Valresultat Tjörn 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Tjörn med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,3 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tjörn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 11 957
- Avgivna röster
- 10 457
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 725 | 36,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 104 | 20,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 362 | 13,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 019 | 9,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 609 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 578 | 5,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 518 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 3,0 % |
| Övriga partier | 97 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 690 | 27,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 359 | 24,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 388 | 14,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 148 | 11,7 % |
| SPVGSPVG | 606 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 488 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 481 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 327 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 250 | 2,5 % |
| Övriga partier | 92 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 068 | 30,3 % |
| MModeraterna | 2 232 | 22,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 528 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 825 | 8,1 % |
| SBSB | 561 | 5,5 % |
| KALKAL | 555 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 486 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 447 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 216 | 2,1 % |
| VVänsterpartiet | 201 | 2,0 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Tjörn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tjörn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,8 procentenheter).
- M
- S
- KD
- L
- MP
- C
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,3 % | 36,1 % | 28,9 % | 21,6 % | 19,9 % | 22,2 % |
| S | 25,0 % | 20,4 % | 22,1 % | 20,6 % | 25,4 % | 21,8 % |
| KD | 16,0 % | 13,2 % | 10,1 % | 12,3 % | 9,9 % | 10,5 % |
| L | 11,0 % | 9,9 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,4 % | 8,8 % |
| MP | 4,2 % | 5,9 % | 5,5 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,2 % |
| C | 6,4 % | 5,6 % | 5,5 % | 7,7 % | 5,5 % | 6,2 % |
| SD | 2,0 % | 5,0 % | 14,2 % | 20,8 % | 24,3 % | 20,3 % |
| V | 3,9 % | 3,0 % | 3,5 % | 5,1 % | 3,7 % | 3,6 % |
| Övr | 2,2 % | 0,9 % | 2,8 % | 1,3 % | 0,9 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,5 % | 88,7 % | 90,4 % | 89,4 % | 89,3 % |
Valdeltagande i Tjörn 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tjörn 2010
Så skiljer sig Tjörn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 20,4 % i Tjörn mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,6
- M +6,0
- FP +2,8
Svagare än i riket
- S −10,3
- V −2,6
- MP −1,4
- C −1,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Tjörn, från 29,3 % till 36,1 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 25,0 % till 20,4 % (−4,6).
- M +6,8
- S −4,6
- SD +3,0
- KD −2,8
- MP +1,7
- FP −1,2
- V −1,0
- C −0,8
Valdeltagande i Tjörn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,5 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tjörn på plats 30 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Tjörn är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,9 % i Stenkyrka 1 till 91,6 % i Dyrön.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Skärhamn 2 (44,5 %) och sitt svagaste i Åstol (24,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 10, Kristdemokraterna i 2 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tjörn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,0 % i kommunvalet mot 36,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,1 procentenheter.
- M −14,1
- S +9,9
- FP +5,2
- KD −5,1
- SD −2,9
- MP −1,5
- C −0,8
Största parti i Tjörn sedan 2006
Största parti har skiftat i Tjörn under perioden 2006–2010: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 22,2 % | 89,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 89,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,6 % | 90,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,9 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,3 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Tjörn 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Tjörn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bleket-Klädesholmen | M | 32,6 % | SB | 30,9 % | 90,3 % |
| Dyrön | KD | 42,0 % | KD | 41,8 % | 91,6 % |
| Klövedal | M | 32,8 % | S | 35,8 % | 84,5 % |
| Rönnäng | M | 35,2 % | S | 28,0 % | 83,2 % |
| Skärhamn 1 | M | 42,4 % | M | 27,7 % | 87,2 % |
| Skärhamn 2 | M | 44,5 % | M | 28,5 % | 84,5 % |
| Stenkyrka 1 | M | 29,4 % | S | 36,9 % | 79,9 % |
| Stenkyrka 2 | M | 34,3 % | S | 34,2 % | 84,9 % |
| Valla 1 | M | 39,6 % | S | 28,2 % | 89,1 % |
| Valla 2 | M | 33,5 % | S | 30,5 % | 85,4 % |
| Valla 3 | M | 35,6 % | S | 38,5 % | 83,0 % |
| Åstol | KD | 54,2 % | KD | 56,2 % | 87,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010