Valresultat Öckerö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Öckerö med 28,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Öckerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 9 250
- Avgivna röster
- 8 079
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 247 | 28,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 909 | 24,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 721 | 21,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 740 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 348 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 322 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 267 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 179 | 2,3 % |
| Övriga partier | 193 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 089 | 27,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 950 | 25,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 736 | 22,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 725 | 9,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 356 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 265 | 3,5 % |
| SPVGSPVG | 171 | 2,2 % |
| CCenterpartiet | 168 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 145 | 1,9 % |
| Övriga partier | 41 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 262 | 28,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 999 | 25,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 808 | 23,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 796 | 10,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 544 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 281 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 101 | 1,3 % |
| Övriga partier | 81 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Öckerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Öckerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- KD
- L
- MP
- V
- C
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,3 % | 36,2 % | 30,2 % | 21,9 % | 19,8 % | 21,3 % |
| S | 24,1 % | 18,9 % | 20,4 % | 18,6 % | 24,8 % | 21,5 % |
| KD | 21,7 % | 19,3 % | 16,9 % | 19,4 % | 14,1 % | 14,9 % |
| L | 9,3 % | 8,2 % | 6,9 % | 6,6 % | 4,5 % | 6,8 % |
| MP | 4,4 % | 5,9 % | 5,3 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,5 % |
| V | 4,1 % | 3,1 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,2 % | 3,1 % |
| C | 3,4 % | 2,8 % | 2,9 % | 5,4 % | 4,8 % | 6,4 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,9 % | 0,9 % | 1,1 % | 1,5 % |
| SD | 2,3 % | 4,5 % | 10,6 % | 17,5 % | 22,1 % | 19,0 % |
| Valdeltagande | 87,3 % | 89,4 % | 89,7 % | 91,7 % | 90,8 % | 90,6 % |
Valdeltagande i Öckerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Öckerö 2006
Så skiljer sig Öckerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 21,7 % i Öckerö mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 15,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +15,1
- M +2,3
- FP +1,8
Svagare än i riket
- S −11,1
- C −4,5
- V −1,8
- MP −0,8
Valdeltagande i Öckerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 87,3 %, vilket är 6,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Öckerö på plats 3 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Öckerö är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 84,6 % i Källö-Knippla till 91,8 % i Hyppeln.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Hyppeln (40,4 %) och sitt svagaste i Fotö (24,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Kristdemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Öckerö är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 0,8 % i kommunvalet mot 3,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.
- C −2,5
- MP +2,5
- S +1,3
- KD +1,3
- FP +0,8
- V −0,5
- M +0,4
Största parti i Öckerö sedan 2006
Största parti har skiftat i Öckerö under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 21,5 % | 90,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 90,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,9 % | 91,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 89,4 % |
| 2006 | Moderaterna | 28,3 % | 87,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Öckerö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Öckerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkö | M | 30,7 % | M | 34,4 % | 89,4 % |
| Fotö | KD | 42,3 % | KD | 47,3 % | 89,8 % |
| Grötö-Kalvsund | M | 30,6 % | S | 29,1 % | 90,8 % |
| Hyppeln | M | 40,4 % | M | 50,3 % | 91,8 % |
| Hälsö | M | 31,0 % | M | 31,7 % | 88,9 % |
| Hönö 1 | M | 28,3 % | M | 31,7 % | 87,2 % |
| Hönö 2 | S | 33,9 % | S | 34,1 % | 84,7 % |
| Hönö 3 | KD | 27,2 % | KD | 27,9 % | 87,8 % |
| Källö-Knippla | M | 34,7 % | M | 41,2 % | 84,6 % |
| Rörö | KD | 41,1 % | KD | 47,6 % | 87,7 % |
| Öckerö 1 | KD | 31,8 % | KD | 34,9 % | 87,6 % |
| Öckerö 2 | M | 31,8 % | M | 29,0 % | 85,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006