Valresultat Lidköping 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Lidköping med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,4 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 30 574
- Avgivna röster
- 26 972
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Lidköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 641 | 36,1 % |
| MModeraterna | 5 280 | 19,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 329 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 1 868 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 559 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 507 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 433 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 363 | 5,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 489 | 1,8 % |
| Övriga partier | 229 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Lidköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 007 | 38,5 % |
| MModeraterna | 4 713 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 092 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 945 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 1 934 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 789 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 614 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 552 | 6,0 % |
| Övriga partier | 348 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Lidköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 657 | 40,4 % |
| MModeraterna | 4 611 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 2 253 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 785 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 769 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 697 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 647 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 351 | 5,1 % |
| DHADHA | 486 | 1,8 % |
| Övriga partier | 152 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Lidköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lidköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 35,3 % | 36,1 % | 33,2 % | 34,1 % | 30,5 % |
| M | 22,3 % | 26,3 % | 19,8 % | 17,3 % | 17,6 % | 19,3 % |
| SD | 2,8 % | 5,1 % | 12,5 % | 17,3 % | 21,4 % | 19,7 % |
| C | 8,8 % | 7,1 % | 7,0 % | 8,9 % | 6,4 % | 6,2 % |
| MP | 4,2 % | 6,4 % | 5,8 % | 3,6 % | 3,9 % | 4,4 % |
| V | 6,4 % | 5,7 % | 5,6 % | 6,4 % | 5,0 % | 5,6 % |
| KD | 8,8 % | 6,5 % | 5,4 % | 7,2 % | 6,6 % | 7,9 % |
| L | 5,3 % | 6,7 % | 5,1 % | 4,9 % | 3,9 % | 4,9 % |
| Övr | 1,8 % | 0,8 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 87,1 % | 88,2 % | 89,5 % | 87,8 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Lidköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lidköping 2014
Så skiljer sig Lidköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 36,1 % i Lidköping mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,1
- C +0,9
- KD +0,8
Svagare än i riket
- M −3,5
- FI −1,3
- MP −1,0
- SD −0,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Lidköping, från 5,1 % till 12,5 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,3 % till 19,8 % (−6,6).
- SD +7,4
- M −6,6
- FP −1,6
- FI +1,6
- KD −1,2
- S +0,8
- MP −0,6
- C −0,1
Valdeltagande i Lidköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,2 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lidköping på plats 45 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lidköping är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Margretelund N till 94,4 % i Stenhammar.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Framnäs (50,2 %) och sitt svagaste i Otterstad (24,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 21, Moderaterna i 1 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,7 % i kommunvalet mot 12,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- SD −5,8
- S +4,2
- M −2,3
- FP +1,7
- C +1,5
- KD +0,9
- V +0,8
- MP −0,7
Största parti i Lidköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lidköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 88,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 87,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 89,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 88,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Lidköping 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Lidköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dalängen | S | 38,8 % | S | 44,0 % | 90,9 % |
| Framnäs | S | 50,2 % | S | 52,0 % | 78,8 % |
| Fredriksdal | S | 47,5 % | S | 50,6 % | 83,2 % |
| Gamla stadens centrum | S | 33,4 % | S | 39,3 % | 78,6 % |
| Hovby-Majåker | S | 38,3 % | S | 42,3 % | 92,0 % |
| Järpås | S | 32,9 % | S | 35,6 % | 86,9 % |
| Lidåker-Ljunghed | S | 47,4 % | S | 53,6 % | 87,9 % |
| Margretelund N | S | 45,8 % | S | 50,0 % | 74,8 % |
| Margretelund S | S | 49,0 % | S | 52,3 % | 87,2 % |
| Nya staden N | S | 37,9 % | S | 41,9 % | 86,5 % |
| Nya staden S | S | 28,6 % | S | 33,3 % | 85,1 % |
| Otterstad | S | 24,6 % | S | 26,9 % | 89,6 % |
| Råda | S | 29,5 % | S | 34,0 % | 90,6 % |
| Saleby-Norra Härene | S | 26,1 % | S | 29,0 % | 87,9 % |
| Stenhammar | M | 28,9 % | S | 32,8 % | 94,4 % |
| Sunnersberg | S | 28,3 % | S | 32,2 % | 91,0 % |
| Tofta-Ulriksdal | S | 39,8 % | S | 44,8 % | 94,3 % |
| Tun-Gillstad | S | 28,5 % | S | 30,9 % | 88,8 % |
| Vinninga-Filsbäck | S | 40,8 % | S | 45,7 % | 90,0 % |
| Wennerberg | S | 42,8 % | S | 48,5 % | 81,6 % |
| Ågårdsområdet | S | 37,0 % | S | 43,5 % | 89,0 % |
| Örslösa | S | 27,0 % | S | 28,4 % | 88,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014