Valresultat Götene 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Götene med 36,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,2 %). Valdeltagandet var 88,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Götene ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,4 %
- Röstberättigade
- 10 114
- Avgivna röster
- 8 937
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 173 | 36,0 % |
| MModeraterna | 1 669 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 136 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 827 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 550 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 458 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 423 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 335 | 3,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 182 | 2,1 % |
| Övriga partier | 72 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 197 | 37,2 % |
| MModeraterna | 1 425 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 893 | 10,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 749 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 646 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 628 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 451 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 448 | 5,2 % |
| SPVGSPVG | 89 | 1,0 % |
| Övriga partier | 65 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 722 | 31,2 % |
| GÖFGÖF | 1 395 | 16,0 % |
| MModeraterna | 1 092 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 1 075 | 12,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 594 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 590 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 451 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 433 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 353 | 4,0 % |
| Övriga partier | 26 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Götene 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Götene i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,5 % | 36,0 % | 31,1 % | 32,2 % | 27,6 % |
| M | 20,9 % | 25,5 % | 18,9 % | 15,4 % | 16,1 % | 17,0 % |
| SD | 2,5 % | 4,8 % | 12,9 % | 18,9 % | 23,4 % | 21,4 % |
| C | 10,9 % | 8,7 % | 9,4 % | 10,1 % | 7,5 % | 7,9 % |
| KD | 10,8 % | 8,2 % | 6,2 % | 9,5 % | 8,1 % | 9,0 % |
| V | 4,7 % | 4,9 % | 5,2 % | 6,3 % | 4,4 % | 5,9 % |
| MP | 3,8 % | 6,4 % | 4,8 % | 3,6 % | 3,9 % | 5,1 % |
| L | 5,4 % | 6,2 % | 3,8 % | 4,0 % | 3,2 % | 4,5 % |
| Övr | 2,3 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,9 % | 88,4 % | 89,2 % | 88,1 % | 87,5 % |
Valdeltagande i Götene 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Götene 2014
Så skiljer sig Götene från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 36,0 % i Götene mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,9
- C +3,3
- KD +1,7
- SD +0,0
Svagare än i riket
- M −4,4
- MP −2,1
- FP −1,6
- FI −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Götene, från 4,8 % till 12,9 % (+8,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,5 % till 18,9 % (−6,6).
- SD +8,1
- M −6,6
- FP −2,4
- KD −1,9
- FI +1,9
- MP −1,6
- S +1,4
- C +0,6
Valdeltagande i Götene
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,4 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Götene på plats 40 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Götene är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,7 % i Götene 2 till 90,5 % i Källbyorten.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Götene 1 (44,1 %) och sitt svagaste i Lundsbrunnsorten (26,4 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Götene är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 12,5 % i kommunvalet mot 18,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- M −6,4
- SD −6,1
- S −4,8
- C +2,9
- V +1,6
- FP +1,2
- KD −1,1
- MP −0,8
Största parti i Götene sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Götene i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Götene 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Götene. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Forshem-Österplana | S | 33,8 % | S | 25,5 % | 87,6 % |
| Götene 1 | S | 44,1 % | S | 40,8 % | 84,8 % |
| Götene 2 | S | 40,3 % | S | 35,2 % | 80,7 % |
| Götene tredje och Holmestad | S | 33,4 % | S | 30,2 % | 81,4 % |
| Källbyorten | S | 39,8 % | S | 37,5 % | 90,5 % |
| Lundsbrunnsorten | S | 26,4 % | GÖF | 29,6 % | 86,7 % |
| Sil-Husaby | S | 39,5 % | S | 34,9 % | 85,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014