Valresultat Färgelanda 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Färgelanda med 34,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Färgelanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 5 020
- Avgivna röster
- 4 307
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Färgelanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 455 | 34,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 020 | 24,0 % |
| CCenterpartiet | 586 | 13,8 % |
| MModeraterna | 552 | 13,0 % |
| KDKristdemokraterna | 159 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 144 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 138 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 111 | 2,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 49 | 1,2 % |
| Övriga partier | 34 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Färgelanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 432 | 34,8 % |
| CCenterpartiet | 789 | 19,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 700 | 17,0 % |
| MModeraterna | 458 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 189 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 171 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 165 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 100 | 2,4 % |
| SPVGSPVG | 66 | 1,6 % |
| Övriga partier | 42 | 1,0 % |
Kommunvalet 2014 i Färgelanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 483 | 35,5 % |
| CCenterpartiet | 992 | 23,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 631 | 15,1 % |
| MModeraterna | 397 | 9,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 222 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 203 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 124 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 2,2 % |
| Övriga partier | 30 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Färgelanda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Färgelanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+15,5 procentenheter).
- S
- SD
- C
- M
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,1 % | 34,1 % | 34,3 % | 26,6 % | 26,7 % | 22,0 % |
| SD | 4,2 % | 8,6 % | 24,0 % | 32,1 % | 38,2 % | 34,5 % |
| C | 18,9 % | 14,9 % | 13,8 % | 12,2 % | 6,8 % | 8,1 % |
| M | 17,5 % | 24,5 % | 13,0 % | 13,3 % | 13,0 % | 15,5 % |
| KD | 5,6 % | 5,2 % | 3,7 % | 5,7 % | 6,6 % | 7,3 % |
| V | 3,8 % | 4,1 % | 3,4 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,6 % |
| L | 6,4 % | 4,9 % | 3,2 % | 2,9 % | 2,7 % | 4,6 % |
| MP | 2,0 % | 3,0 % | 2,6 % | 1,6 % | 1,7 % | 2,1 % |
| Övr | 3,5 % | 0,8 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 79,4 % | 83,6 % | 85,8 % | 87,3 % | 85,5 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Färgelanda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Färgelanda 2014
Så skiljer sig Färgelanda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 24,0 % i Färgelanda mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,2
- C +7,7
- S +3,2
Svagare än i riket
- M −10,3
- MP −4,3
- V −2,3
- FP −2,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Färgelanda, från 8,6 % till 24,0 % (+15,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,5 % till 13,0 % (−11,5).
- SD +15,5
- M −11,5
- FP −1,6
- KD −1,5
- C −1,1
- FI +1,0
- V −0,7
- MP −0,4
Valdeltagande i Färgelanda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,8 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Färgelanda på plats 154 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Färgelanda är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Färgelanda 1 till 85,7 % i Ödeborg-Torp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Färgelanda 1 (48,3 %) och sitt svagaste i Högsäter och norra kommundelen (22,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Färgelanda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,8 % i kommunvalet mot 13,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,0 procentenheter.
- C +10,0
- SD −8,9
- M −3,5
- FP +2,1
- S +1,3
- KD +1,1
- V −0,4
Största parti i Färgelanda sedan 2006
Största parti har skiftat i Färgelanda under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,5 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 38,2 % | 85,5 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 87,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 79,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Färgelanda 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Färgelanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Färgelanda 1 | S | 48,3 % | S | 50,7 % | 80,2 % |
| Färgelanda 2-Stigen | S | 35,7 % | S | 37,9 % | 82,7 % |
| Högsäter och norra kommundelen | SD | 26,9 % | C | 36,3 % | 83,1 % |
| Ödeborg-Torp | S | 36,4 % | S | 39,4 % | 85,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014