Valresultat Tanum 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Tanum med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (26,9 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tanum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,3 %
- Röstberättigade
- 9 754
- Avgivna röster
- 8 028
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Tanum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 579 | 32,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 737 | 22,0 % |
| CCenterpartiet | 1 213 | 15,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 730 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 494 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 455 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 344 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 271 | 3,4 % |
| Övriga partier | 78 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Tanum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 095 | 27,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 551 | 20,6 % |
| CCenterpartiet | 1 307 | 17,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 735 | 9,8 % |
| SPVGSPVG | 538 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 444 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 341 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 267 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 207 | 2,7 % |
| Övriga partier | 46 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Tanum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 2 088 | 26,9 % |
| MModeraterna | 1 806 | 23,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 479 | 19,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 963 | 12,4 % |
| MVTMVT | 922 | 11,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 189 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 189 | 2,4 % |
| Övriga partier | 121 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Tanum 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tanum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,0 procentenheter).
- M
- S
- C
- L
- MP
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,7 % | 32,6 % | 27,9 % | 22,9 % | 21,6 % | 22,8 % |
| S | 25,4 % | 22,0 % | 23,5 % | 22,7 % | 24,4 % | 22,2 % |
| C | 19,0 % | 15,4 % | 13,4 % | 12,4 % | 8,4 % | 8,8 % |
| L | 8,8 % | 9,2 % | 6,7 % | 5,5 % | 4,4 % | 6,1 % |
| MP | 4,6 % | 6,3 % | 5,2 % | 3,5 % | 4,5 % | 5,5 % |
| KD | 7,1 % | 5,8 % | 3,8 % | 6,7 % | 7,4 % | 7,8 % |
| SD | 2,2 % | 4,4 % | 11,8 % | 19,5 % | 24,1 % | 21,1 % |
| V | 3,4 % | 3,4 % | 4,0 % | 5,1 % | 4,1 % | 4,1 % |
| Övr | 2,8 % | 1,0 % | 4,0 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 82,3 % | 85,6 % | 87,5 % | 86,4 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Tanum 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tanum 2010
Så skiljer sig Tanum från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 15,4 % i Tanum mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,8
- M +2,6
- FP +2,2
- KD +0,2
Svagare än i riket
- S −8,7
- V −2,2
- SD −1,3
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Tanum, från 26,7 % till 32,6 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 19,0 % till 15,4 % (−3,7).
- M +6,0
- C −3,7
- S −3,4
- SD +2,2
- MP +1,6
- KD −1,4
- FP +0,5
- V −0,0
Valdeltagande i Tanum
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,3 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tanum på plats 231 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tanum är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Tanumshede till 82,3 % i Kville-Rabbalshede.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Grebbestad (41,1 %) och sitt svagaste i Kville-Rabbalshede (24,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 1, Centerpartiet i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tanum är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,9 % i kommunvalet mot 15,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,6 procentenheter.
- C +11,6
- M −9,4
- MP −5,3
- KD −3,3
- FP +3,2
- V −3,0
- S −2,9
- SD −1,9
Största parti i Tanum sedan 2006
Största parti har skiftat i Tanum under perioden 2006–2010: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 22,8 % | 86,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 24,4 % | 86,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 22,9 % | 87,5 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,9 % | 85,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,6 % | 82,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 26,7 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Tanum 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tanum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bullaren | M | 30,0 % | C | 46,7 % | 78,0 % |
| Fjällbacka | M | 37,5 % | M | 28,8 % | 76,6 % |
| Grebbestad | M | 41,1 % | M | 31,8 % | 81,5 % |
| Hamburgsund | M | 31,0 % | C | 30,8 % | 81,5 % |
| Kville-Rabbalshede | C | 26,8 % | C | 45,7 % | 82,3 % |
| Tanum-Lur | M | 34,0 % | M | 28,4 % | 80,9 % |
| Tanumshede | S | 31,3 % | S | 29,5 % | 75,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010