Valresultat Munkedal 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Munkedal med 31,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkedal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,6 %
- Röstberättigade
- 7 946
- Avgivna röster
- 6 644
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Munkedal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 090 | 31,8 % |
| MModeraterna | 1 281 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 262 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 640 | 9,8 % |
| VVänsterpartiet | 362 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 330 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 209 | 3,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 116 | 1,8 % |
| Övriga partier | 63 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Munkedal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 006 | 31,5 % |
| MModeraterna | 1 155 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 962 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 732 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 483 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 397 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 234 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 212 | 3,3 % |
| SPVGSPVG | 122 | 1,9 % |
| Övriga partier | 62 | 1,0 % |
Kommunvalet 2014 i Munkedal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 058 | 31,5 % |
| MModeraterna | 1 163 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 1 096 | 16,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 015 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 458 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 303 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 225 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 3,0 % |
| Övriga partier | 22 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Munkedal 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Munkedal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,5 % | 32,8 % | 31,8 % | 26,2 % | 27,4 % | 24,9 % |
| M | 19,8 % | 26,0 % | 19,5 % | 16,8 % | 15,7 % | 17,3 % |
| SD | 3,3 % | 7,2 % | 19,2 % | 27,4 % | 32,0 % | 28,3 % |
| C | 14,3 % | 11,8 % | 9,8 % | 9,2 % | 6,1 % | 6,3 % |
| V | 4,7 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,2 % | 4,4 % | 4,4 % |
| KD | 8,0 % | 7,0 % | 5,0 % | 7,2 % | 8,0 % | 8,2 % |
| L | 5,9 % | 5,3 % | 3,2 % | 3,1 % | 2,5 % | 4,4 % |
| MP | 3,2 % | 3,9 % | 3,2 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,9 % |
| Övr | 2,3 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,4 % | 82,1 % | 83,6 % | 86,2 % | 83,8 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Munkedal 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Munkedal 2014
Så skiljer sig Munkedal från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 19,2 % i Munkedal mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,4
- C +3,6
- S +0,8
- KD +0,5
Svagare än i riket
- M −3,8
- MP −3,7
- FP −2,2
- FI −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Munkedal, från 7,2 % till 19,2 % (+12,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,0 % till 19,5 % (−6,5).
- SD +12,1
- M −6,5
- FP −2,1
- C −2,0
- KD −2,0
- FI +1,5
- S −0,9
- MP −0,7
Valdeltagande i Munkedal
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,6 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Munkedal på plats 251 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Munkedal är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Munkedal 2-Väster-Centrum till 81,8 % i Sörbygden.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkedal 2-Väster-Centrum (42,0 %) och sitt svagaste i Sörbygden (21,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkedal är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,8 % i kommunvalet mot 9,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.
- C +7,0
- SD −3,7
- M −1,7
- V +1,5
- KD −0,4
- S −0,4
- MP +0,3
- FP −0,2
Största parti i Munkedal sedan 2006
Största parti har skiftat i Munkedal under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,3 % | 84,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 83,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 77,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Munkedal 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Munkedal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dingle-Bärfendal | S | 28,6 % | S | 27,3 % | 81,3 % |
| Hällevadsholm-Svarteborg | S | 31,2 % | S | 29,5 % | 80,3 % |
| Munkedal 1-Söder-Håby-Tungenäset | M | 30,0 % | M | 28,7 % | 79,9 % |
| Munkedal 2-Väster-Centrum | S | 42,0 % | S | 42,6 % | 77,8 % |
| Munkedal 3-Öster-Valbo Ryr | S | 37,9 % | S | 37,7 % | 81,0 % |
| Sörbygden | SD | 23,0 % | C | 33,4 % | 81,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014