Valresultat Trollhättan 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Trollhättan med 40,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,3 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trollhättan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 31 valdistrikt.

Se Trollhättan på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
42 355
Avgivna röster
36 036
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Trollhättan

Riksdagsvalet 2014 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 48040,6 %
MModeraterna6 38317,9 %
SDSverigedemokraterna4 81213,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2 1906,1 %
VVänsterpartiet2 0645,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8765,3 %
CCenterpartiet1 4754,1 %
KDKristdemokraterna1 3053,7 %
FIFeministiskt initiativ8292,3 %
Övriga partier2890,8 %

Landstingsvalet 2014 i Trollhättan

Landstingsvalet 2014 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 00044,9 %
MModeraterna5 82716,4 %
SDSverigedemokraterna3 3149,3 %
VVänsterpartiet2 3496,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2866,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0835,8 %
KDKristdemokraterna1 6544,6 %
CCenterpartiet1 5134,2 %
Övriga partier6011,7 %

Kommunvalet 2014 i Trollhättan

Kommunvalet 2014 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 59443,3 %
MModeraterna6 44617,9 %
SDSverigedemokraterna3 62810,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4766,9 %
VVänsterpartiet2 3216,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2106,1 %
CCenterpartiet1 9385,4 %
KDKristdemokraterna1 1473,2 %
Övriga partier2230,6 %

Partiernas utveckling i Trollhättan 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Trollhättan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • MP
  • V
  • L
  • C
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Trollhättan per valår
Parti200620102014201820222026
S49,7 %42,0 %40,6 %36,2 %35,7 %33,5 %
M18,6 %24,1 %17,9 %17,7 %19,0 %19,9 %
SD1,9 %4,9 %13,5 %17,4 %20,8 %17,2 %
MP4,2 %6,7 %6,1 %4,4 %3,5 %4,2 %
V5,4 %5,8 %5,8 %6,9 %6,1 %9,5 %
L6,8 %7,4 %5,3 %5,0 %3,4 %3,9 %
C5,6 %3,7 %4,1 %6,1 %5,4 %4,9 %
KD5,5 %4,4 %3,7 %5,1 %4,8 %5,6 %
Övr2,2 %1,0 %3,1 %1,2 %1,3 %1,3 %
Valdeltagande81,2 %84,8 %85,1 %86,4 %83,0 %84,7 %

Valdeltagande i Trollhättan 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Trollhättan 2014

Så skiljer sig Trollhättan från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 40,6 % i Trollhättan mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 9,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,5
  • SD +0,6
  • V +0,1

Svagare än i riket

  • M −5,4
  • C −2,0
  • KD −0,9
  • FI −0,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Trollhättan, från 4,9 % till 13,5 % (+8,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,1 % till 17,9 % (−6,2).

  • SD +8,5
  • M −6,2
  • FP −2,1
  • FI +2,0
  • S −1,5
  • KD −0,7
  • MP −0,6
  • C +0,4

Valdeltagande i Trollhättan

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,1 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Trollhättan på plats 195 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Trollhättan är indelad i 31 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,1 % i 17 Kronogård N till 90,9 % i 28 Halvorstorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 17 Kronogård N (63,4 %) och sitt svagaste i 26 Norra Björke (29,2 %). Partiet var största parti i samtliga 31 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trollhättan är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,1 % i kommunvalet mot 13,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.

  • SD −3,4
  • S +2,8
  • FP +1,6
  • C +1,3
  • V +0,7
  • KD −0,5
  • M +0,0
  • MP +0,0

Största parti i Trollhättan sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Trollhättan i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Trollhättan per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,5 %84,7 %
2022Socialdemokraterna35,7 %83,0 %
2018Socialdemokraterna36,2 %86,4 %
2014Socialdemokraterna40,6 %85,1 %
2010Socialdemokraterna42,0 %84,8 %
2006Socialdemokraterna49,7 %81,2 %

Valresultat per valdistrikt i Trollhättan 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 31 valdistrikten i Trollhättan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Trollhättan, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 DannebackenS41,9 %S45,9 %80,4 %
2 HjulkvarnS35,3 %S40,0 %88,9 %
3 Stavre ÖS37,5 %S42,1 %89,8 %
4 Stavre VS42,2 %S43,9 %83,9 %
5 SandhemS48,0 %S50,9 %89,6 %
6 StrömslundS32,2 %S37,9 %84,2 %
7 TorsredS33,1 %S38,7 %86,5 %
8 BjörndalenS33,7 %S37,7 %90,3 %
9 Centrum NS41,5 %S42,8 %87,3 %
10 Centrum VS33,8 %S36,7 %84,3 %
11 Centrum SS35,4 %S38,4 %83,4 %
12 TingvallaS36,9 %S38,3 %84,2 %
13 Centrum ÖS44,3 %S46,4 %76,9 %
14 HjortmossenS40,8 %S46,5 %78,5 %
16 KarlstorpS49,2 %S52,0 %80,4 %
17 Kronogård NS63,4 %S62,5 %65,1 %
18 Kronogård SS56,3 %S57,9 %67,4 %
19 Skoftebyn NS36,7 %S39,5 %83,3 %
20 Skoftebyn VS34,3 %S38,0 %90,5 %
21 Sylte SS51,6 %S53,5 %80,4 %
22 Sylte NS51,0 %S52,7 %65,2 %
23 Lextorp NS60,1 %S61,1 %66,0 %
24 Lextorp SS56,1 %S57,0 %77,3 %
25 SkogshöjdenS37,8 %S42,1 %87,2 %
26 Norra BjörkeS29,2 %S28,6 %85,8 %
27 ÅsakaS32,2 %C34,7 %88,4 %
28 HalvorstorpS37,5 %S41,5 %90,9 %
29 VelandaS35,3 %S35,7 %85,8 %
30 UpphäradS33,2 %S32,6 %86,2 %
31 Sjuntorp NS37,2 %S39,0 %87,5 %
32 Sjuntorp SS34,2 %S35,1 %88,7 %

Utforska valdistrikten i Trollhättan på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014