Valresultat Gullspång 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Gullspång med 43,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,0 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gullspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,0 %
- Röstberättigade
- 4 243
- Avgivna röster
- 3 436
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 469 | 43,5 % |
| MModeraterna | 598 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 378 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 233 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 179 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 155 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 122 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 101 | 3,0 % |
| JLJL | 87 | 2,6 % |
| Övriga partier | 57 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 408 | 43,3 % |
| MModeraterna | 541 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 395 | 12,1 % |
| KDKristdemokraterna | 227 | 7,0 % |
| SPVGSPVG | 182 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 152 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 143 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 85 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 65 | 2,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 40 | 1,2 % |
| Övriga partier | 13 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 185 | 34,0 % |
| KVFKVF | 1 050 | 30,1 % |
| RättvRättv | 431 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 257 | 7,4 % |
| MModeraterna | 224 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 169 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 44 | 1,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 39 | 1,1 % |
| Övriga partier | 87 | 2,5 % |
Partiernas utveckling i Gullspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gullspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- Övr
- SD
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,5 % | 43,9 % | 42,3 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,9 % |
| M | 17,7 % | 22,7 % | 16,0 % | 13,9 % | 14,2 % | 18,2 % |
| C | 11,2 % | 7,5 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,9 % | 5,8 % |
| KD | 6,9 % | 5,3 % | 3,8 % | 5,4 % | 5,0 % | 6,0 % |
| V | 5,3 % | 5,1 % | 5,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,9 % |
| L | 4,6 % | 4,9 % | 2,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,1 % |
| Övr | 4,3 % | 0,7 % | 2,9 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,5 % |
| SD | 3,6 % | 6,2 % | 16,4 % | 23,9 % | 29,4 % | 25,4 % |
| MP | 3,0 % | 3,7 % | 3,1 % | 2,2 % | 2,2 % | 3,3 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 85,3 % | 86,1 % | 83,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Gullspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gullspång 2006
Så skiljer sig Gullspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 17,7 % i Gullspång mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,3
- C +3,3
- JL +2,1
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −8,4
- FP −2,9
- MP −2,2
- V −0,5
Valdeltagande i Gullspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,0 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Gullspång på plats 113 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gullspång är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,1 % i Hova Östra till 86,0 % i Amnehärads Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Amnehärads Norra (54,8 %) och sitt svagaste i Hova Norra (32,0 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gullspång är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 6,4 % i kommunvalet mot 17,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.
- M −11,3
- S −9,5
- KD −6,3
- V −4,0
- C −3,8
- SD −2,7
- FP +0,3
Största parti i Gullspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gullspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,3 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Gullspång 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Gullspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Amnehärads Norra | S | 54,8 % | S | 53,5 % | 79,2 % |
| Amnehärads Södra | S | 48,0 % | S | 46,2 % | 86,0 % |
| Hova Norra | S | 32,0 % | KVF | 68,3 % | 80,4 % |
| Hova Södra | S | 39,2 % | KVF | 69,7 % | 78,7 % |
| Hova Östra | S | 32,3 % | KVF | 45,7 % | 75,1 % |
| Södra Råda | S | 34,4 % | S | 29,9 % | 84,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006