Valresultat Alingsås 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Alingsås med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alingsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 27 732
- Avgivna röster
- 23 292
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Alingsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 244 | 31,6 % |
| MModeraterna | 5 181 | 22,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 402 | 10,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 215 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 1 855 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 512 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 458 | 6,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 541 | 2,4 % |
| Övriga partier | 495 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Alingsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 909 | 31,1 % |
| MModeraterna | 4 554 | 20,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 561 | 11,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 342 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 1 761 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 435 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 227 | 5,5 % |
| SPVGSPVG | 720 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 460 | 2,1 % |
| Övriga partier | 253 | 1,1 % |
Kommunvalet 2006 i Alingsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 960 | 30,5 % |
| MModeraterna | 4 343 | 19,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 102 | 18,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 136 | 9,4 % |
| CCenterpartiet | 1 653 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 589 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 361 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 295 | 1,3 % |
| KK | 243 | 1,1 % |
| Övriga partier | 99 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Alingsås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Alingsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- L
- C
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,6 % | 25,7 % | 27,5 % | 26,4 % | 29,8 % | 27,0 % |
| M | 22,6 % | 27,9 % | 22,6 % | 18,3 % | 18,0 % | 18,5 % |
| KD | 10,5 % | 8,7 % | 6,9 % | 8,6 % | 7,3 % | 8,1 % |
| L | 9,7 % | 10,0 % | 6,9 % | 6,7 % | 5,1 % | 5,8 % |
| C | 8,1 % | 6,2 % | 6,7 % | 9,8 % | 7,0 % | 7,8 % |
| MP | 6,6 % | 9,5 % | 8,9 % | 5,8 % | 5,8 % | 7,2 % |
| V | 6,4 % | 6,2 % | 6,0 % | 7,8 % | 6,5 % | 6,9 % |
| SD | 2,4 % | 4,7 % | 10,8 % | 15,3 % | 19,1 % | 16,9 % |
| Övr | 2,2 % | 1,1 % | 3,8 % | 1,4 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 84,0 % | 87,3 % | 88,2 % | 89,8 % | 87,9 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Alingsås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Alingsås 2006
Så skiljer sig Alingsås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 10,5 % i Alingsås mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- KD +3,9
- FP +2,2
- MP +1,4
- V +0,5
Svagare än i riket
- S −3,6
- M −3,5
- SD −0,6
Valdeltagande i Alingsås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 84,0 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Alingsås på plats 26 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Alingsås är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,5 % i Östlyckan/Brogården 22 till 89,9 % i Kullingsberg/Hedvigsberg 28.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östlyckan/Brogården 22 (46,0 %) och sitt svagaste i Långared 17 (19,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Moderaterna i 5, Kristdemokraterna i 1 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alingsås är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 18,0 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.
- FP +8,3
- M −3,6
- KD −1,1
- S −1,1
- C −0,8
- MP −0,6
- V +0,6
Största parti i Alingsås sedan 2006
Största parti har skiftat i Alingsås under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 89,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 88,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 27,9 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 84,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Alingsås 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Alingsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bälinge/Hjälmared 9 | S | 30,2 % | S | 28,2 % | 84,8 % |
| Centrum S/Tuvebo 6 | S | 29,4 % | S | 25,9 % | 81,8 % |
| Centrum N 1 | S | 32,5 % | S | 32,9 % | 77,5 % |
| Dammen/Klinten 5 | S | 35,3 % | S | 33,9 % | 87,5 % |
| Gräfsnäs 18 | S | 30,0 % | S | 26,7 % | 83,1 % |
| Hemsjö S 20 | M | 28,7 % | S | 27,6 % | 86,9 % |
| Hemsjö/V Bodarne 19 | M | 30,7 % | M | 26,5 % | 88,1 % |
| Ingared 27 | S | 30,6 % | S | 30,4 % | 87,9 % |
| Kullingsberg/Hedvigsberg 28 | M | 30,7 % | S | 25,5 % | 89,9 % |
| Kvarnbacken 10 | S | 28,5 % | S | 28,8 % | 88,9 % |
| Långared 17 | KD | 20,3 % | FP | 23,6 % | 88,4 % |
| Magra 15 | S | 25,9 % | C | 23,5 % | 81,5 % |
| Nolby V/Noltorp Ö 12 | S | 38,5 % | S | 36,6 % | 82,1 % |
| Nolby Ö/Rödene 13 | S | 30,8 % | S | 30,2 % | 87,8 % |
| Noltorp V 23 | S | 45,3 % | S | 47,5 % | 77,7 % |
| Simmenäs/Anten/Kvarnabo 16 | M | 25,0 % | M | 21,4 % | 83,2 % |
| Sollebrunn 25 | S | 40,2 % | S | 36,8 % | 82,2 % |
| Stockslycke/Holmalund 8 | S | 37,8 % | S | 38,2 % | 78,3 % |
| Stora Mellby 14 | S | 26,1 % | C | 24,9 % | 83,0 % |
| Sörhaga/Lövekulle 3 | M | 30,1 % | M | 25,7 % | 87,4 % |
| Tegelbruket/Saxebäcken 24 | S | 36,3 % | S | 36,4 % | 88,2 % |
| Ängabo/Maryd 26 | S | 33,7 % | S | 32,6 % | 88,6 % |
| Ödenäs 21 | S | 28,4 % | S | 28,9 % | 83,6 % |
| Östlyckan/Brogården 22 | S | 46,0 % | S | 45,0 % | 73,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006