Valresultat Essunga 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Essunga med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,2 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Essunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Essunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,6 %
Röstberättigade
4 373
Avgivna röster
3 743
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2010 i Essunga

Riksdagsvalet 2010 i Essunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 15831,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 08129,3 %
CCenterpartiet46412,6 %
KDKristdemokraterna2366,4 %
SDSverigedemokraterna2286,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1865,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1544,2 %
VVänsterpartiet1423,9 %
Övriga partier371,0 %

Landstingsvalet 2010 i Essunga

Landstingsvalet 2010 i Essunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 03429,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 02628,8 %
CCenterpartiet50514,2 %
KDKristdemokraterna2176,1 %
SDSverigedemokraterna1795,0 %
SPVGSPVG1754,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1624,5 %
VVänsterpartiet1273,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1173,3 %
Övriga partier220,6 %

Kommunvalet 2010 i Essunga

Kommunvalet 2010 i Essunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 19733,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 01428,1 %
CCenterpartiet63817,7 %
KDKristdemokraterna2246,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1624,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1343,7 %
VVänsterpartiet1233,4 %
SDSverigedemokraterna1113,1 %
Övriga partier40,1 %

Partiernas utveckling i Essunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Essunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−5,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • KD
  • SD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Essunga per valår
Parti200620102014201820222026
M27,4 %31,4 %24,2 %20,5 %20,2 %22,2 %
S29,9 %29,3 %30,7 %25,8 %27,0 %23,2 %
C18,4 %12,6 %11,4 %12,0 %8,2 %6,9 %
KD7,4 %6,4 %4,3 %6,8 %5,9 %7,3 %
SD2,9 %6,2 %16,0 %22,9 %29,9 %27,3 %
L4,5 %5,0 %2,8 %2,7 %1,9 %4,0 %
MP3,0 %4,2 %4,1 %2,5 %2,5 %3,5 %
V4,2 %3,9 %3,8 %5,8 %3,5 %4,2 %
Övr2,2 %1,0 %2,5 %1,1 %0,9 %1,6 %
Valdeltagande81,3 %85,6 %86,8 %88,0 %87,4 %87,0 %

Valdeltagande i Essunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Essunga 2010

Så skiljer sig Essunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 12,6 % i Essunga mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,0
  • M +1,4
  • KD +0,8
  • SD +0,5

Svagare än i riket

  • MP −3,2
  • FP −2,0
  • V −1,8
  • S −1,3

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Essunga, från 27,4 % till 31,4 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 18,4 % till 12,6 % (−5,8).

  • C −5,8
  • M +4,0
  • SD +3,3
  • MP +1,2
  • KD −1,0
  • S −0,6
  • FP +0,5
  • V −0,4

Valdeltagande i Essunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,6 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Essunga på plats 83 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Essunga är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,1 % i Bredöl till 84,3 % i Jonslund.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Jonslund (35,0 %) och sitt svagaste i Bredöl (28,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Essunga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,7 % i kommunvalet mot 12,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.

  • C +5,1
  • SD −3,1
  • M +1,8
  • FP −1,3
  • S −1,2
  • V −0,4
  • MP +0,3
  • KD −0,2

Största parti i Essunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Essunga under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Essunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,3 %87,0 %
2022Sverigedemokraterna29,9 %87,4 %
2018Socialdemokraterna25,8 %88,0 %
2014Socialdemokraterna30,7 %86,8 %
2010Moderaterna31,4 %85,6 %
2006Socialdemokraterna29,9 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Essunga 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Essunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Essunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BredölS30,5 %S28,3 %83,1 %
JonslundM35,0 %M37,4 %84,3 %
NossebroS32,7 %M35,0 %83,9 %

Utforska valdistrikten i Essunga på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010