Valresultat Ale 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ale med 32,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,6 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ale ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 20 995
- Avgivna röster
- 18 094
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Ale
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 774 | 32,3 % |
| MModeraterna | 3 962 | 22,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 902 | 16,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 124 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 005 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 911 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 779 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 776 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 449 | 2,5 % |
| Övriga partier | 171 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Ale
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 199 | 35,0 % |
| MModeraterna | 3 682 | 20,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 085 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 271 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 069 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 912 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 888 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 870 | 4,9 % |
| VägVVägV | 399 | 2,3 % |
| Övriga partier | 335 | 1,9 % |
Kommunvalet 2014 i Ale
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 032 | 33,6 % |
| MModeraterna | 3 785 | 21,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 911 | 10,6 % |
| ADKADK | 1 251 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 122 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 023 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 889 | 5,0 % |
| FiAFiA | 636 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 628 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 589 | 3,3 % |
| Övriga partier | 90 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Ale 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ale i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- MP
- C
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % | 33,0 % | 32,3 % | 27,9 % | 29,9 % | 28,0 % |
| M | 21,2 % | 28,2 % | 22,2 % | 18,8 % | 18,3 % | 19,5 % |
| SD | 3,9 % | 8,1 % | 16,3 % | 22,3 % | 25,7 % | 21,5 % |
| V | 7,2 % | 6,1 % | 6,3 % | 7,6 % | 6,7 % | 8,7 % |
| MP | 4,1 % | 6,0 % | 5,6 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,3 % |
| C | 6,9 % | 5,0 % | 5,1 % | 7,0 % | 5,3 % | 5,6 % |
| KD | 7,1 % | 5,8 % | 4,4 % | 6,3 % | 5,6 % | 6,2 % |
| L | 7,2 % | 6,5 % | 4,3 % | 4,7 % | 3,3 % | 4,4 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 3,5 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,0 % | 86,2 % | 87,9 % | 85,1 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Ale 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ale 2014
Så skiljer sig Ale från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 16,3 % i Ale mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,4
- S +1,3
- V +0,6
Svagare än i riket
- MP −1,3
- M −1,1
- FP −1,1
- C −1,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ale, från 8,1 % till 16,3 % (+8,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,2 % till 22,2 % (−6,0).
- SD +8,2
- M −6,0
- FP −2,1
- FI +2,0
- KD −1,4
- S −0,7
- MP −0,4
- V +0,2
Valdeltagande i Ale
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,2 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ale på plats 129 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ale är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Nödinge centrum till 91,2 % i Älvängen södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nödinge centrum (45,8 %) och sitt svagaste i Starrkärr (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ale är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,6 % i kommunvalet mot 16,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- SD −5,6
- S +1,3
- M −1,1
- FP −1,1
- KD −0,9
- C −0,2
- MP +0,1
- V −0,0
Största parti i Ale sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ale i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,0 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ale 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Ale. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alafors | S | 33,9 % | S | 36,3 % | 88,4 % |
| Bohus norra | S | 35,5 % | S | 38,6 % | 78,3 % |
| Bohus södra | S | 35,5 % | S | 36,8 % | 82,8 % |
| Nol norra | S | 36,5 % | S | 38,2 % | 84,1 % |
| Nol södra | S | 40,1 % | S | 42,4 % | 86,9 % |
| Nödinge centrum | S | 45,8 % | S | 48,2 % | 76,6 % |
| Nödinge södra | S | 33,8 % | S | 38,2 % | 89,5 % |
| Nödinge östra | S | 27,6 % | S | 30,7 % | 91,0 % |
| Skepplanda norra - Hålanda | S | 25,1 % | S | 24,1 % | 85,6 % |
| Skepplanda västra | S | 27,5 % | S | 25,2 % | 84,8 % |
| Skepplanda östra | S | 32,2 % | S | 28,8 % | 84,7 % |
| Starrkärr | M | 26,0 % | M | 24,3 % | 85,1 % |
| Surte norra | S | 34,5 % | S | 38,1 % | 81,6 % |
| Surte södra | S | 33,5 % | S | 34,3 % | 78,7 % |
| Älvängen centrum | S | 27,6 % | S | 29,4 % | 90,0 % |
| Älvängen norra | S | 31,7 % | S | 32,7 % | 85,6 % |
| Älvängen södra | S | 28,1 % | M | 28,5 % | 91,2 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014