Valresultat Tranemo 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Tranemo med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,4 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranemo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Tranemo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,2 %
Röstberättigade
8 821
Avgivna röster
7 778
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Tranemo

Riksdagsvalet 2018 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 29629,9 %
SDSverigedemokraterna1 51919,8 %
MModeraterna1 37717,9 %
CCenterpartiet1 07714,0 %
KDKristdemokraterna4796,2 %
VVänsterpartiet3484,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2933,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2102,7 %
Övriga partier831,1 %

Landstingsvalet 2018 i Tranemo

Landstingsvalet 2018 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 51433,1 %
CCenterpartiet1 31017,2 %
MModeraterna1 29017,0 %
SDSverigedemokraterna99613,1 %
KDKristdemokraterna5447,2 %
VVänsterpartiet3855,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3054,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1922,5 %
Övriga partier640,8 %

Kommunvalet 2018 i Tranemo

Kommunvalet 2018 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 58933,4 %
CCenterpartiet1 72922,3 %
MModeraterna1 09614,1 %
SDSverigedemokraterna1 01813,1 %
KDKristdemokraterna4656,0 %
VVänsterpartiet3124,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2563,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2553,3 %
Övriga partier270,3 %

Partiernas utveckling i Tranemo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tranemo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tranemo per valår
Parti200620102014201820222026
S36,2 %32,0 %33,3 %29,9 %30,0 %27,5 %
SD3,9 %6,9 %15,4 %19,8 %24,3 %21,3 %
M21,0 %26,7 %20,4 %17,9 %19,1 %19,3 %
C17,7 %14,1 %13,2 %14,0 %8,7 %8,7 %
KD6,5 %5,5 %4,1 %6,2 %6,5 %8,1 %
V3,5 %3,1 %3,2 %4,5 %4,1 %6,1 %
L5,7 %5,9 %3,5 %3,8 %2,9 %3,8 %
MP3,0 %4,9 %4,5 %2,7 %3,0 %3,5 %
Övr2,4 %0,9 %2,4 %1,1 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande82,1 %85,9 %86,7 %88,2 %85,9 %84,7 %

Valdeltagande i Tranemo 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tranemo 2018

Så skiljer sig Tranemo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 14,0 % i Tranemo mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,4
  • SD +2,2
  • S +1,6

Svagare än i riket

  • V −3,5
  • M −1,9
  • MP −1,7
  • L −1,7

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tranemo, från 15,4 % till 19,8 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,3 % till 29,9 % (−3,4).

  • SD +4,4
  • S −3,4
  • M −2,4
  • KD +2,1
  • MP −1,8
  • FI −1,4
  • V +1,3
  • C +0,9

Valdeltagande i Tranemo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tranemo på plats 101 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tranemo är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Tranemo-Gudarp till 90,0 % i Ambjörnarp-Sjötofta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Limmared (44,9 %) och sitt svagaste i Ambjörnarp-Sjötofta (21,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranemo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,3 % i kommunvalet mot 14,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.

  • C +8,3
  • SD −6,6
  • M −3,8
  • S +3,5
  • L −0,5
  • V −0,5
  • KD −0,2

Största parti i Tranemo sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tranemo i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tranemo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,5 %84,7 %
2022Socialdemokraterna30,0 %85,9 %
2018Socialdemokraterna29,9 %88,2 %
2014Socialdemokraterna33,3 %86,7 %
2010Socialdemokraterna32,0 %85,9 %
2006Socialdemokraterna36,2 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Tranemo 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Tranemo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tranemo, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ambjörnarp-SjötoftaS21,9 %C31,8 %90,0 %
DalstorpS27,1 %S30,2 %87,0 %
GrimsåsS25,2 %C34,0 %87,5 %
LimmaredS44,9 %S47,2 %82,6 %
LänghemSD24,2 %S27,9 %88,6 %
Tranemo VästraS32,0 %S33,0 %87,0 %
Tranemo ÖstraS31,9 %S36,2 %85,8 %
Tranemo-GudarpS39,4 %S46,3 %79,1 %

Utforska valdistrikten i Tranemo på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018