Valresultat Herrljunga 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Herrljunga med 31,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick KVäl flest röster (29,6 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Herrljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Herrljunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,3 %
Röstberättigade
7 096
Avgivna röster
5 912
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Herrljunga

Riksdagsvalet 2006 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 80331,1 %
MModeraterna1 22421,1 %
CCenterpartiet90215,6 %
KDKristdemokraterna60910,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3996,9 %
VVänsterpartiet2854,9 %
SDSverigedemokraterna2113,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1823,1 %
Övriga partier1723,0 %

Landstingsvalet 2006 i Herrljunga

Landstingsvalet 2006 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 69430,2 %
MModeraterna1 00517,9 %
CCenterpartiet99317,7 %
KDKristdemokraterna5489,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4498,0 %
VVänsterpartiet2825,0 %
SPVGSPVG2714,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1502,7 %
SDSverigedemokraterna1482,6 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti571,0 %
Övriga partier150,3 %

Kommunvalet 2006 i Herrljunga

Kommunvalet 2006 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
KVälKVäl1 74629,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 21720,6 %
CCenterpartiet82013,9 %
MModeraterna75912,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4367,4 %
KDKristdemokraterna4137,0 %
VVänsterpartiet2975,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1021,7 %
SDSverigedemokraterna621,1 %
Övriga partier460,8 %

Partiernas utveckling i Herrljunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Herrljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • SD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Herrljunga per valår
Parti200620102014201820222026
S31,1 %27,2 %28,4 %24,8 %26,0 %23,1 %
M21,1 %24,7 %18,9 %16,8 %16,3 %19,2 %
C15,6 %13,0 %12,7 %12,4 %9,1 %8,4 %
KD10,5 %9,0 %7,0 %8,8 %9,4 %10,2 %
L6,9 %7,2 %4,2 %4,9 %3,7 %4,4 %
V4,9 %4,9 %4,3 %6,0 %4,7 %5,0 %
SD3,6 %7,9 %17,4 %21,8 %26,4 %23,4 %
MP3,1 %5,3 %4,3 %2,8 %2,7 %3,9 %
Övr3,0 %0,7 %2,7 %1,7 %1,7 %2,4 %
Valdeltagande83,3 %85,6 %87,6 %88,8 %87,4 %86,9 %

Valdeltagande i Herrljunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Herrljunga 2006

Så skiljer sig Herrljunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 15,6 % i Herrljunga mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +7,7
  • KD +3,9
  • SD +0,7

Svagare än i riket

  • M −4,9
  • S −4,1
  • MP −2,0
  • V −0,9

Valdeltagande i Herrljunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,3 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Herrljunga på plats 43 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Herrljunga är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Herrljunga 1 till 88,4 % i Gäsene Östra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Herrljunga 1 (41,8 %) och sitt svagaste i Gäsene Östra (10,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Centerpartiet i 2, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Herrljunga är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 20,6 % i kommunvalet mot 31,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.

  • S −10,5
  • M −8,3
  • KD −3,5
  • SD −2,6
  • C −1,7
  • MP −1,4
  • FP +0,5
  • V +0,1

Största parti i Herrljunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Herrljunga under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Herrljunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna23,4 %86,9 %
2022Sverigedemokraterna26,4 %87,4 %
2018Socialdemokraterna24,8 %88,8 %
2014Socialdemokraterna28,4 %87,6 %
2010Socialdemokraterna27,2 %85,6 %
2006Socialdemokraterna31,1 %83,3 %

Valresultat per valdistrikt i Herrljunga 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Herrljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Herrljunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gäsene VästraM25,3 %KVäl46,9 %86,5 %
Gäsene ÖstraC32,4 %KVäl39,3 %88,4 %
Herrljunga 1S41,8 %S35,2 %74,4 %
Herrljunga 2S41,8 %S35,5 %85,4 %
Herrljunga 3S36,7 %S31,6 %87,2 %
HudeneS25,4 %KVäl29,0 %78,5 %
LjungS39,2 %KVäl65,8 %84,2 %
RemmeneC34,6 %C42,3 %86,0 %

Utforska valdistrikten i Herrljunga på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006