Valresultat Bengtsfors 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Bengtsfors med 43,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,2 %). Valdeltagandet var 78,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bengtsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Bengtsfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,0 %
Röstberättigade
7 864
Avgivna röster
6 133
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Bengtsfors

Riksdagsvalet 2006 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 59343,0 %
MModeraterna98316,3 %
CCenterpartiet87114,4 %
KDKristdemokraterna4156,9 %
VVänsterpartiet3355,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2934,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2394,0 %
SDSverigedemokraterna1272,1 %
JLJL981,6 %
Övriga partier741,2 %

Landstingsvalet 2006 i Bengtsfors

Landstingsvalet 2006 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 32939,7 %
CCenterpartiet1 12319,2 %
MModeraterna74612,7 %
KDKristdemokraterna4637,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2764,7 %
VVänsterpartiet2714,6 %
SPVGSPVG2334,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1662,8 %
ÖVRövriga partier1352,3 %
SDSverigedemokraterna1121,9 %
Övriga partier70,1 %

Kommunvalet 2006 i Bengtsfors

Kommunvalet 2006 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 38539,2 %
CCenterpartiet1 49724,6 %
MModeraterna67011,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4637,6 %
KDKristdemokraterna4617,6 %
VVänsterpartiet2884,7 %
VäpVäp1512,5 %
MPMiljöpartiet de gröna691,1 %
Övriga partier991,6 %

Partiernas utveckling i Bengtsfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bengtsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bengtsfors per valår
Parti200620102014201820222026
S43,0 %38,5 %37,5 %31,8 %32,6 %28,1 %
M16,3 %23,1 %15,9 %14,3 %14,3 %15,8 %
C14,4 %10,9 %9,6 %9,3 %5,9 %6,2 %
KD6,9 %5,8 %4,5 %7,4 %6,5 %7,2 %
V5,6 %5,1 %3,7 %5,3 %4,5 %6,2 %
L4,9 %5,2 %3,0 %2,6 %2,4 %3,9 %
MP4,0 %4,9 %3,3 %2,3 %3,3 %4,3 %
Övr2,9 %0,8 %3,2 %1,1 %0,8 %2,1 %
SD2,1 %5,6 %19,2 %25,9 %29,7 %26,3 %
Valdeltagande78,0 %80,5 %83,6 %85,4 %83,5 %83,1 %

Valdeltagande i Bengtsfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bengtsfors 2006

Så skiljer sig Bengtsfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 16,3 % i Bengtsfors mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 9,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,8
  • C +6,5
  • JL +1,2
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • M −9,8
  • FP −2,6
  • MP −1,2
  • SD −0,8

Valdeltagande i Bengtsfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,0 %, vilket är 2,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Bengtsfors på plats 221 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Bengtsfors är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,5 % i Bäcke till 87,1 % i Torrskog.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Billingsfors (60,6 %) och sitt svagaste i Steneby (23,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Centerpartiet i 3 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bengtsfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,6 % i kommunvalet mot 14,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.

  • C +10,2
  • M −5,3
  • S −3,8
  • MP −2,8
  • FP +2,7
  • V −0,8
  • KD +0,7

Största parti i Bengtsfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Bengtsfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Bengtsfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,1 %83,1 %
2022Socialdemokraterna32,6 %83,5 %
2018Socialdemokraterna31,8 %85,4 %
2014Socialdemokraterna37,5 %83,6 %
2010Socialdemokraterna38,5 %80,5 %
2006Socialdemokraterna43,0 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Bengtsfors 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Bengtsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bengtsfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bengtsfors VästraS43,7 %S41,0 %75,1 %
Bengtsfors ÖstraS47,7 %S45,2 %83,3 %
BillingsforsS60,6 %S62,0 %74,4 %
BäckeS36,6 %M34,4 %71,5 %
Dals Långeds NorraS52,3 %S47,8 %80,8 %
Dals Långeds SödraS42,7 %S40,7 %77,0 %
Gustavsfors-VårvikS41,4 %S39,6 %73,1 %
LaxarbyS38,0 %C33,1 %80,3 %
StenebyC33,0 %C52,3 %79,6 %
TorrskogC44,1 %C69,3 %87,1 %
ÄrtemarkC29,4 %C46,5 %82,6 %
ÖdsköltS28,3 %C48,3 %71,8 %

Utforska valdistrikten i Bengtsfors på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006