Valresultat Vänersborg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vänersborg med 42,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,8 %). Valdeltagandet var 79,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vänersborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 30 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,6 %
- Röstberättigade
- 28 470
- Avgivna röster
- 22 662
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 430 | 42,4 % |
| MModeraterna | 4 289 | 19,3 % |
| CCenterpartiet | 1 887 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 676 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 477 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 302 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 017 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 582 | 2,6 % |
| Övriga partier | 562 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 803 | 40,5 % |
| MModeraterna | 3 690 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 1 914 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 555 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 528 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 214 | 5,6 % |
| SPVGSPVG | 1 065 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 853 | 3,9 % |
| ÖVRövriga partier | 547 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 466 | 2,1 % |
| Övriga partier | 78 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 990 | 39,8 % |
| MModeraterna | 3 886 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 2 190 | 9,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 925 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 431 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 414 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 943 | 4,2 % |
| FVFV | 872 | 3,9 % |
| VäpVäp | 495 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 290 | 1,3 % |
| Övriga partier | 149 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Vänersborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vänersborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 34,0 % | 34,7 % | 31,6 % | 32,8 % | 29,3 % |
| M | 19,3 % | 26,0 % | 17,8 % | 16,0 % | 15,9 % | 18,0 % |
| C | 8,5 % | 5,7 % | 6,5 % | 7,3 % | 5,6 % | 5,7 % |
| KD | 7,5 % | 5,4 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,8 % | 6,9 % |
| L | 6,6 % | 7,5 % | 4,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,7 % |
| V | 5,9 % | 6,7 % | 6,7 % | 6,9 % | 5,6 % | 8,2 % |
| MP | 4,6 % | 7,1 % | 6,2 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,2 % |
| SD | 2,6 % | 6,3 % | 15,9 % | 22,1 % | 25,9 % | 21,4 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vänersborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vänersborg 2006
Så skiljer sig Vänersborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 42,4 % i Vänersborg mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,2
- KD +0,9
- C +0,6
- V +0,0
Svagare än i riket
- M −6,8
- FP −0,9
- MP −0,6
- SD −0,3
Valdeltagande i Vänersborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,6 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vänersborg på plats 171 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vänersborg är indelad i 30 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 60,2 % i Vänersborg 19 till 87,9 % i Vänersborg 17.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vänersborg 19 (61,9 %) och sitt svagaste i Vänersborg 15 (25,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 28, Centerpartiet i 2 av 30 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vänersborg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 39,8 % i kommunvalet mot 42,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- S −2,6
- M −2,1
- FP +1,9
- KD −1,2
- C +1,2
- MP −0,4
- V +0,4
Största parti i Vänersborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vänersborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vänersborg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 30 valdistrikten i Vänersborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vänersborg 1 | S | 37,8 % | S | 36,2 % | 77,5 % |
| Vänersborg 2 | S | 47,2 % | S | 45,5 % | 74,9 % |
| Vänersborg 3 | S | 32,7 % | S | 30,4 % | 87,0 % |
| Vänersborg 4 | S | 41,3 % | S | 38,0 % | 84,1 % |
| Vänersborg 5 | S | 40,4 % | S | 40,6 % | 73,3 % |
| Vänersborg 6 | S | 52,1 % | S | 53,0 % | 71,9 % |
| Vänersborg 7 | S | 40,6 % | S | 38,4 % | 86,2 % |
| Vänersborg 8 | S | 46,8 % | S | 44,5 % | 81,9 % |
| Vänersborg 9 | S | 36,3 % | S | 28,7 % | 79,4 % |
| Vänersborg 10 | S | 33,5 % | S | 33,0 % | 80,3 % |
| Vänersborg 11 | S | 58,3 % | S | 55,7 % | 68,6 % |
| Vänersborg 12 | S | 48,0 % | S | 44,7 % | 76,9 % |
| Vänersborg 13 | S | 38,0 % | S | 35,9 % | 81,3 % |
| Vänersborg 14 | S | 56,2 % | S | 55,2 % | 66,7 % |
| Vänersborg 15 | C | 29,9 % | C | 40,0 % | 85,0 % |
| Vänersborg 16 | S | 31,1 % | C | 29,2 % | 78,5 % |
| Vänersborg 17 | C | 35,1 % | C | 47,1 % | 87,9 % |
| Vänersborg 18 | S | 25,7 % | C | 28,5 % | 81,7 % |
| Vänersborg 19 | S | 61,9 % | S | 61,9 % | 60,2 % |
| Vänersborg 20 | S | 35,8 % | S | 27,9 % | 79,2 % |
| Vänersborg 21 | S | 27,5 % | M | 29,7 % | 79,9 % |
| Vänersborg 22 | S | 29,9 % | S | 26,3 % | 81,7 % |
| Vänersborg 23 | S | 34,0 % | S | 31,2 % | 83,6 % |
| Vänersborg 24 | S | 50,5 % | S | 49,5 % | 82,7 % |
| Vänersborg 25 | S | 55,1 % | S | 54,4 % | 85,9 % |
| Vänersborg 26 | S | 38,8 % | S | 34,4 % | 84,4 % |
| Vänersborg 27 | S | 47,3 % | S | 44,2 % | 79,2 % |
| Vänersborg 28 | S | 55,7 % | S | 53,6 % | 78,0 % |
| Vänersborg 29 | S | 54,7 % | S | 53,0 % | 87,7 % |
| Vänersborg 30 | S | 44,8 % | S | 43,9 % | 86,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006