Valresultat Töreboda 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Töreboda med 39,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,8 %). Valdeltagandet var 77,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Töreboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,6 %
- Röstberättigade
- 7 171
- Avgivna röster
- 5 566
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 176 | 39,9 % |
| MModeraterna | 1 153 | 21,2 % |
| CCenterpartiet | 759 | 13,9 % |
| KDKristdemokraterna | 378 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 283 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 220 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 166 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 162 | 3,0 % |
| Övriga partier | 148 | 2,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 010 | 37,9 % |
| MModeraterna | 1 138 | 21,5 % |
| CCenterpartiet | 795 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 302 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 272 | 5,1 % |
| SPVGSPVG | 239 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 198 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 158 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 156 | 2,9 % |
| Övriga partier | 36 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 951 | 35,8 % |
| MModeraterna | 1 343 | 24,7 % |
| CCenterpartiet | 1 097 | 20,2 % |
| VVänsterpartiet | 308 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 212 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 189 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 162 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 151 | 2,8 % |
| Övriga partier | 29 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Töreboda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Töreboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 37,6 % | 35,6 % | 30,5 % | 29,9 % | 26,4 % |
| M | 21,2 % | 24,8 % | 18,4 % | 17,3 % | 17,3 % | 18,9 % |
| C | 13,9 % | 11,6 % | 12,1 % | 10,9 % | 6,5 % | 6,8 % |
| KD | 6,9 % | 5,3 % | 3,9 % | 6,6 % | 5,7 % | 7,1 % |
| V | 5,2 % | 5,1 % | 4,1 % | 4,6 % | 3,9 % | 6,8 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,1 % | 2,4 % | 3,5 % |
| MP | 3,0 % | 4,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,2 % | 2,7 % |
| SD | 3,0 % | 6,5 % | 17,3 % | 23,1 % | 29,9 % | 25,3 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 2,2 % | 1,9 % | 2,2 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 81,9 % | 85,0 % | 87,0 % | 84,7 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Töreboda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Töreboda 2006
Så skiljer sig Töreboda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 13,9 % i Töreboda mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,0
- S +4,7
- KD +0,3
- SD +0,0
Svagare än i riket
- M −4,9
- FP −3,5
- MP −2,1
- V −0,6
Valdeltagande i Töreboda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,6 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Töreboda på plats 230 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Töreboda är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,8 % i Töreboda Sydvästra till 83,2 % i Töreboda Östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Töreboda Östra (44,9 %) och sitt svagaste i Älgarås (34,1 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Töreboda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 13,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- C +6,2
- S −4,1
- M +3,5
- KD −3,5
- V +0,5
- MP −0,3
- FP −0,1
Största parti i Töreboda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Töreboda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 84,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,6 % | 81,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Töreboda 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Töreboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Moholm | S | 34,1 % | S | 33,0 % | 78,5 % |
| Töreboda Norra | S | 43,6 % | S | 39,7 % | 78,8 % |
| Töreboda Sydvästra | S | 41,5 % | S | 38,2 % | 69,8 % |
| Töreboda Östra | S | 44,9 % | S | 38,0 % | 83,2 % |
| Älgarås | S | 34,1 % | S | 29,2 % | 76,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006