Valresultat Vänersborg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vänersborg med 34,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vänersborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 30 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 28 959
- Avgivna röster
- 25 025
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 579 | 34,7 % |
| MModeraterna | 4 400 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 943 | 15,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 656 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 1 606 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 531 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 197 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 104 | 4,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 489 | 2,0 % |
| Övriga partier | 220 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 849 | 36,6 % |
| MModeraterna | 4 103 | 17,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 697 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 168 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 1 645 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 527 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 423 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 321 | 5,5 % |
| Övriga partier | 466 | 1,9 % |
Kommunvalet 2014 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 319 | 29,9 % |
| MModeraterna | 4 647 | 19,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 853 | 11,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 486 | 10,2 % |
| CCenterpartiet | 1 962 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 713 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 437 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 893 | 3,7 % |
| VfpVfp | 860 | 3,5 % |
| Övriga partier | 281 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Vänersborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vänersborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 34,0 % | 34,7 % | 31,6 % | 32,8 % | 29,3 % |
| M | 19,3 % | 26,0 % | 17,8 % | 16,0 % | 15,9 % | 18,0 % |
| SD | 2,6 % | 6,3 % | 15,9 % | 22,1 % | 25,9 % | 21,4 % |
| V | 5,9 % | 6,7 % | 6,7 % | 6,9 % | 5,6 % | 8,2 % |
| C | 8,5 % | 5,7 % | 6,5 % | 7,3 % | 5,6 % | 5,7 % |
| MP | 4,6 % | 7,1 % | 6,2 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,2 % |
| L | 6,6 % | 7,5 % | 4,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,7 % |
| KD | 7,5 % | 5,4 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,8 % | 6,9 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vänersborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vänersborg 2014
Så skiljer sig Vänersborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 17,8 % i Vänersborg mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,7
- SD +3,1
- V +1,0
- C +0,4
Svagare än i riket
- M −5,5
- FI −1,1
- MP −0,7
- FP −0,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vänersborg, från 6,3 % till 15,9 % (+9,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,0 % till 17,8 % (−8,2).
- SD +9,7
- M −8,2
- FP −2,6
- FI +1,5
- MP −0,9
- KD −0,9
- C +0,7
- S +0,7
Valdeltagande i Vänersborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,4 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vänersborg på plats 120 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vänersborg är indelad i 30 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,9 % i Vänersborg 19 till 89,9 % i Vänersborg 3.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vänersborg 19 (58,0 %) och sitt svagaste i Vänersborg 18 (16,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 26, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 30 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vänersborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,2 % i kommunvalet mot 15,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- SD −5,8
- V +5,0
- S −4,8
- C +1,5
- M +1,2
- FP +1,0
- MP +0,8
- KD −0,8
Största parti i Vänersborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vänersborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vänersborg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 30 valdistrikten i Vänersborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vänersborg 1 | S | 35,6 % | S | 28,9 % | 81,2 % |
| Vänersborg 2 | S | 33,9 % | S | 29,1 % | 82,5 % |
| Vänersborg 3 | M | 29,5 % | M | 31,6 % | 89,9 % |
| Vänersborg 4 | S | 34,2 % | S | 29,6 % | 89,4 % |
| Vänersborg 5 | S | 36,6 % | S | 29,7 % | 79,1 % |
| Vänersborg 6 | S | 46,8 % | S | 41,7 % | 76,1 % |
| Vänersborg 7 | S | 36,3 % | S | 28,4 % | 87,4 % |
| Vänersborg 8 | S | 37,5 % | S | 32,0 % | 84,2 % |
| Vänersborg 9 | S | 33,4 % | S | 29,0 % | 82,3 % |
| Vänersborg 10 | S | 28,4 % | S | 24,4 % | 81,3 % |
| Vänersborg 11 | S | 46,0 % | S | 42,3 % | 73,0 % |
| Vänersborg 12 | S | 39,0 % | S | 32,7 % | 78,1 % |
| Vänersborg 13 | S | 37,0 % | S | 31,3 % | 85,3 % |
| Vänersborg 14 | S | 54,7 % | S | 47,5 % | 70,0 % |
| Vänersborg 15 | S | 25,6 % | C | 30,1 % | 87,3 % |
| Vänersborg 16 | S | 23,8 % | C | 31,4 % | 82,2 % |
| Vänersborg 17 | S | 26,9 % | C | 44,1 % | 86,1 % |
| Vänersborg 18 | SD | 25,4 % | C | 26,6 % | 86,2 % |
| Vänersborg 19 | S | 58,0 % | S | 51,6 % | 65,9 % |
| Vänersborg 20 | S | 29,0 % | M | 25,2 % | 86,0 % |
| Vänersborg 21 | SD | 26,5 % | M | 24,7 % | 85,5 % |
| Vänersborg 22 | SD | 24,2 % | M | 24,8 % | 84,8 % |
| Vänersborg 23 | S | 22,8 % | M | 23,6 % | 84,5 % |
| Vänersborg 24 | S | 40,0 % | S | 36,0 % | 86,7 % |
| Vänersborg 25 | S | 40,5 % | S | 37,1 % | 87,1 % |
| Vänersborg 26 | S | 28,2 % | C | 30,3 % | 82,8 % |
| Vänersborg 27 | S | 37,6 % | S | 31,5 % | 81,5 % |
| Vänersborg 28 | S | 44,7 % | S | 43,0 % | 83,0 % |
| Vänersborg 29 | S | 38,5 % | S | 36,0 % | 87,7 % |
| Vänersborg 30 | S | 38,3 % | S | 32,3 % | 89,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014