Valresultat Vara 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vara med 32,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,9 %). Valdeltagandet var 80,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,2 %
- Röstberättigade
- 12 419
- Avgivna röster
- 9 966
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 156 | 32,3 % |
| MModeraterna | 2 780 | 28,4 % |
| CCenterpartiet | 1 573 | 16,1 % |
| KDKristdemokraterna | 761 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 474 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 400 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 224 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 222 | 2,3 % |
| Övriga partier | 190 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 821 | 29,8 % |
| MModeraterna | 2 747 | 29,0 % |
| CCenterpartiet | 1 609 | 17,0 % |
| KDKristdemokraterna | 623 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 445 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 397 | 4,2 % |
| SPVGSPVG | 348 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 213 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 183 | 1,9 % |
| Övriga partier | 83 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 429 | 34,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 687 | 27,4 % |
| CCenterpartiet | 1 754 | 17,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 653 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 482 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 457 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 148 | 1,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 126 | 1,3 % |
| Övriga partier | 72 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Vara 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,3 % | 28,3 % | 29,6 % | 24,9 % | 25,0 % | 21,5 % |
| M | 28,4 % | 33,0 % | 25,7 % | 21,5 % | 22,0 % | 24,6 % |
| C | 16,1 % | 12,4 % | 11,0 % | 11,8 % | 7,5 % | 6,9 % |
| KD | 7,8 % | 6,2 % | 4,1 % | 6,5 % | 6,4 % | 7,3 % |
| L | 4,8 % | 5,6 % | 3,3 % | 3,4 % | 2,6 % | 4,1 % |
| V | 4,1 % | 4,1 % | 4,0 % | 4,9 % | 3,8 % | 4,7 % |
| MP | 2,3 % | 3,7 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,8 % | 2,5 % |
| SD | 2,3 % | 5,8 % | 17,1 % | 23,7 % | 29,9 % | 26,8 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 1,8 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 83,9 % | 86,0 % | 87,4 % | 85,6 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vara 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vara 2006
Så skiljer sig Vara från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 16,1 % i Vara mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,2
- M +2,3
- KD +1,2
Svagare än i riket
- S −2,9
- MP −2,9
- FP −2,7
- V −1,7
Valdeltagande i Vara
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,2 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vara på plats 139 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vara är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Vara Östra till 85,5 % i Jung-Fyrunga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vara Östra (40,9 %) och sitt svagaste i Edsvära-Norra Vånga (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 3 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vara är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,9 % i kommunvalet mot 28,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- M +6,5
- S −4,9
- KD −2,9
- FP +1,8
- C +1,8
- V +0,6
Största parti i Vara sedan 2006
Största parti har skiftat i Vara under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,9 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,0 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Vara 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Vara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Edsvära-Norra Vånga | M | 31,9 % | M | 32,7 % | 80,9 % |
| Jung-Fyrunga | S | 37,5 % | S | 31,1 % | 85,5 % |
| Kvänum-Öttum | S | 34,1 % | S | 27,8 % | 77,7 % |
| Levene | S | 32,6 % | M | 35,1 % | 80,5 % |
| Ryda-S Kedum | M | 29,1 % | M | 37,4 % | 81,7 % |
| Tråvad | M | 29,9 % | M | 35,6 % | 81,2 % |
| Vara Västra | S | 34,3 % | M | 45,3 % | 81,4 % |
| Vara Östra | S | 40,9 % | M | 39,9 % | 74,7 % |
| Vedum | S | 31,7 % | M | 33,4 % | 81,0 % |
| Önum | S | 29,8 % | M | 33,8 % | 81,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006