Valresultat Ulricehamn 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ulricehamn med 24,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (20,6 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ulricehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Ulricehamn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,3 %
Röstberättigade
18 404
Avgivna röster
16 257
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Ulricehamn

Riksdagsvalet 2018 i Ulricehamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 98224,7 %
MModeraterna3 16719,7 %
SDSverigedemokraterna3 15419,6 %
CCenterpartiet2 08112,9 %
KDKristdemokraterna1 2787,9 %
VVänsterpartiet8915,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8215,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5203,2 %
Övriga partier2021,3 %

Landstingsvalet 2018 i Ulricehamn

Landstingsvalet 2018 i Ulricehamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 00225,6 %
MModeraterna3 25120,8 %
CCenterpartiet2 36115,1 %
SDSverigedemokraterna2 01812,9 %
KDKristdemokraterna1 4709,4 %
VVänsterpartiet9836,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9075,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4923,2 %
Övriga partier1250,8 %

Kommunvalet 2018 i Ulricehamn

Kommunvalet 2018 i Ulricehamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 31420,6 %
NUNU2 82017,6 %
CCenterpartiet2 58416,1 %
MModeraterna2 52115,7 %
SDSverigedemokraterna2 02812,6 %
VVänsterpartiet7924,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7344,6 %
KDKristdemokraterna7324,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4863,0 %
Övriga partier400,2 %

Partiernas utveckling i Ulricehamn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ulricehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ulricehamn per valår
Parti200620102014201820222026
S30,7 %26,2 %27,3 %24,7 %27,0 %25,1 %
M23,9 %29,4 %22,9 %19,7 %19,8 %20,7 %
SD2,9 %6,7 %14,8 %19,6 %23,9 %21,0 %
C14,8 %12,2 %12,5 %12,9 %9,0 %8,4 %
KD9,9 %7,9 %5,7 %7,9 %7,1 %8,4 %
V3,9 %3,9 %4,5 %5,5 %4,4 %5,4 %
L5,6 %6,8 %4,4 %5,1 %4,0 %4,9 %
MP4,1 %6,1 %5,7 %3,2 %3,5 %4,2 %
Övr4,1 %0,9 %2,1 %1,3 %1,2 %1,8 %
Valdeltagande82,0 %85,6 %87,1 %88,3 %86,3 %86,2 %

Valdeltagande i Ulricehamn 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ulricehamn 2018

Så skiljer sig Ulricehamn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 12,9 % i Ulricehamn mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,3
  • SD +2,1
  • KD +1,6

Svagare än i riket

  • S −3,5
  • V −2,5
  • MP −1,2
  • L −0,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ulricehamn, från 14,8 % till 19,6 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,9 % till 19,7 % (−3,3).

  • SD +4,8
  • M −3,3
  • S −2,6
  • MP −2,5
  • KD +2,3
  • FI −1,3
  • V +1,1
  • L +0,7

Valdeltagande i Ulricehamn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ulricehamn på plats 89 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ulricehamn är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i Centrum/Tingsholm N. till 90,4 % i Marbäck/Fredriksberg/Fållorna m.fl..

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Marbäck/Fredriksberg/Fållorna m.fl. (33,0 %) och sitt svagaste i Hössna/Liared (15,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ulricehamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,6 % i kommunvalet mot 19,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.

  • SD −7,0
  • S −4,1
  • M −4,0
  • KD −3,4
  • C +3,2
  • V −0,6
  • L −0,5
  • MP −0,2

Största parti i Ulricehamn sedan 2006

Största parti har skiftat i Ulricehamn under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ulricehamn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,1 %86,2 %
2022Socialdemokraterna27,0 %86,3 %
2018Socialdemokraterna24,7 %88,3 %
2014Socialdemokraterna27,3 %87,1 %
2010Moderaterna29,4 %85,6 %
2006Socialdemokraterna30,7 %82,0 %

Valresultat per valdistrikt i Ulricehamn 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Ulricehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ulricehamn, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Blidsberg/Dalum/TrädetSD26,6 %NU21,8 %84,3 %
Centrum/Tingsholm N.S27,7 %S26,3 %79,2 %
Fridhem/Paradiset/Centrum S.M29,4 %M24,5 %88,2 %
Gunnarshill/BorgmästarhagenS31,9 %S27,6 %83,0 %
Gällstad/Rånnaväg/KöttkullaSD23,5 %C29,6 %86,3 %
Hökerum/NittaSD22,8 %C19,1 %88,5 %
Hössna/LiaredSD26,2 %C23,8 %89,2 %
Marbäck/Fredriksberg/Fållorna m.fl.S33,0 %S26,0 %90,4 %
Markuslyckan/Karlslätt/Härstorp m.flS29,4 %S23,7 %84,0 %
Skarpås/Furet/Hemryd/Tingsholm S.S29,3 %S25,3 %81,5 %
Timmele/ÄlmestadSD25,6 %C20,5 %88,5 %
Tvärred/Vegby/HuluS25,5 %C21,8 %89,2 %
Villastaden/Bronäs/Ekhagen/KarlsnäsS28,3 %S23,7 %88,1 %

Utforska valdistrikten i Ulricehamn på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018