Valresultat Mariestad 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Mariestad med 42,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,4 %). Valdeltagandet var 79,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mariestad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,7 %
- Röstberättigade
- 18 476
- Avgivna röster
- 14 728
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 137 | 42,5 % |
| MModeraterna | 3 389 | 23,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 119 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 976 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 868 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 703 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 534 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 427 | 3,0 % |
| Övriga partier | 286 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 676 | 40,6 % |
| MModeraterna | 3 186 | 22,8 % |
| SPVGSPVG | 932 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 912 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 899 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 895 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 675 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 414 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 317 | 2,3 % |
| Övriga partier | 68 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 311 | 36,4 % |
| MModeraterna | 3 860 | 26,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 495 | 10,3 % |
| CCenterpartiet | 940 | 6,5 % |
| MaPMaP | 851 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 838 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 613 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 414 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 215 | 1,5 % |
| Övriga partier | 33 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Mariestad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mariestad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % | 37,1 % | 37,1 % | 33,0 % | 34,2 % | 30,8 % |
| M | 23,5 % | 28,1 % | 21,9 % | 19,9 % | 20,3 % | 21,6 % |
| KD | 7,7 % | 5,7 % | 4,6 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,8 % |
| C | 6,8 % | 5,3 % | 6,4 % | 8,3 % | 5,5 % | 5,7 % |
| V | 6,0 % | 5,9 % | 5,2 % | 6,0 % | 4,6 % | 5,5 % |
| L | 4,9 % | 5,6 % | 3,6 % | 3,7 % | 2,4 % | 3,8 % |
| MP | 3,7 % | 6,1 % | 5,1 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,0 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 13,6 % | 17,6 % | 22,9 % | 20,1 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 83,8 % | 85,9 % | 87,5 % | 86,3 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Mariestad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mariestad 2006
Så skiljer sig Mariestad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 42,5 % i Mariestad mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,3
- KD +1,1
- V +0,2
- SD +0,0
Svagare än i riket
- FP −2,6
- M −2,6
- MP −1,5
- C −1,1
Valdeltagande i Mariestad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,7 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Mariestad på plats 166 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mariestad är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Leverstad till 87,8 % i Högelid.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grangärdet (53,5 %) och sitt svagaste i Tidavad (26,1 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mariestad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,4 % i kommunvalet mot 42,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- S −6,0
- V +4,2
- M +3,0
- KD −2,0
- MP −0,9
- FP −0,7
- C −0,3
Största parti i Mariestad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mariestad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,5 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Mariestad 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Mariestad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bråten | S | 48,3 % | S | 39,8 % | 75,0 % |
| Grangärdet | S | 53,5 % | S | 46,5 % | 80,5 % |
| Hassle | S | 39,2 % | M | 31,3 % | 77,0 % |
| Högelid | S | 45,1 % | S | 36,5 % | 87,8 % |
| Ladukärr | S | 44,5 % | S | 39,0 % | 81,2 % |
| Leksberg | S | 44,7 % | S | 38,6 % | 86,2 % |
| Leverstad | S | 52,3 % | S | 45,6 % | 72,5 % |
| Lockerud | S | 41,3 % | S | 38,6 % | 74,5 % |
| Lugnås | S | 35,5 % | S | 30,2 % | 81,3 % |
| Lyrestad | S | 45,7 % | S | 45,0 % | 75,7 % |
| Madlyckan | S | 43,0 % | S | 36,3 % | 82,3 % |
| Marieholm | S | 48,2 % | S | 44,3 % | 75,1 % |
| Näset | S | 34,2 % | M | 32,6 % | 78,5 % |
| Sjötorp | S | 35,5 % | M | 33,4 % | 81,1 % |
| Tidavad | S | 26,1 % | M | 28,5 % | 81,7 % |
| Torsö | S | 34,5 % | S | 29,9 % | 85,2 % |
| Trädgården | S | 42,0 % | S | 37,2 % | 78,2 % |
| Ullervad | S | 38,2 % | M | 32,9 % | 82,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006