Valresultat Ale 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ale med 40,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,7 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ale ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,0 %
- Röstberättigade
- 19 235
- Avgivna röster
- 15 571
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Ale
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 113 | 40,0 % |
| MModeraterna | 3 238 | 21,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 104 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 096 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 088 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 060 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 632 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 603 | 3,9 % |
| Övriga partier | 328 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Ale
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 165 | 40,8 % |
| MModeraterna | 2 797 | 18,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 131 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 122 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 1 087 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 085 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 593 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 568 | 3,8 % |
| SPVGSPVG | 456 | 3,0 % |
| Övriga partier | 107 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Ale
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 138 | 39,7 % |
| MModeraterna | 2 291 | 14,8 % |
| ADKADK | 1 789 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 131 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 1 052 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 029 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 944 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 621 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 431 | 2,8 % |
| Övriga partier | 36 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Ale 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ale i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- V
- KD
- C
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % | 33,0 % | 32,3 % | 27,9 % | 29,9 % | 28,0 % |
| M | 21,2 % | 28,2 % | 22,2 % | 18,8 % | 18,3 % | 19,5 % |
| L | 7,2 % | 6,5 % | 4,3 % | 4,7 % | 3,3 % | 4,4 % |
| V | 7,2 % | 6,1 % | 6,3 % | 7,6 % | 6,7 % | 8,7 % |
| KD | 7,1 % | 5,8 % | 4,4 % | 6,3 % | 5,6 % | 6,2 % |
| C | 6,9 % | 5,0 % | 5,1 % | 7,0 % | 5,3 % | 5,6 % |
| MP | 4,1 % | 6,0 % | 5,6 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,3 % |
| SD | 3,9 % | 8,1 % | 16,3 % | 22,3 % | 25,7 % | 21,5 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 3,5 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,0 % | 86,2 % | 87,9 % | 85,1 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Ale 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ale 2006
Så skiljer sig Ale från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 21,2 % i Ale mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,8
- V +1,3
- SD +1,0
- KD +0,5
Svagare än i riket
- M −4,9
- MP −1,0
- C −1,0
- FP −0,3
Valdeltagande i Ale
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,0 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ale på plats 114 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ale är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,1 % i Nödinge 1 till 88,7 % i Älvängen Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nödinge 1 (53,0 %) och sitt svagaste i Kilanda- Ö Starrkärr (26,3 %). Partiet var största parti i samtliga 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ale är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,8 % i kommunvalet mot 21,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- M −6,4
- SD −1,2
- FP −1,1
- KD −0,5
- S −0,4
- C −0,1
- V +0,1
- MP −0,1
Största parti i Ale sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ale i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,0 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ale 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Ale. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alafors | S | 39,7 % | S | 40,3 % | 81,1 % |
| Bohus 1 | S | 45,6 % | S | 45,9 % | 77,5 % |
| Bohus 2 | S | 40,6 % | S | 43,0 % | 80,8 % |
| Hålanda | S | 32,8 % | S | 30,3 % | 77,3 % |
| Kilanda- Ö Starrkärr | S | 26,3 % | S | 25,2 % | 80,7 % |
| Nol 1 | S | 46,8 % | S | 46,8 % | 78,5 % |
| Nol 2 | S | 43,9 % | S | 41,3 % | 85,0 % |
| Nödinge 1 | S | 53,0 % | S | 53,7 % | 73,1 % |
| Nödinge 2 | S | 39,2 % | S | 40,8 % | 85,6 % |
| Skepplanda Västra | S | 33,1 % | S | 27,3 % | 80,8 % |
| Skepplanda Östra | S | 40,1 % | S | 36,6 % | 81,9 % |
| Surte Norra | S | 41,7 % | S | 43,8 % | 74,5 % |
| Surte Södra | S | 43,2 % | S | 45,3 % | 78,6 % |
| Älvängen Norra | S | 38,0 % | S | 37,6 % | 82,4 % |
| Älvängen Södra | S | 36,7 % | S | 37,9 % | 88,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006