Valresultat Härryda 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Härryda med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härryda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Härryda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
22 879
Avgivna röster
19 437
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Härryda

Riksdagsvalet 2006 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 64629,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 58429,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 03910,7 %
KDKristdemokraterna1 4117,4 %
CCenterpartiet1 3307,0 %
VVänsterpartiet1 0365,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0335,4 %
SDSverigedemokraterna5202,7 %
Övriga partier4922,6 %

Landstingsvalet 2006 i Härryda

Landstingsvalet 2006 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 66630,1 %
MModeraterna5 24727,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 19311,6 %
KDKristdemokraterna1 3627,2 %
CCenterpartiet1 1706,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0055,3 %
VVänsterpartiet9835,2 %
SPVGSPVG5352,8 %
SDSverigedemokraterna4902,6 %
Övriga partier1730,9 %

Kommunvalet 2006 i Härryda

Kommunvalet 2006 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 52428,7 %
MModeraterna5 06126,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 38512,4 %
CCenterpartiet1 2876,7 %
KomPKomP1 2206,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1686,1 %
KDKristdemokraterna1 0915,7 %
VVänsterpartiet9154,8 %
SDSverigedemokraterna4242,2 %
Övriga partier1410,7 %

Partiernas utveckling i Härryda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härryda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härryda per valår
Parti200620102014201820222026
M29,6 %36,3 %29,5 %23,9 %22,5 %23,6 %
S29,2 %21,9 %22,6 %21,5 %27,2 %23,9 %
L10,7 %10,5 %8,2 %8,1 %6,2 %7,3 %
KD7,4 %6,4 %4,9 %6,5 %5,0 %6,3 %
C7,0 %6,0 %6,2 %9,3 %7,1 %8,7 %
V5,4 %4,6 %4,6 %5,8 %4,7 %4,9 %
MP5,4 %7,6 %8,0 %5,5 %5,6 %6,6 %
SD2,7 %5,6 %12,6 %17,7 %20,6 %17,3 %
Övr2,6 %1,2 %3,5 %1,5 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande85,0 %88,1 %89,3 %90,8 %88,9 %89,3 %

Valdeltagande i Härryda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härryda 2006

Så skiljer sig Härryda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 29,2 % i Härryda mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,5
  • FP +3,2
  • KD +0,8
  • MP +0,3

Svagare än i riket

  • S −6,0
  • C −0,9
  • V −0,4
  • SD −0,2

Valdeltagande i Härryda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,0 %, vilket är 4,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Härryda på plats 17 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Härryda är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Mölnlycke 2 till 93,2 % i Mölnlycke 6.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Mölnlycke 6 (36,5 %) och sitt svagaste i Mölnlycke 2 (15,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 7 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härryda är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,3 % i kommunvalet mot 29,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • M −3,3
  • FP +1,7
  • KD −1,7
  • V −0,7
  • MP +0,7
  • S −0,5
  • C −0,3

Största parti i Härryda sedan 2006

Största parti har skiftat i Härryda under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Härryda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,9 %89,3 %
2022Socialdemokraterna27,2 %88,9 %
2018Moderaterna23,9 %90,8 %
2014Moderaterna29,5 %89,3 %
2010Moderaterna36,3 %88,1 %
2006Moderaterna29,6 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Härryda 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Härryda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härryda, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HindåsM34,4 %FP28,8 %84,0 %
HällingsjöS31,8 %S31,3 %85,7 %
HärrydaS34,3 %S31,5 %77,9 %
Landvetter 1S34,2 %S32,6 %81,5 %
Landvetter 2S36,9 %S34,8 %83,5 %
Landvetter 3M32,4 %M29,4 %89,0 %
Landvetter 4S31,2 %S31,2 %88,3 %
Mölnlycke 1M34,2 %M31,7 %87,4 %
Mölnlycke 2S44,3 %S43,8 %73,2 %
Mölnlycke 3S33,8 %S32,2 %83,7 %
Mölnlycke 4M34,1 %M33,4 %92,2 %
Mölnlycke 5M32,1 %S27,9 %86,7 %
Mölnlycke 6M36,5 %M32,7 %93,2 %
Mölnlycke 7S31,1 %S32,9 %84,1 %
Mölnlycke 8M31,9 %M29,5 %87,1 %
RävlandaS36,3 %S35,2 %82,8 %

Utforska valdistrikten i Härryda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006