Valresultat Vårgårda 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vårgårda med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 88,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vårgårda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Vårgårda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,8 %
Röstberättigade
8 372
Avgivna röster
7 431
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Vårgårda

Riksdagsvalet 2014 i Vårgårda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 05928,0 %
MModeraterna1 32918,0 %
SDSverigedemokraterna1 15715,7 %
CCenterpartiet87711,9 %
KDKristdemokraterna76310,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3825,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3204,3 %
VVänsterpartiet3164,3 %
FIFeministiskt initiativ1041,4 %
Övriga partier590,8 %

Landstingsvalet 2014 i Vårgårda

Landstingsvalet 2014 i Vårgårda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 07828,7 %
CCenterpartiet1 44019,9 %
MModeraterna1 04714,5 %
SDSverigedemokraterna76310,5 %
KDKristdemokraterna7109,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3915,4 %
VVänsterpartiet3564,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3534,9 %
Övriga partier1051,4 %

Kommunvalet 2014 i Vårgårda

Kommunvalet 2014 i Vårgårda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 14129,3 %
CCenterpartiet1 23716,9 %
MModeraterna1 21016,6 %
KDKristdemokraterna74810,2 %
SDSverigedemokraterna6779,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4566,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4476,1 %
VVänsterpartiet3665,0 %
Övriga partier270,4 %

Partiernas utveckling i Vårgårda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vårgårda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,8 procentenheter).

0102030%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vårgårda per valår
Parti200620102014201820222026
S29,7 %26,6 %28,0 %24,8 %26,8 %24,2 %
M18,2 %23,2 %18,0 %15,0 %15,4 %16,1 %
SD3,2 %5,9 %15,7 %20,6 %24,6 %21,6 %
C13,6 %11,9 %11,9 %12,4 %9,6 %9,3 %
KD16,6 %13,2 %10,4 %12,4 %10,4 %12,0 %
MP4,6 %6,2 %5,2 %3,6 %4,1 %4,9 %
L7,6 %8,2 %4,3 %4,3 %3,5 %4,2 %
V4,2 %4,1 %4,3 %5,6 %4,3 %5,4 %
Övr2,2 %0,8 %2,2 %1,3 %1,4 %2,2 %
Valdeltagande83,4 %86,5 %88,8 %89,4 %87,5 %88,0 %

Valdeltagande i Vårgårda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vårgårda 2014

Så skiljer sig Vårgårda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 11,9 % i Vårgårda mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,8
  • KD +5,8
  • SD +2,8

Svagare än i riket

  • M −5,3
  • S −3,1
  • FI −1,7
  • MP −1,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vårgårda, från 5,9 % till 15,7 % (+9,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,2 % till 18,0 % (−5,1).

  • SD +9,8
  • M −5,1
  • FP −3,9
  • KD −2,8
  • S +1,3
  • FI +1,2
  • MP −1,0
  • V +0,2

Valdeltagande i Vårgårda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,8 %, vilket är 3,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vårgårda på plats 30 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Vårgårda är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,6 % i Kullings-Skövde 2 till 91,1 % i Nårunga-Ornunga.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kullings-Skövde 2 (41,9 %) och sitt svagaste i Nårunga-Ornunga (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Centerpartiet i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vårgårda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,3 % i kommunvalet mot 15,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • SD −6,4
  • C +5,0
  • FP +1,9
  • M −1,5
  • S +1,3
  • MP +0,9
  • V +0,7
  • KD −0,1

Största parti i Vårgårda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vårgårda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vårgårda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,2 %88,0 %
2022Socialdemokraterna26,8 %87,5 %
2018Socialdemokraterna24,8 %89,4 %
2014Socialdemokraterna28,0 %88,8 %
2010Socialdemokraterna26,6 %86,5 %
2006Socialdemokraterna29,7 %83,4 %

Valresultat per valdistrikt i Vårgårda 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Vårgårda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vårgårda, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Algutstorp-LandaS33,4 %S35,7 %91,1 %
Hol M Fl. FörsS21,4 %S20,3 %88,4 %
Kullings-Skövde 1S27,7 %S30,6 %89,9 %
Kullings-Skövde 2S41,9 %S45,7 %78,6 %
Kullings-Skövde 3S30,6 %S33,2 %82,1 %
Lena M. Fl. FörsS23,6 %S22,7 %89,8 %
Nårunga-OrnungaC18,9 %C24,2 %91,1 %

Utforska valdistrikten i Vårgårda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014