Valresultat Tibro 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Tibro med 40,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 81,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tibro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,3 %
- Röstberättigade
- 8 156
- Avgivna röster
- 6 627
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Tibro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 628 | 40,3 % |
| MModeraterna | 1 278 | 19,6 % |
| KDKristdemokraterna | 672 | 10,3 % |
| CCenterpartiet | 639 | 9,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 458 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 297 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 214 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 180 | 2,8 % |
| Övriga partier | 149 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Tibro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 385 | 38,8 % |
| MModeraterna | 1 026 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 724 | 11,8 % |
| KDKristdemokraterna | 650 | 10,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 610 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 242 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 181 | 2,9 % |
| SPVGSPVG | 174 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 130 | 2,1 % |
| Övriga partier | 14 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Tibro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 351 | 36,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 448 | 22,6 % |
| MModeraterna | 1 018 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 678 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 583 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 168 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 104 | 1,6 % |
| Övriga partier | 45 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Tibro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tibro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 36,4 % | 37,1 % | 31,2 % | 31,7 % | 28,9 % |
| M | 19,6 % | 23,4 % | 16,9 % | 16,3 % | 16,3 % | 18,2 % |
| KD | 10,3 % | 10,0 % | 7,0 % | 9,7 % | 8,6 % | 9,2 % |
| C | 9,8 % | 7,3 % | 7,3 % | 8,3 % | 6,3 % | 6,1 % |
| L | 7,0 % | 7,2 % | 4,7 % | 5,5 % | 4,3 % | 5,0 % |
| V | 4,6 % | 4,3 % | 3,6 % | 4,6 % | 3,7 % | 5,4 % |
| SD | 3,3 % | 6,4 % | 16,8 % | 21,1 % | 25,6 % | 22,6 % |
| MP | 2,8 % | 4,4 % | 4,4 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,8 % |
| Övr | 2,3 % | 0,6 % | 2,1 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 81,3 % | 84,9 % | 87,7 % | 88,1 % | 84,5 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Tibro 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tibro 2006
Så skiljer sig Tibro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 19,6 % i Tibro mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,1
- KD +3,7
- C +1,9
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −6,5
- MP −2,4
- V −1,3
- FP −0,5
Valdeltagande i Tibro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,3 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tibro på plats 102 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tibro är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Tibro 4 till 88,3 % i Tibro 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tibro 4 (45,6 %) och sitt svagaste i Tibro 5 (32,6 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tibro är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 22,6 % i kommunvalet mot 7,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,6 procentenheter.
- FP +15,6
- M −3,7
- S −3,6
- V −1,9
- SD −1,7
- KD −1,2
- C +0,8
Största parti i Tibro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tibro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 81,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Tibro 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Tibro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Tibro 1 | S | 37,4 % | S | 35,9 % | 76,9 % |
| Tibro 2 | S | 42,9 % | S | 39,0 % | 79,8 % |
| Tibro 3 | S | 43,7 % | S | 40,1 % | 81,6 % |
| Tibro 4 | S | 45,6 % | S | 41,4 % | 73,9 % |
| Tibro 5 | S | 32,6 % | S | 33,9 % | 88,3 % |
| Tibro 6 | S | 39,6 % | S | 31,5 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006