Valresultat Mölndal 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Mölndal med 30,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,0 %). Valdeltagandet var 82,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mölndal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.

Se Mölndal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,9 %
Röstberättigade
43 645
Avgivna röster
36 175
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Mölndal

Riksdagsvalet 2006 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 69930,1 %
MModeraterna9 82927,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 13011,6 %
KDKristdemokraterna2 7277,7 %
VVänsterpartiet2 1836,1 %
CCenterpartiet1 9865,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9255,4 %
SDSverigedemokraterna1 1613,3 %
Övriga partier8942,5 %

Landstingsvalet 2006 i Mölndal

Landstingsvalet 2006 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 69430,5 %
MModeraterna8 95925,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 43312,6 %
KDKristdemokraterna2 8518,1 %
VVänsterpartiet2 3196,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8725,3 %
CCenterpartiet1 6894,8 %
SDSverigedemokraterna1 3633,9 %
SPVGSPVG6331,8 %
Övriga partier2390,7 %

Kommunvalet 2006 i Mölndal

Kommunvalet 2006 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 76730,0 %
MModeraterna8 74224,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 68113,1 %
KDKristdemokraterna2 6657,4 %
VVänsterpartiet2 5807,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0805,8 %
SDSverigedemokraterna1 7925,0 %
CCenterpartiet1 6144,5 %
KpMöKpMö7402,1 %
Övriga partier1600,4 %

Partiernas utveckling i Mölndal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mölndal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • L
  • KD
  • V
  • C
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mölndal per valår
Parti200620102014201820222026
S30,1 %24,8 %25,3 %24,0 %28,2 %26,4 %
M27,6 %32,9 %25,5 %22,5 %21,2 %21,6 %
L11,6 %10,3 %8,4 %8,2 %6,4 %6,4 %
KD7,7 %6,5 %5,3 %6,3 %4,9 %5,9 %
V6,1 %5,3 %5,8 %7,6 %7,0 %7,7 %
C5,6 %4,8 %5,1 %8,1 %7,2 %7,9 %
MP5,4 %8,5 %9,1 %5,8 %6,2 %7,5 %
SD3,3 %5,6 %11,6 %15,8 %17,7 %15,3 %
Övr2,6 %1,4 %4,1 %1,6 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande82,9 %86,5 %87,5 %89,3 %86,7 %87,5 %

Valdeltagande i Mölndal 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mölndal 2006

Så skiljer sig Mölndal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 30,1 % i Mölndal mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.

Starkare än i riket

  • FP +4,1
  • M +1,6
  • KD +1,1
  • SD +0,3

Svagare än i riket

  • S −5,1
  • C −2,3

Valdeltagande i Mölndal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,9 %, vilket är 2,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Mölndal på plats 57 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mölndal är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,8 % i Stadshuset till 90,2 % i Lindhaga.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åby 2 (43,3 %) och sitt svagaste i Sörgården 1 (17,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Moderaterna i 12 av 32 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mölndal är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,4 % i kommunvalet mot 27,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • M −3,3
  • SD +1,7
  • FP +1,4
  • C −1,1
  • V +1,1
  • MP +0,4
  • KD −0,2
  • S −0,1

Största parti i Mölndal sedan 2006

Största parti har skiftat i Mölndal under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mölndal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,4 %87,5 %
2022Socialdemokraterna28,2 %86,7 %
2018Socialdemokraterna24,0 %89,3 %
2014Moderaterna25,5 %87,5 %
2010Moderaterna32,9 %86,5 %
2006Socialdemokraterna30,1 %82,9 %

Valresultat per valdistrikt i Mölndal 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Mölndal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mölndal, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlmåsS34,2 %S35,5 %79,8 %
BalltorpS36,1 %S35,5 %81,9 %
BosgårdenS31,7 %S30,5 %78,1 %
Brattås 1S36,3 %S35,0 %71,8 %
Brattås 2S36,1 %S35,1 %87,3 %
BroslättS33,0 %S31,9 %77,7 %
EklandaM34,3 %M30,3 %89,7 %
Fässberg 1S33,1 %S32,0 %77,9 %
Fässberg 2S34,8 %S35,2 %84,9 %
GlasbergetS33,6 %S34,7 %86,9 %
HallenM31,5 %M25,9 %87,1 %
HällesåkerS30,8 %S29,9 %82,1 %
KrokslättS27,9 %S31,0 %77,7 %
KvarnbyM29,6 %M28,5 %84,5 %
LackarebäckM38,9 %M40,1 %85,4 %
LindhagaM36,4 %M27,5 %90,2 %
Rävekärr 1M30,5 %S29,5 %86,1 %
Rävekärr 2S30,5 %S30,0 %81,8 %
Sinntorp 1S33,9 %S34,7 %84,5 %
Sinntorp 2S31,0 %S29,4 %85,9 %
Skånhälla 1M31,3 %S29,3 %86,2 %
Skånhälla 2S35,1 %S34,7 %86,5 %
StadshusetS32,4 %S32,0 %67,8 %
StreteredM34,0 %M31,2 %89,0 %
Sörgården 1M32,7 %M27,5 %85,3 %
Sörgården 2M32,8 %M29,7 %86,7 %
Toltorp 1M30,5 %M27,2 %83,9 %
Toltorp 2M36,0 %M33,3 %90,0 %
ValåsS31,9 %S32,4 %90,2 %
VästerbergS42,0 %S42,6 %76,0 %
Åby 1S38,6 %S37,3 %74,7 %
Åby 2S43,3 %S40,5 %74,8 %

Utforska valdistrikten i Mölndal på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006