Valresultat Öckerö 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Öckerö med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 89,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Öckerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,4 %
- Röstberättigade
- 9 553
- Avgivna röster
- 8 536
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 045 | 36,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 627 | 19,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 595 | 18,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 690 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 497 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 381 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 261 | 3,1 % |
| CCenterpartiet | 237 | 2,8 % |
| Övriga partier | 89 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 574 | 31,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 746 | 21,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 494 | 18,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 760 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 464 | 5,7 % |
| SPVGSPVG | 418 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 242 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 238 | 2,9 % |
| CCenterpartiet | 134 | 1,6 % |
| Övriga partier | 64 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 597 | 31,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 777 | 21,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 427 | 17,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 262 | 15,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 609 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 275 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 169 | 2,0 % |
| CCenterpartiet | 134 | 1,6 % |
| Övriga partier | 22 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Öckerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Öckerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+7,8 procentenheter).
- M
- KD
- S
- L
- MP
- SD
- V
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,3 % | 36,2 % | 30,2 % | 21,9 % | 19,8 % | 21,3 % |
| KD | 21,7 % | 19,3 % | 16,9 % | 19,4 % | 14,1 % | 14,9 % |
| S | 24,1 % | 18,9 % | 20,4 % | 18,6 % | 24,8 % | 21,5 % |
| L | 9,3 % | 8,2 % | 6,9 % | 6,6 % | 4,5 % | 6,8 % |
| MP | 4,4 % | 5,9 % | 5,3 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,5 % |
| SD | 2,3 % | 4,5 % | 10,6 % | 17,5 % | 22,1 % | 19,0 % |
| V | 4,1 % | 3,1 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,2 % | 3,1 % |
| C | 3,4 % | 2,8 % | 2,9 % | 5,4 % | 4,8 % | 6,4 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,9 % | 0,9 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 87,3 % | 89,4 % | 89,7 % | 91,7 % | 90,8 % | 90,6 % |
Valdeltagande i Öckerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Öckerö 2010
Så skiljer sig Öckerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 19,3 % i Öckerö mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 13,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +13,7
- M +6,1
- FP +1,1
Svagare än i riket
- S −11,7
- C −3,7
- V −2,5
- MP −1,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Öckerö, från 28,3 % till 36,2 % (+7,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 24,1 % till 18,9 % (−5,1).
- M +7,8
- S −5,1
- KD −2,4
- SD +2,3
- MP +1,5
- FP −1,1
- V −1,0
- C −0,6
Valdeltagande i Öckerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 89,4 %, vilket är 4,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Öckerö på plats 8 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Öckerö är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 84,7 % i Hönö 2 till 91,7 % i Rörö.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Hyppeln (47,4 %) och sitt svagaste i Fotö (26,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Kristdemokraterna i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Öckerö är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 15,3 % i kommunvalet mot 8,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.
- FP +7,1
- M −4,8
- S +2,5
- SD −2,5
- KD −2,1
- MP +1,5
- V +0,2
Största parti i Öckerö sedan 2006
Största parti har skiftat i Öckerö under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 21,5 % | 90,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 90,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,9 % | 91,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 89,4 % |
| 2006 | Moderaterna | 28,3 % | 87,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Öckerö 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Öckerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkö | M | 41,1 % | M | 35,2 % | 89,5 % |
| Fotö | KD | 41,5 % | FP | 45,0 % | 85,3 % |
| Grötö-Kalvsund | M | 38,8 % | M | 24,3 % | 90,8 % |
| Hyppeln | M | 47,4 % | M | 44,8 % | 89,3 % |
| Hälsö | M | 42,4 % | M | 28,2 % | 88,3 % |
| Hönö 1 | M | 37,7 % | M | 36,0 % | 88,7 % |
| Hönö 2 | M | 33,8 % | M | 31,6 % | 84,7 % |
| Hönö 3 | M | 33,2 % | M | 30,1 % | 89,1 % |
| Källö-Knippla | M | 45,1 % | FP | 42,2 % | 85,2 % |
| Rörö | M | 38,6 % | M | 39,9 % | 91,7 % |
| Öckerö 1 | M | 31,1 % | M | 29,3 % | 86,1 % |
| Öckerö 2 | M | 38,0 % | M | 34,4 % | 86,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010