Valresultat Vänersborg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vänersborg med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (24,5 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vänersborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 30 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 28 630
- Avgivna röster
- 24 391
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 173 | 34,0 % |
| MModeraterna | 6 257 | 26,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 792 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 716 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 613 | 6,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 506 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 1 381 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 295 | 5,4 % |
| Övriga partier | 295 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 825 | 34,0 % |
| MModeraterna | 5 116 | 22,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 846 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 777 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 389 | 6,0 % |
| SPVGSPVG | 1 280 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 228 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 1 216 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 084 | 4,7 % |
| Övriga partier | 229 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 709 | 24,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 490 | 23,5 % |
| VVänsterpartiet | 3 507 | 15,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 276 | 9,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 585 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 1 375 | 5,9 % |
| VfpVfp | 1 196 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 093 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 050 | 4,5 % |
| Övriga partier | 64 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Vänersborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vänersborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,4 procentenheter).
- S
- M
- L
- MP
- V
- SD
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 34,0 % | 34,7 % | 31,6 % | 32,8 % | 29,3 % |
| M | 19,3 % | 26,0 % | 17,8 % | 16,0 % | 15,9 % | 18,0 % |
| L | 6,6 % | 7,5 % | 4,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,7 % |
| MP | 4,6 % | 7,1 % | 6,2 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,2 % |
| V | 5,9 % | 6,7 % | 6,7 % | 6,9 % | 5,6 % | 8,2 % |
| SD | 2,6 % | 6,3 % | 15,9 % | 22,1 % | 25,9 % | 21,4 % |
| C | 8,5 % | 5,7 % | 6,5 % | 7,3 % | 5,6 % | 5,7 % |
| KD | 7,5 % | 5,4 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,8 % | 6,9 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vänersborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vänersborg 2010
Så skiljer sig Vänersborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 26,0 % i Vänersborg mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,4
- V +1,1
- SD +0,6
- FP +0,4
Svagare än i riket
- M −4,0
- C −0,8
- KD −0,2
- MP −0,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vänersborg, från 19,3 % till 26,0 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,4 % till 34,0 % (−8,4).
- S −8,4
- M +6,7
- SD +3,6
- C −2,7
- MP +2,6
- KD −2,2
- V +0,9
- FP +0,8
Valdeltagande i Vänersborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vänersborg på plats 103 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vänersborg är indelad i 30 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,5 % i Vänersborg 19 till 90,4 % i Vänersborg 30.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vänersborg 19 (62,2 %) och sitt svagaste i Vänersborg 18 (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Moderaterna i 11, Centerpartiet i 1 av 30 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vänersborg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 23,5 % i kommunvalet mot 34,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.
- S −10,5
- V +8,3
- FP +2,3
- SD −1,6
- M −1,6
- KD −0,9
- MP −0,4
- C +0,1
Största parti i Vänersborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vänersborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vänersborg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 30 valdistrikten i Vänersborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vänersborg 1 | S | 33,0 % | M | 25,1 % | 80,6 % |
| Vänersborg 2 | S | 32,2 % | M | 24,9 % | 84,4 % |
| Vänersborg 3 | M | 36,5 % | M | 31,1 % | 89,9 % |
| Vänersborg 4 | S | 32,2 % | M | 27,3 % | 89,8 % |
| Vänersborg 5 | S | 30,8 % | S | 23,8 % | 77,4 % |
| Vänersborg 6 | S | 42,6 % | S | 32,2 % | 75,5 % |
| Vänersborg 7 | S | 32,4 % | M | 24,1 % | 88,6 % |
| Vänersborg 8 | S | 36,0 % | M | 26,5 % | 86,1 % |
| Vänersborg 9 | M | 34,6 % | M | 35,4 % | 83,9 % |
| Vänersborg 10 | M | 31,1 % | M | 30,3 % | 84,1 % |
| Vänersborg 11 | S | 51,5 % | S | 39,5 % | 71,6 % |
| Vänersborg 12 | S | 36,6 % | S | 24,3 % | 79,3 % |
| Vänersborg 13 | S | 32,8 % | M | 23,8 % | 86,0 % |
| Vänersborg 14 | S | 53,6 % | S | 41,3 % | 75,5 % |
| Vänersborg 15 | M | 28,6 % | M | 28,2 % | 88,7 % |
| Vänersborg 16 | M | 30,0 % | M | 30,5 % | 81,4 % |
| Vänersborg 17 | C | 28,7 % | C | 36,8 % | 90,0 % |
| Vänersborg 18 | M | 30,2 % | M | 29,6 % | 84,2 % |
| Vänersborg 19 | S | 62,2 % | S | 54,0 % | 67,5 % |
| Vänersborg 20 | M | 28,4 % | M | 29,9 % | 88,4 % |
| Vänersborg 21 | M | 30,1 % | M | 35,9 % | 83,2 % |
| Vänersborg 22 | M | 31,3 % | M | 35,2 % | 83,9 % |
| Vänersborg 23 | M | 30,9 % | M | 31,7 % | 88,4 % |
| Vänersborg 24 | S | 42,8 % | S | 25,2 % | 86,9 % |
| Vänersborg 25 | S | 43,6 % | S | 32,6 % | 86,6 % |
| Vänersborg 26 | M | 30,5 % | M | 23,3 % | 86,4 % |
| Vänersborg 27 | S | 36,0 % | S | 24,6 % | 83,0 % |
| Vänersborg 28 | S | 47,2 % | S | 32,2 % | 80,1 % |
| Vänersborg 29 | S | 42,5 % | S | 27,2 % | 89,2 % |
| Vänersborg 30 | S | 36,6 % | M | 23,8 % | 90,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010