Valresultat Karlsborg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Karlsborg med 28,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 90,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlsborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,6 %
- Röstberättigade
- 5 451
- Avgivna röster
- 4 936
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 377 | 28,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 093 | 22,5 % |
| MModeraterna | 781 | 16,1 % |
| CCenterpartiet | 520 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 415 | 8,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 258 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 247 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 2,2 % |
| Övriga partier | 57 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 426 | 30,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 759 | 16,3 % |
| MModeraterna | 708 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 646 | 13,9 % |
| KDKristdemokraterna | 422 | 9,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 303 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 231 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 104 | 2,2 % |
| Övriga partier | 50 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 496 | 31,1 % |
| CCenterpartiet | 983 | 20,4 % |
| MModeraterna | 763 | 15,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 700 | 14,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 422 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 219 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 175 | 3,6 % |
| Övriga partier | 55 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Karlsborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlsborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 33,6 % | 35,0 % | 28,4 % | 30,4 % | 25,4 % |
| SD | 2,6 % | 5,8 % | 17,7 % | 22,5 % | 26,7 % | 23,6 % |
| M | 21,9 % | 26,9 % | 17,2 % | 16,1 % | 16,7 % | 20,9 % |
| C | 13,6 % | 11,0 % | 9,7 % | 10,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| KD | 7,4 % | 6,5 % | 5,8 % | 8,5 % | 8,3 % | 8,9 % |
| L | 6,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 5,3 % | 4,1 % | 5,2 % |
| V | 3,8 % | 3,4 % | 3,2 % | 5,1 % | 3,5 % | 3,9 % |
| MP | 2,8 % | 4,3 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,1 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,8 % | 86,2 % | 88,6 % | 90,6 % | 89,1 % | 88,7 % |
Valdeltagande i Karlsborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlsborg 2018
Så skiljer sig Karlsborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,5 % i Karlsborg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,0
- KD +2,2
- C +2,1
- S +0,1
Svagare än i riket
- M −3,8
- V −2,9
- MP −2,2
- L −0,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlsborg, från 17,7 % till 22,5 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,0 % till 28,4 % (−6,7).
- S −6,7
- SD +4,8
- KD +2,8
- V +1,9
- MP −1,4
- FI −1,1
- M −1,1
- C +1,0
Valdeltagande i Karlsborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,6 %, vilket är 3,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Karlsborg på plats 23 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlsborg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 84,7 % i Karlsborg centrum-södra till 88,3 % i Karlsborg norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Forsvik (40,6 %) och sitt svagaste i Undenäs (22,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlsborg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,4 % i kommunvalet mot 10,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.
- C +9,7
- SD −8,0
- KD −4,0
- L +3,5
- S +2,7
- V −1,5
- M −0,2
Största parti i Karlsborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlsborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 88,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 90,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 88,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 82,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlsborg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Karlsborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Forsvik | S | 40,6 % | S | 39,9 % | 87,7 % |
| Karlsborg centrum-södra | S | 26,3 % | S | 30,0 % | 84,7 % |
| Karlsborg norra | S | 31,6 % | S | 34,4 % | 88,3 % |
| Mölltorp - Brevik | S | 27,5 % | S | 30,8 % | 87,6 % |
| Undenäs | SD | 27,6 % | C | 37,1 % | 86,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018