Valresultat Tranemo 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Tranemo med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,8 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranemo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,1 %
- Röstberättigade
- 8 898
- Avgivna röster
- 7 303
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Tranemo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 595 | 36,2 % |
| MModeraterna | 1 507 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 1 267 | 17,7 % |
| KDKristdemokraterna | 468 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 410 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 276 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 253 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 213 | 3,0 % |
| Övriga partier | 172 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Tranemo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 558 | 36,3 % |
| CCenterpartiet | 1 563 | 22,2 % |
| MModeraterna | 1 226 | 17,4 % |
| KDKristdemokraterna | 417 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 403 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 227 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 220 | 3,1 % |
| SPVGSPVG | 191 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 177 | 2,5 % |
| Övriga partier | 58 | 0,8 % |
Kommunvalet 2006 i Tranemo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 591 | 35,8 % |
| CCenterpartiet | 2 116 | 29,2 % |
| MModeraterna | 1 109 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 406 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 403 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 264 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 219 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 89 | 1,2 % |
| Övriga partier | 39 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Tranemo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tranemo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,2 % | 32,0 % | 33,3 % | 29,9 % | 30,0 % | 27,5 % |
| M | 21,0 % | 26,7 % | 20,4 % | 17,9 % | 19,1 % | 19,3 % |
| C | 17,7 % | 14,1 % | 13,2 % | 14,0 % | 8,7 % | 8,7 % |
| KD | 6,5 % | 5,5 % | 4,1 % | 6,2 % | 6,5 % | 8,1 % |
| L | 5,7 % | 5,9 % | 3,5 % | 3,8 % | 2,9 % | 3,8 % |
| SD | 3,9 % | 6,9 % | 15,4 % | 19,8 % | 24,3 % | 21,3 % |
| V | 3,5 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,5 % | 4,1 % | 6,1 % |
| MP | 3,0 % | 4,9 % | 4,5 % | 2,7 % | 3,0 % | 3,5 % |
| Övr | 2,4 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 85,9 % | 86,7 % | 88,2 % | 85,9 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Tranemo 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tranemo 2006
Så skiljer sig Tranemo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 17,7 % i Tranemo mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 9,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +9,8
- S +1,0
- SD +0,9
Svagare än i riket
- M −5,0
- V −2,3
- MP −2,2
- FP −1,8
Valdeltagande i Tranemo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,1 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tranemo på plats 76 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tranemo är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Tranemo 3 till 90,5 % i Ljungsarp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Limmared (53,9 %) och sitt svagaste i Sjötofta (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Centerpartiet i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranemo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 29,2 % i kommunvalet mot 17,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,5 procentenheter.
- C +11,5
- M −5,7
- KD −0,9
- SD −0,8
- S −0,4
- FP −0,2
- V +0,1
Största parti i Tranemo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tranemo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Tranemo 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Tranemo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ambjörnarp | S | 28,2 % | C | 27,5 % | 83,9 % |
| Dalstorp | S | 32,1 % | C | 40,5 % | 85,5 % |
| Grimsås | S | 32,5 % | C | 46,2 % | 84,3 % |
| Limmared | S | 53,9 % | S | 57,0 % | 77,7 % |
| Ljungsarp | C | 34,3 % | C | 58,7 % | 90,5 % |
| Länghem | S | 33,0 % | S | 32,9 % | 80,9 % |
| Sjötofta | C | 30,2 % | C | 40,6 % | 87,0 % |
| Tranemo 1 | S | 35,4 % | S | 37,2 % | 81,8 % |
| Tranemo 2 | S | 38,4 % | S | 38,8 % | 84,3 % |
| Tranemo 3 | S | 39,8 % | S | 41,4 % | 73,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006