Valresultat Karlsborg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Karlsborg med 35,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,1 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlsborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,6 %
- Röstberättigade
- 5 501
- Avgivna röster
- 4 874
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 689 | 35,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 854 | 17,7 % |
| MModeraterna | 827 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 470 | 9,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 289 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 278 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 173 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 153 | 3,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 63 | 1,3 % |
| Övriga partier | 25 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 738 | 37,3 % |
| MModeraterna | 738 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 559 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 547 | 11,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 339 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 314 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 198 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 197 | 4,2 % |
| Övriga partier | 35 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 825 | 38,1 % |
| CCenterpartiet | 1 056 | 22,1 % |
| MModeraterna | 595 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 412 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 389 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 189 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 172 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 138 | 2,9 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Karlsborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlsborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 33,6 % | 35,0 % | 28,4 % | 30,4 % | 25,4 % |
| SD | 2,6 % | 5,8 % | 17,7 % | 22,5 % | 26,7 % | 23,6 % |
| M | 21,9 % | 26,9 % | 17,2 % | 16,1 % | 16,7 % | 20,9 % |
| C | 13,6 % | 11,0 % | 9,7 % | 10,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| L | 6,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 5,3 % | 4,1 % | 5,2 % |
| KD | 7,4 % | 6,5 % | 5,8 % | 8,5 % | 8,3 % | 8,9 % |
| MP | 2,8 % | 4,3 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,1 % |
| V | 3,8 % | 3,4 % | 3,2 % | 5,1 % | 3,5 % | 3,9 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,8 % | 86,2 % | 88,6 % | 90,6 % | 89,1 % | 88,7 % |
Valdeltagande i Karlsborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlsborg 2014
Så skiljer sig Karlsborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 17,2 % i Karlsborg mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,9
- S +4,0
- C +3,6
- KD +1,2
Svagare än i riket
- M −6,2
- MP −3,3
- V −2,5
- FI −1,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlsborg, från 5,8 % till 17,7 % (+11,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,9 % till 17,2 % (−9,7).
- SD +11,9
- M −9,7
- FP −1,7
- S +1,4
- C −1,3
- FI +1,2
- KD −0,8
- MP −0,8
Valdeltagande i Karlsborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,6 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Karlsborg på plats 35 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlsborg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,1 % i Karlsborg centrum-södra till 87,2 % i Karlsborg norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Forsvik (45,8 %) och sitt svagaste i Undenäs (29,3 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlsborg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,1 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,3 procentenheter.
- C +12,3
- SD −9,1
- M −4,7
- S +3,1
- FP +2,1
- KD −1,8
- V −0,3
- MP +0,0
Största parti i Karlsborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlsborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 88,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 90,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 88,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 82,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlsborg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Karlsborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Forsvik | S | 45,8 % | S | 43,9 % | 85,6 % |
| Karlsborg centrum-södra | S | 34,3 % | S | 38,9 % | 83,1 % |
| Karlsborg norra | S | 38,2 % | S | 43,4 % | 87,2 % |
| Mölltorp - Brevik | S | 33,4 % | S | 35,4 % | 86,6 % |
| Undenäs | S | 29,3 % | C | 39,1 % | 85,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014