 % |
| Västra Göteborg, Tångudden | M | 33,2 % | DEM | 31,1 % | 91,6 % |
| Västra Göteborg, Välen | M | 30,4 % | DEM | 29,8 % | 89,2 % |
| Västra Göteborg, Åkered | M | 36,6 % | DEM | 34,4 % | 91,2 % |
| Västra Göteborg, Ängås | S | 41,2 % | S | 40,1 % | 70,3 % |
| Västra Göteborg, Önnered, Västra | M | 28,0 % | DEM | 26,6 % | 88,1 % |
| Västra Göteborg, Önnered, Östra | M | 24,8 % | DEM | 22,2 % | 89,5 % |
| Västra Hisingen, Amhult-Arendal | SD | 25,8 % | M | 21,8 % | 89,0 % |
| Västra Hisingen, Andalen | M | 37,9 % | DEM | 32,1 % | 93,6 % |
| Västra Hisingen, Biskopsgården, N | S | 53,6 % | S | 53,2 % | 56,4 % |
| Västra Hisingen, Biskopsgården, S | S | 38,6 % | S | 39,3 % | 67,7 % |
| Västra Hisingen, Björlanda | SD | 27,4 % | DEM | 26,2 % | 92,6 % |
| Västra Hisingen, Domarringen m fl | M | 29,6 % | DEM | 22,6 % | 91,2 % |
| Västra Hisingen, Gossbydal-Trånget | M | 32,7 % | DEM | 27,4 % | 93,4 % |
| Västra Hisingen, Hjuvik | M | 37,7 % | DEM | 31,1 % | 91,8 % |
| Västra Hisingen, Hällsvik | M | 39,3 % | DEM | 32,2 % | 92,5 % |
| Västra Hisingen, Jättesten | S | 30,7 % | S | 24,2 % | 80,1 % |
| Västra Hisingen, Kvisljungeby | M | 31,0 % | DEM | 26,1 % | 92,2 % |
| Västra Hisingen, Kärrmossen | S | 27,4 % | S | 22,1 % | 80,2 % |
| Västra Hisingen, Lilleby | M | 33,8 % | DEM | 28,7 % | 87,5 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården, C | S | 39,8 % | S | 34,2 % | 67,7 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården, N | S | 36,9 % | S | 34,3 % | 70,8 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården, S | S | 51,7 % | S | 51,1 % | 67,9 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården, Ö | S | 41,6 % | S | 39,8 % | 60,8 % |
| Västra Hisingen, Nolered | M | 29,7 % | DEM | 30,9 % | 93,2 % |
| Västra Hisingen, Nolvik | M | 26,7 % | DEM | 24,8 % | 91,1 % |
| Västra Hisingen, Svarte Mosse | S | 44,2 % | S | 43,8 % | 65,6 % |
| Västra Hisingen, Svartedalen, Norra | S | 38,4 % | S | 34,8 % | 62,1 % |
| Västra Hisingen, Svartedalen, Södra | S | 32,7 % | S | 31,2 % | 61,9 % |
| Västra Hisingen, Torslanda | M | 25,4 % | DEM | 23,7 % | 92,7 % |
| Västra Hisingen, Torslanda Torg | S | 24,9 % | S | 21,3 % | 81,7 % |
| Västra Hisingen, Treröset | S | 33,4 % | S | 29,6 % | 66,1 % |
| Västra Hisingen, Tumlehed | M | 32,1 % | DEM | 27,1 % | 91,9 % |
| Västra Hisingen, Vårväderstorget | S | 40,3 % | S | 38,5 % | 61,1 % |
| Västra Hisingen, Väderlekstorget | V | 32,1 % | S | 29,0 % | 64,1 % |
| Västra Hisingen, Älvegården m fl | M | 32,5 % | DEM | 25,6 % | 91,4 % |
| Västra Hisingen, Önskevädersg. m fl | S | 40,2 % | S | 39,7 % | 63,4 % |
| Örgryte-Härlanda, Bagaregården | S | 20,6 % | V | 17,6 % | 87,6 % |
| Örgryte-Härlanda, Björkekärr, Norra | S | 25,0 % | S | 20,0 % | 87,7 % |
| Örgryte-Härlanda, Björkekärr, Södra | S | 18,0 % | DEM | 18,5 % | 87,7 % |
| Örgryte-Härlanda, Björkekärr, Västra | V | 21,5 % | V | 18,1 % | 80,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Björkekärr, Östra | S | 26,4 % | S | 24,4 % | 79,1 % |
| Örgryte-Härlanda, Bö | M | 29,4 % | DEM | 28,2 % | 88,2 % |
| Örgryte-Härlanda, Danska vägen m fl | M | 27,0 % | M | 21,3 % | 85,0 % |
| Örgryte-Härlanda, Fräntorp | S | 24,8 % | S | 19,9 % | 89,4 % |
| Örgryte-Härlanda, Gubbero | M | 20,8 % | M | 18,8 % | 83,5 % |
| Örgryte-Härlanda, Härlanda | M | 22,8 % | M | 19,2 % | 89,6 % |
| Örgryte-Härlanda, Jakobsdal | M | 28,5 % | DEM | 32,1 % | 88,9 % |
| Örgryte-Härlanda, Kallebäck, Norra | S | 21,3 % | S | 19,4 % | 80,2 % |
| Örgryte-Härlanda, Kallebäck, Västra | S | 23,1 % | S | 18,7 % | 82,0 % |
| Örgryte-Härlanda, Kallebäck, Östra | M | 22,1 % | DEM | 23,1 % | 81,7 % |
| Örgryte-Härlanda, Kålltorp, Norra | S | 21,5 % | S | 18,2 % | 83,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Kålltorp, Södra | S | 19,8 % | DEM | 16,4 % | 87,0 % |
| Örgryte-Härlanda, Kålltorp, Västra | S | 17,5 % | DEM | 15,7 % | 86,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Kålltorp, Östra | V | 23,3 % | S | 19,0 % | 85,2 % |
| Örgryte-Härlanda, Kärralund, Norra | M | 20,6 % | DEM | 20,3 % | 86,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Kärralund, Södra | M | 28,4 % | DEM | 29,3 % | 83,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Lilla Torp | M | 25,5 % | DEM | 23,2 % | 89,8 % |
| Örgryte-Härlanda, Lunden, Gamla | S | 21,7 % | M | 18,9 % | 85,6 % |
| Örgryte-Härlanda, Lunden, Nya | M | 21,3 % | M | 16,7 % | 82,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Munkebäck, Norra | S | 22,2 % | S | 18,2 % | 85,9 % |
| Örgryte-Härlanda, Munkebäck, Södra | S | 22,7 % | S | 18,2 % | 86,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Nobelplatsen | V | 22,1 % | V | 18,5 % | 84,6 % |
| Örgryte-Härlanda, Olskroken | S | 29,1 % | S | 25,7 % | 80,6 % |
| Örgryte-Härlanda, Redberget | S | 21,8 % | V | 18,0 % | 86,5 % |
| Örgryte-Härlanda, Redbergsplatsen | S | 24,8 % | S | 18,7 % | 83,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Robertshöjd m fl | S | 27,3 % | S | 23,8 % | 80,5 % |
| Örgryte-Härlanda, Sankt Pauli | M | 19,2 % | M | 15,7 % | 87,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Skår, Norra | M | 40,9 % | DEM | 39,5 % | 89,9 % |
| Örgryte-Härlanda, Skår, Södra | M | 39,5 % | DEM | 38,8 % | 92,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Stora Torp | M | 28,6 % | DEM | 27,3 % | 91,8 % |
| Örgryte-Härlanda, Strömmensberg, V | S | 25,7 % | S | 19,7 % | 86,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Strömmensberg, Ö | S | 20,6 % | S | 17,9 % | 84,2 % |
| Örgryte-Härlanda, Torpa | S | 23,8 % | S | 21,9 % | 79,2 % |
| Örgryte-Härlanda, Ånäs | S | 20,1 % | M | 16,6 % | 86,9 % |
| Örgryte-Härlanda, Örgryte | M | 37,8 % | DEM | 35,0 % | 84,8 % |
| Örgryte-Härlanda, Överås | M | 21,0 % | S | 18,8 % | 84,5 % |
| Östra Göteborg, Adventsparken, V | S | 33,9 % | S | 29,3 % | 70,5 % |
| Östra Göteborg, Adventsparken, Ö | S | 41,9 % | S | 38,6 % | 64,2 % |
| Östra Göteborg, Bellevue | V | 23,5 % | V | 20,7 % | 75,2 % |
| Östra Göteborg, Bellevue Park | S | 28,4 % | S | 23,5 % | 90,3 % |
| Östra Göteborg, Bergsjön, Norra | S | 29,1 % | S | 26,2 % | 70,2 % |
| Östra Göteborg, Bergsjön, Södra | S | 58,3 % | S | 56,8 % | 60,1 % |
| Östra Göteborg, Bergsjön, Östra | S | 61,1 % | S | 59,1 % | 56,4 % |
| Östra Göteborg, Fjällbo | S | 26,3 % | S | 21,9 % | 82,0 % |
| Östra Göteborg, Förstamajgatan m fl | S | 38,3 % | S | 34,2 % | 66,4 % |
| Östra Göteborg, Gamlestaden, Norra | V | 28,0 % | V | 23,0 % | 78,5 % |
| Östra Göteborg, Gamlestaden, Södra | V | 29,6 % | V | 24,3 % | 79,0 % |
| Östra Göteborg, Gregorianska g. m fl | S | 38,6 % | S | 33,8 % | 66,9 % |
| Östra Göteborg, Gärdsmosse | S | 45,6 % | S | 43,9 % | 58,7 % |
| Östra Göteborg, Gärdsås | S | 33,6 % | S | 31,3 % | 72,2 % |
| Östra Göteborg, Komettorget | S | 51,5 % | S | 47,9 % | 60,9 % |
| Östra Göteborg, Kortedala Centrum | S | 42,2 % | S | 38,9 % | 66,3 % |
| Östra Göteborg, Kortedala, Norra | S | 36,9 % | S | 34,2 % | 72,9 % |
| Östra Göteborg, Kortedala, Södra | S | 29,8 % | S | 26,2 % | 77,5 % |
| Östra Göteborg, Kortedala, Västra | S | 36,0 % | S | 33,6 % | 74,9 % |
| Östra Göteborg, Kortedala, Östra | S | 37,0 % | S | 35,0 % | 67,0 % |
| Östra Göteborg, Kviberg, Västra | S | 39,4 % | S | 37,2 % | 75,2 % |
| Östra Göteborg, Kviberg, Östra | V | 22,2 % | S | 19,2 % | 89,0 % |
| Östra Göteborg, Månadsgatorna m fl | S | 36,2 % | S | 34,1 % | 71,6 % |
| Östra Göteborg, Nylöse | S | 30,0 % | S | 26,6 % | 68,2 % |
| Östra Göteborg, Rymdtorget | S | 54,2 % | S | 51,3 % | 55,5 % |
| Östra Göteborg, Siriusgatan | S | 56,2 % | S | 50,5 % | 59,1 % |
| Östra Göteborg, Utby | S | 25,0 % | S | 19,5 % | 91,2 % |
| Östra Göteborg, Utbynäs | S | 24,6 % | S | 21,9 % | 87,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018