Valresultat Bengtsfors 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Bengtsfors med 37,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,6 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bengtsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Bengtsfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,6 %
Röstberättigade
7 324
Avgivna röster
6 125
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Bengtsfors

Riksdagsvalet 2014 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 27437,5 %
SDSverigedemokraterna1 16619,2 %
MModeraterna96115,9 %
CCenterpartiet5829,6 %
KDKristdemokraterna2744,5 %
VVänsterpartiet2253,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2003,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1833,0 %
FIFeministiskt initiativ1402,3 %
Övriga partier530,9 %

Landstingsvalet 2014 i Bengtsfors

Landstingsvalet 2014 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 26038,3 %
CCenterpartiet97716,6 %
MModeraterna84014,2 %
SDSverigedemokraterna62010,5 %
KDKristdemokraterna4127,0 %
VVänsterpartiet2333,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2203,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2003,4 %
SPVGSPVG1081,8 %
Övriga partier330,6 %

Kommunvalet 2014 i Bengtsfors

Kommunvalet 2014 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 62743,6 %
CCenterpartiet1 07517,8 %
MModeraterna92115,3 %
SDSverigedemokraterna5088,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3055,1 %
VVänsterpartiet2123,5 %
KDKristdemokraterna2083,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1372,3 %
Övriga partier330,5 %

Partiernas utveckling i Bengtsfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bengtsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • Övr
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bengtsfors per valår
Parti200620102014201820222026
S43,0 %38,5 %37,5 %31,8 %32,6 %28,1 %
SD2,1 %5,6 %19,2 %25,9 %29,7 %26,3 %
M16,3 %23,1 %15,9 %14,3 %14,3 %15,8 %
C14,4 %10,9 %9,6 %9,3 %5,9 %6,2 %
KD6,9 %5,8 %4,5 %7,4 %6,5 %7,2 %
V5,6 %5,1 %3,7 %5,3 %4,5 %6,2 %
MP4,0 %4,9 %3,3 %2,3 %3,3 %4,3 %
Övr2,9 %0,8 %3,2 %1,1 %0,8 %2,1 %
L4,9 %5,2 %3,0 %2,6 %2,4 %3,9 %
Valdeltagande78,0 %80,5 %83,6 %85,4 %83,5 %83,1 %

Valdeltagande i Bengtsfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bengtsfors 2014

Så skiljer sig Bengtsfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 15,9 % i Bengtsfors mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,5
  • SD +6,4
  • C +3,5

Svagare än i riket

  • M −7,5
  • MP −3,6
  • FP −2,4
  • V −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Bengtsfors, från 5,6 % till 19,2 % (+13,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,1 % till 15,9 % (−7,3).

  • SD +13,6
  • M −7,3
  • FP −2,2
  • FI +2,0
  • MP −1,6
  • V −1,4
  • KD −1,3
  • C −1,3

Valdeltagande i Bengtsfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,6 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Bengtsfors på plats 250 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Bengtsfors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,5 % i Nordöstra till 84,0 % i Sydöstra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sydöstra (42,7 %) och sitt svagaste i Sydvästra (29,2 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bengtsfors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,4 % i kommunvalet mot 19,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,8 procentenheter.

  • SD −10,8
  • C +8,2
  • S +6,1
  • FP +2,0
  • KD −1,1
  • MP −1,0
  • M −0,6
  • V −0,2

Största parti i Bengtsfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Bengtsfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Bengtsfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,1 %83,1 %
2022Socialdemokraterna32,6 %83,5 %
2018Socialdemokraterna31,8 %85,4 %
2014Socialdemokraterna37,5 %83,6 %
2010Socialdemokraterna38,5 %80,5 %
2006Socialdemokraterna43,0 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Bengtsfors 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bengtsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bengtsfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
NordvästraS34,3 %S39,3 %83,4 %
NordöstraS40,6 %S49,0 %79,5 %
NorraS40,1 %S50,8 %81,2 %
SydvästraS29,2 %C34,3 %82,5 %
SydöstraS42,7 %S49,0 %84,0 %

Utforska valdistrikten i Bengtsfors på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014