Valresultat Skövde 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Skövde med 37,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,7 %). Valdeltagandet var 80,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skövde ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,9 %
- Röstberättigade
- 38 481
- Avgivna röster
- 31 121
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 517 | 37,8 % |
| MModeraterna | 7 706 | 25,3 % |
| CCenterpartiet | 2 693 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 260 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 041 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 519 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 192 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 926 | 3,0 % |
| Övriga partier | 637 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 754 | 36,6 % |
| MModeraterna | 6 934 | 23,6 % |
| CCenterpartiet | 2 878 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 312 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 983 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 496 | 5,1 % |
| SPVGSPVG | 1 112 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 975 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 795 | 2,7 % |
| Övriga partier | 120 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 518 | 34,7 % |
| MModeraterna | 7 954 | 26,2 % |
| CCenterpartiet | 4 186 | 13,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 193 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 980 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 669 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 035 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 729 | 2,4 % |
| Övriga partier | 72 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Skövde 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skövde i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,0 % | 32,8 % | 28,8 % | 31,2 % | 27,8 % |
| M | 25,3 % | 30,3 % | 23,7 % | 20,9 % | 20,9 % | 21,5 % |
| C | 8,8 % | 7,5 % | 7,4 % | 8,8 % | 6,5 % | 6,8 % |
| KD | 7,4 % | 6,3 % | 4,9 % | 8,0 % | 7,0 % | 8,0 % |
| L | 6,7 % | 7,3 % | 5,5 % | 5,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| V | 5,0 % | 4,7 % | 4,0 % | 5,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| MP | 3,9 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,4 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 12,7 % | 16,9 % | 20,8 % | 18,6 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 3,2 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 85,3 % | 87,1 % | 88,0 % | 85,2 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Skövde 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skövde 2006
Så skiljer sig Skövde från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 37,8 % i Skövde mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 2,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,6
- C +0,9
- KD +0,8
- SD +0,1
Svagare än i riket
- MP −1,3
- V −0,9
- FP −0,8
- M −0,8
Valdeltagande i Skövde
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,9 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Skövde på plats 116 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skövde är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 60,5 % i Ryds Centrum till 88,8 % i Ekäng-Ulveket.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ryds Centrum (58,3 %) och sitt svagaste i Källegården (28,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 24, Moderaterna i 3 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skövde är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 8,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- C +5,0
- S −3,1
- M +0,9
- KD −0,9
- SD −0,6
- FP +0,5
- V +0,5
- MP −0,5
Största parti i Skövde sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skövde i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Skövde 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Skövde. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berg | S | 29,8 % | M | 28,4 % | 84,0 % |
| Billingssluttningen | S | 35,2 % | S | 32,3 % | 82,3 % |
| Centrum | S | 30,0 % | M | 29,8 % | 75,7 % |
| Dälderna | S | 37,4 % | S | 34,5 % | 83,1 % |
| Ekäng-Ulveket | M | 36,4 % | M | 36,6 % | 88,8 % |
| Frösve-Säter | S | 37,2 % | S | 34,4 % | 85,5 % |
| Havstena | S | 44,8 % | S | 42,4 % | 78,0 % |
| Hentorp | S | 39,3 % | S | 35,3 % | 85,6 % |
| Igelstorp | S | 40,1 % | S | 33,4 % | 83,5 % |
| Kullen | M | 31,4 % | M | 32,9 % | 79,0 % |
| Källegården | M | 39,8 % | M | 41,6 % | 80,1 % |
| Lunden | S | 44,8 % | S | 43,8 % | 81,0 % |
| Mariesjö | S | 38,8 % | S | 38,7 % | 76,9 % |
| Norrmalm | S | 35,7 % | M | 33,9 % | 82,4 % |
| Rosenhaga | S | 45,6 % | S | 44,5 % | 75,2 % |
| Ryds Centrum | S | 58,3 % | S | 57,6 % | 60,5 % |
| Skultorps Centrum | S | 40,3 % | S | 36,7 % | 82,2 % |
| Skultorpsbygden | S | 33,5 % | S | 31,2 % | 82,8 % |
| Stenelidsvägen | S | 46,4 % | S | 42,7 % | 79,1 % |
| Södra Ryd | S | 50,0 % | S | 47,6 % | 84,5 % |
| Tidan | S | 35,7 % | S | 36,1 % | 77,3 % |
| Timmersdala | S | 41,3 % | S | 39,4 % | 81,5 % |
| Våmb | S | 35,1 % | S | 30,5 % | 85,1 % |
| Väring | S | 36,5 % | S | 32,3 % | 83,6 % |
| Värsås | S | 30,8 % | C | 37,5 % | 81,2 % |
| Västra Fältet | S | 41,7 % | S | 36,7 % | 80,7 % |
| Östermalm | S | 44,2 % | S | 41,4 % | 79,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006