Valresultat Lerum 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Lerum med 23,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,0 %). Valdeltagandet var 91,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lerum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,3 %
- Röstberättigade
- 30 271
- Avgivna röster
- 27 625
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 441 | 23,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 159 | 22,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 654 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 2 346 | 8,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 038 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 015 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 797 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 561 | 5,7 % |
| Övriga partier | 349 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 377 | 23,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 091 | 22,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 468 | 12,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 360 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 290 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 2 080 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 942 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 427 | 5,3 % |
| DEMDEM | 623 | 2,3 % |
| Övriga partier | 354 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 339 | 27,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 971 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 574 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 2 685 | 9,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 482 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 691 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 665 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 538 | 5,7 % |
| Övriga partier | 274 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Lerum 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lerum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,0 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,8 % | 35,1 % | 27,4 % | 23,5 % | 21,9 % | 22,9 % |
| S | 27,7 % | 22,3 % | 23,6 % | 22,5 % | 26,9 % | 23,4 % |
| SD | 2,5 % | 5,4 % | 12,0 % | 17,0 % | 19,7 % | 16,9 % |
| C | 6,3 % | 5,1 % | 6,0 % | 8,6 % | 6,5 % | 8,0 % |
| L | 10,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 7,4 % | 6,3 % | 6,9 % |
| KD | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 7,4 % | 6,0 % | 7,2 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 5,0 % | 6,6 % | 5,4 % | 5,7 % |
| MP | 6,2 % | 8,8 % | 8,5 % | 5,7 % | 6,3 % | 7,9 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 4,0 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 89,6 % | 89,7 % | 91,3 % | 89,8 % | 89,9 % |
Valdeltagande i Lerum 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lerum 2018
Så skiljer sig Lerum från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 22,5 % i Lerum mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,7
- L +2,0
- MP +1,3
- KD +1,0
Svagare än i riket
- S −5,8
- V −1,4
- SD −0,5
- C −0,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Lerum, från 12,0 % till 17,0 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,4 % till 23,5 % (−3,8).
- SD +5,0
- M −3,8
- MP −2,8
- FI −2,7
- C +2,6
- KD +1,7
- V +1,5
- S −1,1
Valdeltagande i Lerum
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,3 %, vilket är 4,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lerum på plats 11 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lerum är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,7 % i Centrala Gråbo till 96,3 % i Ljungsbacken - Stamsjön.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ljungsbacken - Stamsjön (34,1 %) och sitt svagaste i Tollered - Norsesund (15,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 9, Sverigedemokraterna i 2 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lerum är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 17,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- SD −3,9
- M +3,4
- L +1,7
- C +1,3
- KD −1,2
- S −0,6
- V −0,4
- MP −0,1
Största parti i Lerum sedan 2006
Största parti har skiftat i Lerum under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 23,4 % | 89,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 23,5 % | 91,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,1 % | 89,6 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,8 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Lerum 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Lerum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggetorp - Björboholm | SD | 23,1 % | M | 22,5 % | 90,5 % |
| Berghult - Ryggebol | M | 23,7 % | M | 28,1 % | 88,6 % |
| Brattås - Hjällsnäs | S | 26,1 % | S | 25,6 % | 90,7 % |
| Centrala Floda - Nordåsen | S | 25,3 % | M | 25,7 % | 87,9 % |
| Centrala Gråbo | S | 30,6 % | S | 29,6 % | 82,7 % |
| Centrala Lerum | S | 26,0 % | S | 24,8 % | 84,3 % |
| Drängsered - Hästhagen | S | 25,1 % | M | 25,9 % | 88,5 % |
| Hyltorna - Öjared | S | 25,3 % | M | 24,0 % | 90,5 % |
| Kyrkmossen - Lindskogen | M | 24,1 % | M | 27,0 % | 91,0 % |
| Ljungsbacken - Stamsjön | M | 34,1 % | M | 39,8 % | 96,3 % |
| Norra Aspenäs - Axåsen | M | 29,0 % | M | 34,6 % | 92,0 % |
| Norra Hallsås - Höjden | M | 28,7 % | M | 32,1 % | 88,9 % |
| Olstorp | SD | 24,3 % | M | 24,8 % | 88,2 % |
| Rydsberg - Almekärr | M | 26,6 % | M | 32,8 % | 92,5 % |
| Sjövik | S | 23,1 % | C | 22,1 % | 85,9 % |
| Stannum - Ljungvik | S | 29,1 % | S | 28,5 % | 87,2 % |
| Stenkullen - Hedefors | S | 24,1 % | M | 25,2 % | 85,2 % |
| Södra Aspenäs - Torpadal | M | 31,8 % | M | 38,7 % | 92,5 % |
| Södra Hallsås | S | 25,9 % | M | 27,5 % | 91,9 % |
| Södra Lerum - Slätthult | M | 29,2 % | M | 34,2 % | 93,1 % |
| Tollered - Norsesund | S | 21,3 % | S | 20,1 % | 88,9 % |
| Uddared - Oryd | S | 26,1 % | S | 26,1 % | 92,5 % |
| Västra Hulan - Bråta | S | 23,6 % | M | 25,2 % | 85,8 % |
| Östra Hulan - Öxeryd | M | 26,3 % | M | 29,2 % | 90,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018