Valresultat Munkedal 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Munkedal med 38,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,6 %). Valdeltagandet var 77,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkedal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,4 %
- Röstberättigade
- 7 895
- Avgivna röster
- 6 111
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Munkedal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 294 | 38,5 % |
| MModeraterna | 1 177 | 19,8 % |
| CCenterpartiet | 854 | 14,3 % |
| KDKristdemokraterna | 477 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 350 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 280 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 196 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 193 | 3,2 % |
| Övriga partier | 131 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Munkedal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 953 | 33,6 % |
| MModeraterna | 953 | 16,4 % |
| CCenterpartiet | 805 | 13,9 % |
| SPVGSPVG | 599 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 527 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 320 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 300 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 166 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 148 | 2,5 % |
| Övriga partier | 36 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Munkedal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 983 | 33,6 % |
| CCenterpartiet | 1 235 | 20,9 % |
| MModeraterna | 815 | 13,8 % |
| KDKristdemokraterna | 567 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 354 | 6,0 % |
| KSFFKSFF | 311 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 301 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 181 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 133 | 2,3 % |
| Övriga partier | 21 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Munkedal 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Munkedal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,5 % | 32,8 % | 31,8 % | 26,2 % | 27,4 % | 24,9 % |
| M | 19,8 % | 26,0 % | 19,5 % | 16,8 % | 15,7 % | 17,3 % |
| C | 14,3 % | 11,8 % | 9,8 % | 9,2 % | 6,1 % | 6,3 % |
| KD | 8,0 % | 7,0 % | 5,0 % | 7,2 % | 8,0 % | 8,2 % |
| L | 5,9 % | 5,3 % | 3,2 % | 3,1 % | 2,5 % | 4,4 % |
| V | 4,7 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,2 % | 4,4 % | 4,4 % |
| SD | 3,3 % | 7,2 % | 19,2 % | 27,4 % | 32,0 % | 28,3 % |
| MP | 3,2 % | 3,9 % | 3,2 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,9 % |
| Övr | 2,3 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,4 % | 82,1 % | 83,6 % | 86,2 % | 83,8 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Munkedal 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Munkedal 2006
Så skiljer sig Munkedal från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 14,3 % i Munkedal mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,4
- S +3,3
- KD +1,4
- SD +0,4
Svagare än i riket
- M −6,3
- MP −1,9
- FP −1,6
- V −1,1
Valdeltagande i Munkedal
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,4 %, vilket är 3,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Munkedal på plats 237 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Munkedal är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Munkedal 1 till 79,8 % i Munkedal 3.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkedal 2 (49,8 %) och sitt svagaste i Munkedal 8 (24,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Centerpartiet i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkedal är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,9 % i kommunvalet mot 14,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- C +6,6
- M −6,0
- S −5,0
- KD +1,6
- V +1,3
- SD −1,0
- FP −0,8
- MP −0,2
Största parti i Munkedal sedan 2006
Största parti har skiftat i Munkedal under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,3 % | 84,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 83,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 77,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Munkedal 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Munkedal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Munkedal 1 | S | 33,5 % | S | 31,1 % | 75,5 % |
| Munkedal 2 | S | 49,8 % | S | 46,4 % | 77,4 % |
| Munkedal 3 | S | 46,2 % | S | 42,6 % | 79,8 % |
| Munkedal 5 | S | 36,0 % | S | 28,6 % | 77,7 % |
| Munkedal 6 | S | 35,2 % | S | 27,5 % | 76,5 % |
| Munkedal 8 | C | 26,0 % | C | 44,2 % | 77,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006