Valresultat Vårgårda 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vårgårda med 29,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,2 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vårgårda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 8 021
- Avgivna röster
- 6 686
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 956 | 29,7 % |
| MModeraterna | 1 200 | 18,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 093 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 897 | 13,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 499 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 301 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 276 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 208 | 3,2 % |
| Övriga partier | 143 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 750 | 27,4 % |
| CCenterpartiet | 1 355 | 21,3 % |
| MModeraterna | 973 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 877 | 13,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 511 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 249 | 3,9 % |
| SPVGSPVG | 229 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 214 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 168 | 2,6 % |
| Övriga partier | 39 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 781 | 27,2 % |
| CCenterpartiet | 1 754 | 26,8 % |
| MModeraterna | 1 009 | 15,4 % |
| KDKristdemokraterna | 828 | 12,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 641 | 9,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 250 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 143 | 2,2 % |
| VVänsterpartiet | 114 | 1,7 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vårgårda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vårgårda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- L
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,7 % | 26,6 % | 28,0 % | 24,8 % | 26,8 % | 24,2 % |
| M | 18,2 % | 23,2 % | 18,0 % | 15,0 % | 15,4 % | 16,1 % |
| KD | 16,6 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,4 % | 10,4 % | 12,0 % |
| C | 13,6 % | 11,9 % | 11,9 % | 12,4 % | 9,6 % | 9,3 % |
| L | 7,6 % | 8,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 3,5 % | 4,2 % |
| MP | 4,6 % | 6,2 % | 5,2 % | 3,6 % | 4,1 % | 4,9 % |
| V | 4,2 % | 4,1 % | 4,3 % | 5,6 % | 4,3 % | 5,4 % |
| SD | 3,2 % | 5,9 % | 15,7 % | 20,6 % | 24,6 % | 21,6 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 86,5 % | 88,8 % | 89,4 % | 87,5 % | 88,0 % |
Valdeltagande i Vårgårda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vårgårda 2006
Så skiljer sig Vårgårda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 16,6 % i Vårgårda mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 10,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +10,0
- C +5,7
- SD +0,2
- FP +0,1
Svagare än i riket
- M −7,8
- S −5,5
- V −1,6
- MP −0,6
Valdeltagande i Vårgårda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,4 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vårgårda på plats 39 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vårgårda är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Kullings-Skövde 2 till 88,5 % i Ornunga M Fl. Förs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kullings-Skövde 2 (41,6 %) och sitt svagaste i Ornunga M Fl. Förs (14,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Kristdemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vårgårda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,8 % i kommunvalet mot 13,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,2 procentenheter.
- C +13,2
- KD −4,0
- M −2,8
- S −2,5
- V −2,5
- FP +2,2
- SD −1,0
- MP −0,8
Största parti i Vårgårda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vårgårda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,2 % | 88,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 87,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 89,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vårgårda 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vårgårda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutstorp-Landa | S | 37,6 % | S | 36,4 % | 85,0 % |
| Hol M Fl. Förs | KD | 21,9 % | C | 27,8 % | 86,2 % |
| Kullings-Skövde 1 | S | 31,4 % | C | 28,7 % | 86,4 % |
| Kullings-Skövde 2 | S | 41,6 % | S | 41,1 % | 77,0 % |
| Kullings-Skövde 3 | S | 33,8 % | S | 31,5 % | 77,7 % |
| Lena M. Fl. Förs | S | 26,7 % | C | 38,1 % | 84,9 % |
| Nårunga M Fl. Förs | KD | 22,1 % | C | 29,2 % | 88,3 % |
| Ornunga M Fl. Förs | KD | 25,9 % | FP | 29,0 % | 88,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006