Valresultat Bollebygd 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Bollebygd med 23,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,0 %). Valdeltagandet var 90,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollebygd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Bollebygd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,7 %
Röstberättigade
6 915
Avgivna röster
6 273
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Bollebygd

Riksdagsvalet 2018 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 48223,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 45223,4 %
MModeraterna1 25620,2 %
CCenterpartiet5518,9 %
KDKristdemokraterna4807,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3485,6 %
VVänsterpartiet3215,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2544,1 %
Övriga partier651,0 %

Landstingsvalet 2018 i Bollebygd

Landstingsvalet 2018 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 50524,9 %
MModeraterna1 18619,6 %
SDSverigedemokraterna1 13418,8 %
KDKristdemokraterna5919,8 %
CCenterpartiet5298,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3666,1 %
VVänsterpartiet3565,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2674,4 %
Övriga partier1061,8 %

Kommunvalet 2018 i Bollebygd

Kommunvalet 2018 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 43123,0 %
SDSverigedemokraterna1 13518,2 %
MModeraterna1 01316,3 %
FRFR95215,3 %
CCenterpartiet5488,8 %
KDKristdemokraterna3475,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2984,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2524,0 %
VVänsterpartiet2263,6 %
Övriga partier220,4 %

Partiernas utveckling i Bollebygd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bollebygd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bollebygd per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,7 %8,2 %18,5 %23,9 %27,7 %25,1 %
S32,8 %26,6 %27,0 %23,4 %25,6 %23,7 %
M26,6 %33,1 %24,6 %20,2 %20,1 %21,3 %
C9,4 %7,2 %7,9 %8,9 %6,5 %6,2 %
KD8,6 %6,5 %5,1 %7,7 %6,6 %7,7 %
L6,7 %6,5 %4,7 %5,6 %4,1 %5,2 %
V5,5 %4,7 %4,3 %5,2 %4,3 %4,0 %
MP3,5 %6,1 %5,2 %4,1 %3,9 %4,9 %
Övr3,1 %1,0 %2,6 %1,0 %1,2 %1,8 %
Valdeltagande83,9 %87,6 %89,6 %90,7 %89,1 %88,6 %

Valdeltagande i Bollebygd 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bollebygd 2018

Så skiljer sig Bollebygd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,9 % i Bollebygd mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,3
  • KD +1,4
  • M +0,4
  • C +0,3

Svagare än i riket

  • S −4,9
  • V −2,8
  • MP −0,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Bollebygd, från 18,5 % till 23,9 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,6 % till 20,2 % (−4,4).

  • SD +5,4
  • M −4,4
  • S −3,7
  • KD +2,6
  • FI −1,5
  • MP −1,1
  • C +1,0
  • L +1,0

Valdeltagande i Bollebygd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,7 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Bollebygd på plats 21 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Bollebygd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 86,6 % i Olsfors till 87,9 % i Töllsjö.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Töllsjö (26,1 %) och sitt svagaste i Bollebygd Öst (21,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollebygd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 23,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.

  • SD −5,6
  • M −4,0
  • KD −2,2
  • L −1,6
  • V −1,5
  • MP +0,7
  • S −0,4
  • C −0,1

Största parti i Bollebygd sedan 2006

Största parti har skiftat i Bollebygd under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Bollebygd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,1 %88,6 %
2022Sverigedemokraterna27,7 %89,1 %
2018Sverigedemokraterna23,9 %90,7 %
2014Socialdemokraterna27,0 %89,6 %
2010Moderaterna33,1 %87,6 %
2006Socialdemokraterna32,8 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Bollebygd 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bollebygd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bollebygd, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bollebygd SydS25,8 %S25,3 %87,1 %
Bollebygd VästSD23,2 %M20,0 %87,5 %
Bollebygd ÖstS26,8 %S28,0 %87,4 %
OlsforsS27,0 %S26,6 %86,6 %
TöllsjöSD26,1 %SD22,2 %87,9 %

Utforska valdistrikten i Bollebygd på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018