Valresultat Skövde 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Skövde med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skövde ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 30 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 42 110
- Avgivna röster
- 37 044
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 561 | 28,8 % |
| MModeraterna | 7 660 | 20,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 210 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 3 226 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 947 | 8,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 068 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 064 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 245 | 3,4 % |
| Övriga partier | 673 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 974 | 30,5 % |
| MModeraterna | 7 452 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 455 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 495 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 2 994 | 8,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 410 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 234 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 179 | 3,3 % |
| Övriga partier | 819 | 2,3 % |
Kommunvalet 2018 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 844 | 29,7 % |
| MModeraterna | 8 973 | 24,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 516 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 3 429 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 470 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 465 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 866 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 381 | 3,8 % |
| Övriga partier | 532 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Skövde 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skövde i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,0 % | 32,8 % | 28,8 % | 31,2 % | 27,8 % |
| M | 25,3 % | 30,3 % | 23,7 % | 20,9 % | 20,9 % | 21,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 12,7 % | 16,9 % | 20,8 % | 18,6 % |
| C | 8,8 % | 7,5 % | 7,4 % | 8,8 % | 6,5 % | 6,8 % |
| KD | 7,4 % | 6,3 % | 4,9 % | 8,0 % | 7,0 % | 8,0 % |
| L | 6,7 % | 7,3 % | 5,5 % | 5,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| V | 5,0 % | 4,7 % | 4,0 % | 5,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| MP | 3,9 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 3,2 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 85,3 % | 87,1 % | 88,0 % | 85,2 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Skövde 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skövde 2018
Så skiljer sig Skövde från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Vänsterpartiet, som fick 5,6 % i Skövde mot 8,0 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- KD +1,7
- M +1,1
- S +0,6
- C +0,2
Svagare än i riket
- V −2,4
- MP −1,0
- SD −0,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Skövde, från 12,7 % till 16,9 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,8 % till 28,8 % (−4,0).
- SD +4,2
- S −4,0
- KD +3,1
- M −2,8
- MP −2,3
- V +1,7
- FI −1,5
- C +1,4
Valdeltagande i Skövde
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Skövde på plats 111 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skövde är indelad i 30 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Ryds Centrum till 92,7 % i Aspö/Ulveket.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ryds Centrum (50,3 %) och sitt svagaste i Värsås (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 25, Moderaterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 30 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skövde är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,4 % i kommunvalet mot 16,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- SD −4,6
- M +3,7
- KD −1,3
- L +1,1
- S +0,9
- C +0,6
- V −0,5
- MP +0,4
Största parti i Skövde sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skövde i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Skövde 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 30 valdistrikten i Skövde. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspö/Ulveket | S | 26,1 % | M | 31,4 % | 92,7 % |
| Berg | S | 23,2 % | M | 26,6 % | 91,4 % |
| Billingssluttningen | S | 30,7 % | S | 29,7 % | 84,5 % |
| Centrum | S | 26,4 % | S | 26,7 % | 83,8 % |
| Dälderna | S | 33,2 % | S | 34,0 % | 88,2 % |
| Ekängen | M | 27,3 % | M | 33,5 % | 90,2 % |
| Frösve-Säter | S | 28,0 % | S | 31,1 % | 91,9 % |
| Havstena | S | 35,1 % | S | 38,1 % | 79,0 % |
| Hentorp | S | 27,7 % | S | 29,3 % | 89,8 % |
| Högskolan/Trängen | S | 25,4 % | S | 24,2 % | 83,7 % |
| Igelstorp | S | 26,6 % | S | 28,5 % | 88,8 % |
| Kullen | M | 26,2 % | M | 30,3 % | 88,7 % |
| Källegården | M | 28,0 % | M | 33,4 % | 85,7 % |
| Lunden | S | 30,7 % | S | 32,3 % | 88,0 % |
| Mariesjö | S | 25,3 % | S | 26,6 % | 80,9 % |
| Norra Ryd | S | 37,8 % | S | 38,3 % | 75,8 % |
| Norrmalm | S | 29,0 % | S | 30,6 % | 86,0 % |
| Rosenhaga | S | 33,6 % | S | 33,2 % | 83,8 % |
| Ryds Centrum | S | 50,3 % | S | 51,2 % | 69,0 % |
| Skultorp nordväst | S | 29,6 % | S | 31,5 % | 90,5 % |
| Skultorps centrum | S | 30,8 % | S | 31,4 % | 83,8 % |
| Skultorpsbygden | S | 23,0 % | M | 24,8 % | 91,2 % |
| Södra Ryd | S | 41,9 % | S | 43,6 % | 81,8 % |
| Tidan | SD | 31,9 % | S | 27,7 % | 86,6 % |
| Timmersdala | S | 29,0 % | M | 30,3 % | 88,1 % |
| Våmb | S | 29,7 % | M | 29,0 % | 89,1 % |
| Väring | S | 26,8 % | S | 28,8 % | 89,1 % |
| Värsås | SD | 25,8 % | C | 22,9 % | 88,1 % |
| Västra Fältet | S | 30,8 % | S | 30,8 % | 83,9 % |
| Östermalm | S | 32,3 % | S | 34,0 % | 82,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018