Valresultat Falköping 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Falköping med 29,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,0 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Falköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,4 %
Röstberättigade
24 387
Avgivna röster
21 311
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Falköping

Riksdagsvalet 2018 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 17329,2 %
SDSverigedemokraterna4 40920,9 %
MModeraterna3 54516,8 %
CCenterpartiet2 0959,9 %
KDKristdemokraterna1 9229,1 %
VVänsterpartiet1 2515,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7793,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6483,1 %
Övriga partier2981,4 %

Landstingsvalet 2018 i Falköping

Landstingsvalet 2018 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 62231,3 %
SDSverigedemokraterna3 51216,6 %
MModeraterna3 46916,4 %
CCenterpartiet2 35011,1 %
KDKristdemokraterna2 31911,0 %
VVänsterpartiet1 2986,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8073,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5832,8 %
Övriga partier2171,0 %

Kommunvalet 2018 i Falköping

Kommunvalet 2018 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 62531,0 %
SDSverigedemokraterna3 68317,2 %
MModeraterna3 59316,8 %
CCenterpartiet2 95213,8 %
KDKristdemokraterna1 9489,1 %
VVänsterpartiet1 1695,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7143,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5672,7 %
Övriga partier1110,5 %

Partiernas utveckling i Falköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Falköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Falköping per valår
Parti200620102014201820222026
S36,3 %31,2 %32,3 %29,2 %29,7 %27,9 %
SD4,2 %7,8 %17,5 %20,9 %25,1 %21,3 %
M22,3 %27,8 %19,9 %16,8 %17,3 %18,1 %
C12,6 %9,3 %9,2 %9,9 %7,1 %6,6 %
KD9,6 %7,8 %6,1 %9,1 %7,6 %8,7 %
V4,7 %4,7 %4,2 %5,9 %4,9 %6,8 %
L4,4 %5,2 %3,4 %3,7 %3,2 %4,3 %
MP3,6 %5,3 %4,9 %3,1 %3,5 %4,4 %
Övr2,2 %0,9 %2,5 %1,4 %1,6 %1,9 %
Valdeltagande82,1 %84,7 %87,2 %87,4 %85,1 %86,1 %

Valdeltagande i Falköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Falköping 2018

Så skiljer sig Falköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 20,9 % i Falköping mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,3
  • KD +2,8
  • C +1,3
  • S +1,0

Svagare än i riket

  • M −3,1
  • V −2,1
  • L −1,8
  • MP −1,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Falköping, från 17,5 % till 20,9 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,9 % till 16,8 % (−3,1).

  • SD +3,4
  • M −3,1
  • S −3,1
  • KD +3,0
  • MP −1,9
  • V +1,7
  • FI −1,5
  • C +0,7

Valdeltagande i Falköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,4 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Falköping på plats 147 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Falköping är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Ranten-Grönelund till 95,6 % i Broddetorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vilhelmsberg-Åttagård (44,4 %) och sitt svagaste i Vartofta (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Sverigedemokraterna i 7 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falköping är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 9,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.

  • C +3,9
  • SD −3,6
  • S +1,8
  • V −0,5
  • MP −0,4
  • L −0,3
  • M +0,0
  • KD +0,0

Största parti i Falköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Falköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Falköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,9 %86,1 %
2022Socialdemokraterna29,7 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,2 %87,4 %
2014Socialdemokraterna32,3 %87,2 %
2010Socialdemokraterna31,2 %84,7 %
2006Socialdemokraterna36,3 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Falköping 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Falköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Falköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergslidenS32,9 %S36,0 %79,7 %
Bestorp-MössebergS29,3 %S32,3 %91,3 %
BroddetorpS22,0 %C25,9 %95,6 %
CentrumS30,4 %S33,1 %86,9 %
Dotorp-TåstorpS43,9 %S46,7 %83,2 %
FlobyS28,2 %S28,2 %81,0 %
FredriksbergS38,7 %S41,4 %81,2 %
GudhemSD27,1 %S27,9 %88,4 %
Kinnarp-SlutarpSD25,8 %SD21,5 %88,3 %
KyrkerörS35,3 %S39,0 %79,7 %
KättilstorpSD31,2 %SD29,5 %89,2 %
OdensbergS22,1 %C20,6 %89,8 %
Ranten-GrönelundS36,1 %S39,2 %78,7 %
StenstorpS32,5 %S32,5 %83,7 %
StenstorpsbygdenSD25,9 %SD21,7 %89,6 %
Södra Bestorp-Nedre MössebergS26,9 %S29,1 %87,6 %
VartoftaSD25,7 %C23,2 %89,2 %
Vilhelmsberg-ÅttagårdS44,4 %S48,9 %84,6 %
VilskeSD27,9 %SD24,5 %86,9 %
ÅsarpSD27,6 %KD23,0 %88,0 %

Utforska valdistrikten i Falköping på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018