Valresultat Strömstad 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Strömstad med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick StröP flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 74,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 74,3 %
- Röstberättigade
- 8 151
- Avgivna röster
- 6 055
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 047 | 34,5 % |
| MModeraterna | 1 279 | 21,6 % |
| CCenterpartiet | 823 | 13,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 581 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 379 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 295 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 294 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 102 | 1,7 % |
| Övriga partier | 129 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 856 | 32,1 % |
| MModeraterna | 1 244 | 21,5 % |
| CCenterpartiet | 916 | 15,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 532 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 324 | 5,6 % |
| SPVGSPVG | 293 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 273 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 235 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 70 | 1,2 % |
| Övriga partier | 40 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| StröPStröP | 1 806 | 28,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 320 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 1 211 | 19,3 % |
| MModeraterna | 890 | 14,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 492 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 267 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 196 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 69 | 1,1 % |
| Övriga partier | 33 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Strömstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strömstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % | 28,0 % | 27,0 % | 26,2 % | 29,1 % | 26,9 % |
| M | 21,6 % | 29,3 % | 23,0 % | 18,9 % | 17,3 % | 18,8 % |
| C | 13,9 % | 10,9 % | 9,5 % | 8,4 % | 5,8 % | 6,4 % |
| L | 9,8 % | 8,6 % | 7,3 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,4 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,1 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| MP | 5,0 % | 8,5 % | 7,6 % | 4,4 % | 4,5 % | 4,5 % |
| V | 5,0 % | 4,2 % | 4,6 % | 5,6 % | 4,9 % | 6,0 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 3,3 % | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 13,5 % | 20,9 % | 25,6 % | 23,1 % |
| Valdeltagande | 74,3 % | 79,0 % | 81,4 % | 84,0 % | 80,9 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Strömstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strömstad 2006
Så skiljer sig Strömstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 13,9 % i Strömstad mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,0
- FP +2,3
Svagare än i riket
- M −4,5
- SD −1,2
- V −0,9
- S −0,7
Valdeltagande i Strömstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 74,3 %, vilket är 6,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Strömstad på plats 279 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Strömstad är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,8 % i Strömstad 2 till 83,7 % i Tjärnö 1.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Strömstad 2 (41,2 %) och sitt svagaste i Tjärnö 2 (15,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Centerpartiet i 1, Moderaterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömstad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 21,0 % i kommunvalet mot 34,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,5 procentenheter.
- S −13,5
- M −7,4
- C +5,4
- MP −3,9
- KD −3,3
- FP −2,0
- V −0,7
Största parti i Strömstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Strömstad under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,3 % | 79,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 74,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Strömstad 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Strömstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hogdal | S | 32,1 % | StröP | 32,8 % | 72,0 % |
| Näsinge-Lommeland | S | 31,8 % | C | 33,9 % | 70,9 % |
| Skee 2 | C | 33,3 % | C | 32,2 % | 73,6 % |
| Skee 3 | S | 38,1 % | C | 29,7 % | 72,0 % |
| Strömstad 1 | S | 36,8 % | StröP | 31,4 % | 74,8 % |
| Strömstad 2 | S | 41,2 % | StröP | 30,5 % | 70,8 % |
| Strömstad södra | S | 35,7 % | StröP | 31,5 % | 76,8 % |
| Tjärnö 1 | S | 25,2 % | StröP | 25,6 % | 83,7 % |
| Tjärnö 2 | M | 30,1 % | M | 27,4 % | 71,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006