Valresultat Tanum 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Tanum med 26,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 79,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tanum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Tanum på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,1 %
Röstberättigade
9 513
Avgivna röster
7 525
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Tanum

Riksdagsvalet 2006 i Tanum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 95726,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 86125,4 %
CCenterpartiet1 39619,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6438,8 %
KDKristdemokraterna5247,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3414,6 %
VVänsterpartiet2533,4 %
SDSverigedemokraterna1602,2 %
Övriga partier1982,7 %

Landstingsvalet 2006 i Tanum

Landstingsvalet 2006 i Tanum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 76324,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 64523,2 %
CCenterpartiet1 38719,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6769,5 %
SPVGSPVG4556,4 %
KDKristdemokraterna4326,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3525,0 %
VVänsterpartiet2403,4 %
SDSverigedemokraterna1141,6 %
Övriga partier380,5 %

Kommunvalet 2006 i Tanum

Kommunvalet 2006 i Tanum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 03127,6 %
MModeraterna1 54821,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 54621,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)94612,8 %
MVTMVT88011,9 %
KDKristdemokraterna2583,5 %
SDSverigedemokraterna911,2 %
Övriga partier670,9 %

Partiernas utveckling i Tanum 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tanum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • L
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tanum per valår
Parti200620102014201820222026
M26,7 %32,6 %27,9 %22,9 %21,6 %22,8 %
S25,4 %22,0 %23,5 %22,7 %24,4 %22,2 %
C19,0 %15,4 %13,4 %12,4 %8,4 %8,8 %
L8,8 %9,2 %6,7 %5,5 %4,4 %6,1 %
KD7,1 %5,8 %3,8 %6,7 %7,4 %7,8 %
MP4,6 %6,3 %5,2 %3,5 %4,5 %5,5 %
V3,4 %3,4 %4,0 %5,1 %4,1 %4,1 %
Övr2,8 %1,0 %4,0 %1,8 %1,1 %1,5 %
SD2,2 %4,4 %11,8 %19,5 %24,1 %21,1 %
Valdeltagande79,1 %82,3 %85,6 %87,5 %86,4 %86,3 %

Valdeltagande i Tanum 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tanum 2006

Så skiljer sig Tanum från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 19,0 % i Tanum mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +11,1
  • FP +1,3
  • M +0,6
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • S −9,8
  • V −2,4
  • SD −0,8
  • MP −0,5

Valdeltagande i Tanum

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,1 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tanum på plats 189 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tanum är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Tanums Norra till 82,4 % i Lur.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Grebbestad (36,0 %) och sitt svagaste i Svenneby-Bottna (16,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 4, Centerpartiet i 3 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tanum är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,6 % i kommunvalet mot 19,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.

  • C +8,5
  • M −5,7
  • S −4,4
  • MP −4,2
  • FP +4,1
  • KD −3,6
  • V −3,2

Största parti i Tanum sedan 2006

Största parti har skiftat i Tanum under perioden 2006–2006: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tanum per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna22,8 %86,3 %
2022Socialdemokraterna24,4 %86,4 %
2018Moderaterna22,9 %87,5 %
2014Moderaterna27,9 %85,6 %
2010Moderaterna32,6 %82,3 %
2006Moderaterna26,7 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Tanum 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Tanum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tanum, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BullarenC31,6 %C44,6 %78,2 %
FjällbackaM32,5 %M26,2 %80,3 %
GrebbestadM36,0 %FP30,0 %79,8 %
HamburgsundS33,0 %C31,2 %78,9 %
KvilleC32,7 %C47,1 %81,4 %
KämpersvikM29,7 %M22,7 %80,9 %
LurM28,7 %C29,8 %82,4 %
RabbalshedeC30,7 %C41,3 %78,5 %
Svenneby-BottnaS23,9 %C31,3 %81,1 %
Tanums NorraS33,3 %S27,4 %74,7 %
Tanums SödraS28,3 %C30,4 %78,2 %

Utforska valdistrikten i Tanum på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006