Valresultat Munkedal 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Munkedal med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,2 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkedal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Munkedal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,1 %
Röstberättigade
7 893
Avgivna röster
6 478
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2010 i Munkedal

Riksdagsvalet 2010 i Munkedal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 09232,8 %
MModeraterna1 66326,0 %
CCenterpartiet75311,8 %
SDSverigedemokraterna4587,2 %
KDKristdemokraterna4487,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3395,3 %
VVänsterpartiet3275,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2503,9 %
Övriga partier570,9 %

Landstingsvalet 2010 i Munkedal

Landstingsvalet 2010 i Munkedal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 83629,9 %
MModeraterna1 31121,3 %
CCenterpartiet67010,9 %
KDKristdemokraterna61410,0 %
SPVGSPVG5268,6 %
VVänsterpartiet3485,7 %
SDSverigedemokraterna2874,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2864,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2193,6 %
Övriga partier490,8 %

Kommunvalet 2010 i Munkedal

Kommunvalet 2010 i Munkedal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 95731,2 %
CCenterpartiet1 23419,7 %
MModeraterna1 19019,0 %
KDKristdemokraterna4867,7 %
VVänsterpartiet3225,1 %
SDSverigedemokraterna3034,8 %
KSFFKSFF2714,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2574,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2494,0 %
Övriga partier80,1 %

Partiernas utveckling i Munkedal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Munkedal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Munkedal per valår
Parti200620102014201820222026
S38,5 %32,8 %31,8 %26,2 %27,4 %24,9 %
M19,8 %26,0 %19,5 %16,8 %15,7 %17,3 %
C14,3 %11,8 %9,8 %9,2 %6,1 %6,3 %
SD3,3 %7,2 %19,2 %27,4 %32,0 %28,3 %
KD8,0 %7,0 %5,0 %7,2 %8,0 %8,2 %
L5,9 %5,3 %3,2 %3,1 %2,5 %4,4 %
V4,7 %5,1 %5,5 %6,2 %4,4 %4,4 %
MP3,2 %3,9 %3,2 %2,4 %2,4 %3,9 %
Övr2,3 %0,9 %2,7 %1,4 %1,5 %2,3 %
Valdeltagande77,4 %82,1 %83,6 %86,2 %83,8 %84,1 %

Valdeltagande i Munkedal 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Munkedal 2010

Så skiljer sig Munkedal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 11,8 % i Munkedal mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,2
  • S +2,1
  • SD +1,5
  • KD +1,4

Svagare än i riket

  • M −4,0
  • MP −3,4
  • FP −1,7
  • V −0,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Munkedal, från 19,8 % till 26,0 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,5 % till 32,8 % (−5,8).

  • M +6,3
  • S −5,8
  • SD +3,9
  • C −2,6
  • KD −1,0
  • MP +0,7
  • FP −0,6
  • V +0,4

Valdeltagande i Munkedal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,1 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Munkedal på plats 240 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Munkedal är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,0 % i Munkedal 6 till 83,9 % i Munkedal 3.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkedal 2 (40,1 %) och sitt svagaste i Munkedal 8 (23,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 1, Centerpartiet i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkedal är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,7 % i kommunvalet mot 11,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.

  • C +7,9
  • M −7,1
  • SD −2,3
  • S −1,6
  • FP −1,3
  • KD +0,7
  • MP +0,2
  • V +0,0

Största parti i Munkedal sedan 2006

Största parti har skiftat i Munkedal under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Munkedal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna28,3 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna32,0 %83,8 %
2018Sverigedemokraterna27,4 %86,2 %
2014Socialdemokraterna31,8 %83,6 %
2010Socialdemokraterna32,8 %82,1 %
2006Socialdemokraterna38,5 %77,4 %

Valresultat per valdistrikt i Munkedal 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Munkedal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Munkedal, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Munkedal 1M33,5 %M30,7 %79,7 %
Munkedal 2S40,1 %S40,2 %81,0 %
Munkedal 3S39,4 %S39,3 %83,9 %
Munkedal 5S31,2 %S30,0 %80,5 %
Munkedal 6S30,8 %S25,4 %79,0 %
Munkedal 8C23,9 %C42,4 %79,8 %

Utforska valdistrikten i Munkedal på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010