Valresultat Öckerö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Öckerö med 21,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 91,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Öckerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,7 %
- Röstberättigade
- 10 072
- Avgivna röster
- 9 241
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 012 | 21,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 783 | 19,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 710 | 18,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 606 | 17,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 605 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 494 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 452 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 422 | 4,6 % |
| Övriga partier | 86 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2018 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 1 992 | 22,2 % |
| MModeraterna | 1 884 | 21,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 690 | 18,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 110 | 12,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 687 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 472 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 440 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 322 | 3,6 % |
| DEMDEM | 275 | 3,1 % |
| Övriga partier | 101 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 2 516 | 27,6 % |
| MModeraterna | 1 895 | 20,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 678 | 18,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 967 | 10,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 798 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 648 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 372 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 179 | 2,0 % |
| Övriga partier | 65 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Öckerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Öckerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−8,3 procentenheter).
- M
- KD
- S
- SD
- L
- C
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,3 % | 36,2 % | 30,2 % | 21,9 % | 19,8 % | 21,3 % |
| KD | 21,7 % | 19,3 % | 16,9 % | 19,4 % | 14,1 % | 14,9 % |
| S | 24,1 % | 18,9 % | 20,4 % | 18,6 % | 24,8 % | 21,5 % |
| SD | 2,3 % | 4,5 % | 10,6 % | 17,5 % | 22,1 % | 19,0 % |
| L | 9,3 % | 8,2 % | 6,9 % | 6,6 % | 4,5 % | 6,8 % |
| C | 3,4 % | 2,8 % | 2,9 % | 5,4 % | 4,8 % | 6,4 % |
| V | 4,1 % | 3,1 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,2 % | 3,1 % |
| MP | 4,4 % | 5,9 % | 5,3 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,5 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,9 % | 0,9 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 87,3 % | 89,4 % | 89,7 % | 91,7 % | 90,8 % | 90,6 % |
Valdeltagande i Öckerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Öckerö 2018
Så skiljer sig Öckerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 19,4 % i Öckerö mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 13,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +13,1
- M +2,1
- L +1,1
- MP +0,2
Svagare än i riket
- S −9,6
- C −3,2
- V −3,1
- SD −0,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Öckerö, från 10,6 % till 17,5 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,2 % till 21,9 % (−8,3).
- M −8,3
- SD +7,0
- C +2,5
- KD +2,5
- FI −2,0
- S −1,8
- V +1,0
- MP −0,7
Valdeltagande i Öckerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,7 %, vilket är 4,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Öckerö på plats 8 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Öckerö är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,1 % i Källö-Knippla till 92,1 % i Fotö.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Källö-Knippla (32,5 %) och sitt svagaste i Öckerö 1 (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Kristdemokraterna i 5, Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 2 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Öckerö är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 27,6 % i kommunvalet mot 19,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.
- KD +8,1
- SD −6,9
- C −3,4
- MP +2,5
- L +2,2
- M −1,2
- V −0,8
- S −0,2
Största parti i Öckerö sedan 2006
Största parti har skiftat i Öckerö under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 21,5 % | 90,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 90,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,9 % | 91,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 89,4 % |
| 2006 | Moderaterna | 28,3 % | 87,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Öckerö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Öckerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkö | M | 24,8 % | M | 24,2 % | 91,3 % |
| Fotö | KD | 33,2 % | KD | 34,5 % | 92,1 % |
| Grötö-Kalvsund | S | 28,7 % | S | 22,0 % | 85,4 % |
| Hyppeln | SD | 26,0 % | KD | 32,0 % | 90,7 % |
| Hälsö | M | 28,4 % | M | 26,8 % | 91,4 % |
| Hönö 1 | M | 23,4 % | KD | 31,3 % | 91,0 % |
| Hönö 2 | S | 24,1 % | KD | 25,4 % | 90,1 % |
| Hönö 3 | KD | 22,6 % | KD | 31,0 % | 91,7 % |
| Källö-Knippla | M | 32,5 % | M | 44,4 % | 85,1 % |
| Rörö | KD | 33,5 % | KD | 56,1 % | 90,8 % |
| Öckerö 1 | KD | 25,3 % | KD | 34,6 % | 89,6 % |
| Öckerö 2 | KD | 21,8 % | KD | 33,6 % | 87,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018