Valresultat Tjörn 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Tjörn med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tjörn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,6 %
- Röstberättigade
- 11 616
- Avgivna röster
- 9 712
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 796 | 29,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 385 | 25,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 527 | 16,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 055 | 11,0 % |
| CCenterpartiet | 609 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 397 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 377 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 190 | 2,0 % |
| Övriga partier | 212 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 439 | 26,6 % |
| MModeraterna | 2 185 | 23,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 367 | 14,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 366 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 526 | 5,7 % |
| SPVGSPVG | 412 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 338 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 290 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 132 | 1,4 % |
| Övriga partier | 125 | 1,4 % |
Kommunvalet 2006 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 836 | 29,4 % |
| MModeraterna | 1 518 | 15,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 441 | 15,0 % |
| KALKAL | 1 120 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 983 | 10,2 % |
| SBSB | 564 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 468 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 332 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 217 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 100 | 1,0 % |
| Övriga partier | 51 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Tjörn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tjörn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- KD
- L
- C
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,3 % | 36,1 % | 28,9 % | 21,6 % | 19,9 % | 22,2 % |
| S | 25,0 % | 20,4 % | 22,1 % | 20,6 % | 25,4 % | 21,8 % |
| KD | 16,0 % | 13,2 % | 10,1 % | 12,3 % | 9,9 % | 10,5 % |
| L | 11,0 % | 9,9 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,4 % | 8,8 % |
| C | 6,4 % | 5,6 % | 5,5 % | 7,7 % | 5,5 % | 6,2 % |
| MP | 4,2 % | 5,9 % | 5,5 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,2 % |
| V | 3,9 % | 3,0 % | 3,5 % | 5,1 % | 3,7 % | 3,6 % |
| Övr | 2,2 % | 0,9 % | 2,8 % | 1,3 % | 0,9 % | 1,3 % |
| SD | 2,0 % | 5,0 % | 14,2 % | 20,8 % | 24,3 % | 20,3 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,5 % | 88,7 % | 90,4 % | 89,4 % | 89,3 % |
Valdeltagande i Tjörn 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tjörn 2006
Så skiljer sig Tjörn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 25,0 % i Tjörn mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +9,4
- FP +3,5
- M +3,2
Svagare än i riket
- S −10,2
- V −1,9
- C −1,5
- MP −1,0
Valdeltagande i Tjörn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,6 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tjörn på plats 34 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tjörn är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Stenkyrka till 89,3 % i Dyrön.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Skärhamn 1 (35,4 %) och sitt svagaste i Åstol (24,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Socialdemokraterna i 3, Kristdemokraterna i 2 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tjörn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 15,8 % i kommunvalet mot 29,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,5 procentenheter.
- M −13,5
- KD −5,8
- S +4,5
- FP +3,9
- V −1,7
- C −1,5
- MP −0,7
Största parti i Tjörn sedan 2006
Största parti har skiftat i Tjörn under perioden 2006–2006: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 22,2 % | 89,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 89,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,6 % | 90,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,9 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,3 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Tjörn 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Tjörn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bleket-Klädesholmen | M | 29,0 % | SB | 29,7 % | 88,9 % |
| Dyrön | KD | 46,3 % | SB | 39,9 % | 89,3 % |
| Klövedal | S | 33,4 % | S | 42,9 % | 82,9 % |
| Rönnäng | M | 29,1 % | S | 25,3 % | 83,1 % |
| Skärhamn 1 | M | 35,4 % | S | 24,7 % | 82,7 % |
| Skärhamn 2 | M | 34,7 % | S | 23,7 % | 83,9 % |
| Stenkyrka | S | 30,7 % | S | 35,3 % | 79,3 % |
| Valla 1 | M | 32,7 % | S | 28,4 % | 86,6 % |
| Valla 2 | M | 26,5 % | S | 32,6 % | 86,1 % |
| Valla 3 | S | 31,7 % | S | 38,2 % | 81,5 % |
| Åstol | KD | 47,3 % | FP | 34,8 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006