Valresultat Vårgårda 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vårgårda med 26,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,5 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vårgårda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 8 284
- Avgivna röster
- 7 165
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 883 | 26,6 % |
| MModeraterna | 1 639 | 23,2 % |
| KDKristdemokraterna | 931 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 840 | 11,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 583 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 438 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 415 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 288 | 4,1 % |
| Övriga partier | 60 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 907 | 27,7 % |
| CCenterpartiet | 1 322 | 19,2 % |
| MModeraterna | 1 206 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 710 | 10,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 553 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 399 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 280 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 225 | 3,3 % |
| SPVGSPVG | 221 | 3,2 % |
| Övriga partier | 71 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 985 | 28,5 % |
| MModeraterna | 1 460 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 1 145 | 16,5 % |
| KDKristdemokraterna | 767 | 11,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 693 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 438 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 270 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 191 | 2,7 % |
| Övriga partier | 10 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Vårgårda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vårgårda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,9 procentenheter).
- S
- M
- KD
- C
- L
- MP
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,7 % | 26,6 % | 28,0 % | 24,8 % | 26,8 % | 24,2 % |
| M | 18,2 % | 23,2 % | 18,0 % | 15,0 % | 15,4 % | 16,1 % |
| KD | 16,6 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,4 % | 10,4 % | 12,0 % |
| C | 13,6 % | 11,9 % | 11,9 % | 12,4 % | 9,6 % | 9,3 % |
| L | 7,6 % | 8,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 3,5 % | 4,2 % |
| MP | 4,6 % | 6,2 % | 5,2 % | 3,6 % | 4,1 % | 4,9 % |
| SD | 3,2 % | 5,9 % | 15,7 % | 20,6 % | 24,6 % | 21,6 % |
| V | 4,2 % | 4,1 % | 4,3 % | 5,6 % | 4,3 % | 5,4 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 86,5 % | 88,8 % | 89,4 % | 87,5 % | 88,0 % |
Valdeltagande i Vårgårda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vårgårda 2010
Så skiljer sig Vårgårda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 13,2 % i Vårgårda mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,6
- C +5,3
- FP +1,2
- SD +0,2
Svagare än i riket
- M −6,9
- S −4,1
- V −1,5
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vårgårda, från 18,2 % till 23,2 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 16,6 % till 13,2 % (−3,5).
- M +4,9
- KD −3,5
- S −3,1
- SD +2,7
- C −1,8
- MP +1,6
- FP +0,7
- V −0,1
Valdeltagande i Vårgårda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,5 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vårgårda på plats 51 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vårgårda är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,3 % i Kullings-Skövde 2 till 89,1 % i Algutstorp-Landa.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kullings-Skövde 2 (40,8 %) och sitt svagaste i Nårunga-Ornunga (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 2 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vårgårda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,5 % i kommunvalet mot 11,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- C +4,6
- M −2,2
- KD −2,1
- SD −2,0
- S +1,9
- FP +1,7
- V −1,3
- MP +0,1
Största parti i Vårgårda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vårgårda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,2 % | 88,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 87,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 89,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vårgårda 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Vårgårda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutstorp-Landa | S | 33,2 % | S | 35,7 % | 89,1 % |
| Hol M Fl. Förs | M | 21,8 % | M | 21,9 % | 85,3 % |
| Kullings-Skövde 1 | S | 26,0 % | S | 29,7 % | 88,7 % |
| Kullings-Skövde 2 | S | 40,8 % | S | 44,1 % | 78,3 % |
| Kullings-Skövde 3 | S | 29,0 % | S | 31,8 % | 81,9 % |
| Lena M. Fl. Förs | S | 21,8 % | S | 23,0 % | 86,1 % |
| Nårunga-Ornunga | M | 24,7 % | M | 24,0 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010