Valresultat Färgelanda 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Färgelanda med 38,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 79,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Färgelanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,4 %
- Röstberättigade
- 5 208
- Avgivna röster
- 4 136
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Färgelanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 541 | 38,1 % |
| CCenterpartiet | 762 | 18,9 % |
| MModeraterna | 705 | 17,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 258 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 228 | 5,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 170 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 153 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 81 | 2,0 % |
| JLJL | 71 | 1,8 % |
| Övriga partier | 69 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Färgelanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 368 | 35,0 % |
| CCenterpartiet | 820 | 21,0 % |
| MModeraterna | 541 | 13,9 % |
| SPVGSPVG | 357 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 248 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 198 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 131 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 130 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 65 | 1,7 % |
| Övriga partier | 48 | 1,2 % |
Kommunvalet 2006 i Färgelanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 359 | 33,8 % |
| CCenterpartiet | 1 228 | 30,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 467 | 11,6 % |
| MModeraterna | 449 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 188 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 177 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 118 | 2,9 % |
| Övriga partier | 36 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Färgelanda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Färgelanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- L
- KD
- SD
- V
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,1 % | 34,1 % | 34,3 % | 26,6 % | 26,7 % | 22,0 % |
| C | 18,9 % | 14,9 % | 13,8 % | 12,2 % | 6,8 % | 8,1 % |
| M | 17,5 % | 24,5 % | 13,0 % | 13,3 % | 13,0 % | 15,5 % |
| L | 6,4 % | 4,9 % | 3,2 % | 2,9 % | 2,7 % | 4,6 % |
| KD | 5,6 % | 5,2 % | 3,7 % | 5,7 % | 6,6 % | 7,3 % |
| SD | 4,2 % | 8,6 % | 24,0 % | 32,1 % | 38,2 % | 34,5 % |
| V | 3,8 % | 4,1 % | 3,4 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,6 % |
| Övr | 3,5 % | 0,8 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 2,3 % |
| MP | 2,0 % | 3,0 % | 2,6 % | 1,6 % | 1,7 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 79,4 % | 83,6 % | 85,8 % | 87,3 % | 85,5 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Färgelanda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Färgelanda 2006
Så skiljer sig Färgelanda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 18,9 % i Färgelanda mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +11,0
- S +2,9
- JL +1,3
- SD +1,3
Svagare än i riket
- M −8,6
- MP −3,2
- V −2,0
- FP −1,1
Valdeltagande i Färgelanda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,4 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Färgelanda på plats 177 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Färgelanda är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,2 % i Rännelanda-Lerdal-Järbo-Råggärd till 83,0 % i Ödeborg-Torp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Färgelanda 1 (52,1 %) och sitt svagaste i Rännelanda-Lerdal-Järbo-Råggärd (16,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Centerpartiet i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Färgelanda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 18,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,6 procentenheter.
- C +11,6
- M −6,3
- FP +5,2
- S −4,4
- SD −1,3
- KD −1,2
- V +0,9
Största parti i Färgelanda sedan 2006
Största parti har skiftat i Färgelanda under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,5 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 38,2 % | 85,5 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 87,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 79,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Färgelanda 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Färgelanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Färgelanda 1 | S | 52,1 % | S | 49,4 % | 77,0 % |
| Färgelanda 2-Stigen | S | 40,3 % | S | 36,5 % | 81,8 % |
| Högsäter | C | 29,0 % | C | 46,7 % | 77,3 % |
| Rännelanda-Lerdal-Järbo-Råggärd | C | 36,5 % | C | 57,1 % | 76,2 % |
| Ödeborg-Torp | S | 47,0 % | S | 43,0 % | 83,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006