Valresultat Vårgårda 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vårgårda med 24,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,4 %). Valdeltagandet var 89,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vårgårda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,4 %
- Röstberättigade
- 8 573
- Avgivna röster
- 7 668
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 888 | 24,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 562 | 20,6 % |
| MModeraterna | 1 138 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 943 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 940 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 428 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 329 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 271 | 3,6 % |
| Övriga partier | 99 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 916 | 25,5 % |
| CCenterpartiet | 1 278 | 17,0 % |
| MModeraterna | 1 109 | 14,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 025 | 13,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 000 | 13,3 % |
| VVänsterpartiet | 495 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 353 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 287 | 3,8 % |
| Övriga partier | 54 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 790 | 23,4 % |
| CCenterpartiet | 1 587 | 20,8 % |
| MModeraterna | 1 111 | 14,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 011 | 13,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 005 | 13,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 430 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 361 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 338 | 4,4 % |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vårgårda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vårgårda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,7 % | 26,6 % | 28,0 % | 24,8 % | 26,8 % | 24,2 % |
| SD | 3,2 % | 5,9 % | 15,7 % | 20,6 % | 24,6 % | 21,6 % |
| M | 18,2 % | 23,2 % | 18,0 % | 15,0 % | 15,4 % | 16,1 % |
| KD | 16,6 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,4 % | 10,4 % | 12,0 % |
| C | 13,6 % | 11,9 % | 11,9 % | 12,4 % | 9,6 % | 9,3 % |
| V | 4,2 % | 4,1 % | 4,3 % | 5,6 % | 4,3 % | 5,4 % |
| L | 7,6 % | 8,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 3,5 % | 4,2 % |
| MP | 4,6 % | 6,2 % | 5,2 % | 3,6 % | 4,1 % | 4,9 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 86,5 % | 88,8 % | 89,4 % | 87,5 % | 88,0 % |
Valdeltagande i Vårgårda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vårgårda 2018
Så skiljer sig Vårgårda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 12,4 % i Vårgårda mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +6,1
- C +3,8
- SD +3,0
Svagare än i riket
- M −4,9
- S −3,4
- V −2,4
- L −1,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vårgårda, från 15,7 % till 20,6 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,0 % till 24,8 % (−3,1).
- SD +4,9
- S −3,1
- M −3,1
- KD +2,1
- MP −1,6
- V +1,3
- FI −1,2
- C +0,5
Valdeltagande i Vårgårda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,4 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vårgårda på plats 44 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vårgårda är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,5 % i Kullings-Skövde 2 till 91,8 % i Algutstorp-Landa.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kullings-Skövde 2 (37,4 %) och sitt svagaste i Nårunga-Ornunga (14,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vårgårda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,8 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.
- C +8,4
- SD −7,4
- MP +2,1
- S −1,4
- V −0,9
- KD +0,8
- M −0,5
- L +0,1
Största parti i Vårgårda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vårgårda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,2 % | 88,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 87,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 89,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vårgårda 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Vårgårda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutstorp-Landa | S | 30,9 % | S | 28,9 % | 91,8 % |
| Hol M Fl. Förs | SD | 23,7 % | KD | 21,0 % | 88,3 % |
| Kullings-Skövde 1 | S | 27,6 % | S | 23,9 % | 91,0 % |
| Kullings-Skövde 2 | S | 37,4 % | S | 37,5 % | 80,5 % |
| Kullings-Skövde 3 | S | 28,1 % | S | 28,3 % | 80,6 % |
| Lena M. Fl. Förs | SD | 26,3 % | C | 23,9 % | 89,6 % |
| Nårunga-Ornunga | SD | 19,6 % | C | 30,2 % | 91,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018