Valresultat Mölndal 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Mölndal med 24,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,5 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mölndal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 44 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,3 %
- Röstberättigade
- 49 659
- Avgivna röster
- 44 321
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Mölndal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 551 | 24,0 % |
| MModeraterna | 9 891 | 22,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 960 | 15,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 620 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 3 541 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 3 351 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 761 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 537 | 5,8 % |
| Övriga partier | 721 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Mölndal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 630 | 24,3 % |
| MModeraterna | 9 140 | 20,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 446 | 12,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 015 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 859 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 955 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 2 833 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 364 | 5,4 % |
| DEMDEM | 1 940 | 4,4 % |
| Övriga partier | 609 | 1,4 % |
Kommunvalet 2018 i Mölndal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 750 | 24,5 % |
| MModeraterna | 10 379 | 23,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 925 | 13,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 668 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 3 634 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 2 976 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 741 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 337 | 5,3 % |
| Övriga partier | 501 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Mölndal 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mölndal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- C
- V
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,1 % | 24,8 % | 25,3 % | 24,0 % | 28,2 % | 26,4 % |
| M | 27,6 % | 32,9 % | 25,5 % | 22,5 % | 21,2 % | 21,6 % |
| SD | 3,3 % | 5,6 % | 11,6 % | 15,8 % | 17,7 % | 15,3 % |
| L | 11,6 % | 10,3 % | 8,4 % | 8,2 % | 6,4 % | 6,4 % |
| C | 5,6 % | 4,8 % | 5,1 % | 8,1 % | 7,2 % | 7,9 % |
| V | 6,1 % | 5,3 % | 5,8 % | 7,6 % | 7,0 % | 7,7 % |
| KD | 7,7 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,3 % | 4,9 % | 5,9 % |
| MP | 5,4 % | 8,5 % | 9,1 % | 5,8 % | 6,2 % | 7,5 % |
| Övr | 2,6 % | 1,4 % | 4,1 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 86,5 % | 87,5 % | 89,3 % | 86,7 % | 87,5 % |
Valdeltagande i Mölndal 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mölndal 2018
Så skiljer sig Mölndal från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 24,0 % i Mölndal mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 4,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- L +2,8
- M +2,7
- MP +1,4
Svagare än i riket
- S −4,2
- SD −1,7
- C −0,5
- V −0,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Mölndal, från 11,6 % till 15,8 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Miljöpartiet, som gick från 9,1 % till 5,8 % (−3,3).
- SD +4,3
- MP −3,3
- C +3,0
- M −3,0
- FI −2,6
- V +1,9
- S −1,2
- ÖVR −1,0
Valdeltagande i Mölndal
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,3 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Mölndal på plats 50 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mölndal är indelad i 44 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Västerberg till 91,6 % i Valås.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åby Östra (32,1 %) och sitt svagaste i Toltorp Norra (16,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 24, Moderaterna i 18, Sverigedemokraterna i 2 av 44 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mölndal är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 10,6 % i kommunvalet mot 8,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- L +2,4
- SD −2,3
- C −1,3
- M +1,1
- KD −1,0
- V +0,6
- MP +0,5
- S +0,5
Största parti i Mölndal sedan 2006
Största parti har skiftat i Mölndal under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 87,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 86,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,0 % | 89,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 25,5 % | 87,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,9 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Mölndal 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 44 valdistrikten i Mölndal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almås | S | 30,8 % | S | 31,7 % | 84,7 % |
| Balltorp Västra | S | 27,6 % | S | 28,4 % | 87,2 % |
| Balltorp Östra | S | 28,1 % | S | 29,7 % | 85,3 % |
| Bosgården Norra | S | 26,4 % | S | 27,7 % | 84,9 % |
| Bosgården Södra | S | 28,3 % | S | 30,3 % | 82,5 % |
| Brattås Norra | S | 28,8 % | S | 28,3 % | 79,0 % |
| Brattås Södra | S | 29,3 % | S | 27,7 % | 91,0 % |
| Broslätt Västra | S | 26,2 % | S | 26,8 % | 86,0 % |
| Broslätt Östra | S | 25,1 % | S | 26,7 % | 79,6 % |
| Ekhaga | M | 22,1 % | S | 22,7 % | 85,1 % |
| Eklanda Västra | M | 26,4 % | M | 27,9 % | 91,0 % |
| Eklanda Östra | M | 27,2 % | M | 28,6 % | 91,5 % |
| Fässberg Västra | S | 27,5 % | S | 28,3 % | 86,1 % |
| Fässberg Östra | S | 30,7 % | S | 30,3 % | 79,8 % |
| Glasberget Norra | S | 27,0 % | S | 27,3 % | 90,6 % |
| Glasberget Södra | S | 29,3 % | S | 33,1 % | 85,9 % |
| Hallen Norra | M | 27,1 % | M | 27,8 % | 90,3 % |
| Hallen Södra | SD | 22,8 % | M | 22,9 % | 87,3 % |
| Hällesåker | SD | 34,2 % | SD | 29,7 % | 90,7 % |
| Krokslätt | S | 24,2 % | S | 25,1 % | 82,7 % |
| Kvarnbyn Norra | S | 25,8 % | S | 24,7 % | 78,7 % |
| Kvarnbyn Södra | M | 26,3 % | M | 32,0 % | 88,2 % |
| Lackarebäck Norra | M | 31,3 % | M | 33,1 % | 91,1 % |
| Lackarebäck Södra | M | 24,8 % | M | 26,9 % | 90,1 % |
| Rävekärr Norra | M | 22,7 % | M | 24,6 % | 87,9 % |
| Rävekärr Södra | S | 28,7 % | S | 29,1 % | 87,1 % |
| Sinntorp Norra | S | 26,4 % | S | 25,7 % | 89,4 % |
| Sinntorp Västra | S | 27,7 % | S | 26,4 % | 89,2 % |
| Sinntorp Östra | S | 23,9 % | M | 24,2 % | 89,8 % |
| Skånhälla Bräcka | M | 23,8 % | M | 24,6 % | 90,6 % |
| Skånhälla Fågelsten | M | 24,3 % | S | 25,0 % | 91,2 % |
| Skånhälla Västra | M | 28,4 % | M | 30,7 % | 90,9 % |
| Stadshuset Norra | M | 25,3 % | M | 28,7 % | 81,0 % |
| Stadshuset Södra | S | 25,0 % | S | 27,0 % | 80,3 % |
| Stallbacken | M | 29,4 % | M | 32,2 % | 88,7 % |
| Stretered | M | 23,8 % | M | 24,9 % | 91,2 % |
| Sörgården Västra | M | 23,1 % | M | 26,6 % | 87,3 % |
| Sörgården Östra | M | 23,5 % | M | 25,7 % | 90,5 % |
| Toltorp Norra | M | 28,1 % | M | 29,4 % | 89,4 % |
| Toltorp Södra | M | 27,1 % | M | 27,5 % | 89,1 % |
| Valås | S | 28,6 % | S | 29,8 % | 91,6 % |
| Västerberg | S | 28,2 % | S | 27,8 % | 77,5 % |
| Åby Västra | S | 31,2 % | S | 29,7 % | 79,9 % |
| Åby Östra | S | 32,1 % | S | 33,3 % | 83,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018